10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

25 Kasım Kadına Şiddeti Önleme Günü

Ana Sayfa » KADIN » 25 Kasım Kadına Şiddeti Önleme Günü
Paylaş
Tarih : 25 Kasım 2015 - 15:16

228025-3-4-552bcBugün 25 Kasım. Dünya Kadına Şiddeti Önleme Günü. Yıllar önce izlediğimde görmüştüm ki 11 Grammy Ödüllü Tına Turner 16 yıl boyunca ilk eşinden şiddet görmüş. Yani kadının şiddet görmesi her şart altında mümkün.
Bazen fiziksel şiddet görüyor. Bazen yok sayılarak, bazen telafisi olmayan cümleler ile gücünü şiddetten alan insanların zaaflarınndan nasibini alıyor.
Dışardan güçlü kadın olmak alameti farika sanılsa da kimileri için kadının içinden bir geyşa çıkamayınca kadını yıldırmak ve genel kabul edilir fabrika ayarlarına döndürmek için inatla çaba harcanıyor.
Bazen psikolojik şiddet fiziksel şiddetten daha ciddi, daha kalıcı izler bırakabiliyor.
Tına Turner hayatının anlattıldığı filmin şarkısında Aşk Bu Değil diyor.
Ama dünyanın her yerinde statüsü ne olursa olsun kadınlar şiddet görüyor. Kimi susuyor korkudan, toplumsal baskıdan, kimi çığlık atıyor es kaza duyulursa ama yasaları yapanlar yine çoğu zaman kendilerine göre yorumluyor.
İşin en ilginç tarafı hani o 8 Martlarda falan mangalda kül bırakmayan erkekler de işlerine gelmediği ciddi ciddi şiddet uyguluyor dahası hem cinsleri tüm bunları bilmesine rağmen koşulsuz görmezden gelerek yanında oluyor ve düşünmeden duramıyor insan. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu diye.
Yine dün yapılan bir araştırma sonucu gösteriyor ki İzmir’de şiddete uğrayan kadın sayısı Ankara’dan çok. Belki de onlar daha çok ses veriyor.
Ama şu net bir gerçek şiddetin her türlüsüne dur dememiz lazım. Yoksa çok yakınen bildiğim şiddete maruz kalan erkekler de var ve ne acıdır ki onlar bana dayak yedim bile diyemiyor.
Cinsiyet ayırmaksızın öfkeden arındığımız her türlü şiddete, her yaş, her cins için hayır diyeceğimiz ve mış gibi yapmadan, hesapsız kitapsız, gülü dikeniyle seveceğimize olan olanca inancımla

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kadınların Kalbi Neden Erkeklerden Daha Fazla Yoruluyor?
Kadınların Kalbi Neden Erkeklerden Daha Fazla Yoruluyor?

Aşağıdaki yazı ntv’nin web sitesinden. Biz kadınlar daha mı duygusalız? Ondan mı oluyor bunlar? Bakalım ve görelim Kalp, antik dönemden

Sigaranın Kadın Sağlığına Etkisi
Sigaranın Kadın Sağlığına Etkisi

Bilim insanları sigaranın insanlara verdiği sayısız zararı anlatıyor ancak çoğu tiryaki dikkate almıyor. Sigaranın kadınlar üzerindeki etkileri

Bugün 8 Mart
Bugün 8 Mart

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Sömürülen, ezilen, yok sayılan, hem kadın, hem anne olması istenen ve 7 gün 24 saat

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz