10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Alzheimer Riskini Azaltan Besinler

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Alzheimer Riskini Azaltan Besinler
Paylaş
Tarih : 15 Kasım 2015 - 16:36

55eb530af018fbb8f8b9f30eAlzheimer çağımızın en korkulan hastalıklarından birisi. Henüz tıp bilimi bu hastalıktan kurtulmanın yollarını keşfedemedi ama sağlıklı beslenerek hastalığa yakalanma riskini düşürebilirsiniz. Ama kesin çözüm mü derseniz tabi ki asla değil.

Gelin bu besinler neler onlara bakalım:

  • Şarap
  • Kuruyemişler
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Orman meyveleri
  • Kümes hayvanları
  • Fasulye çeşitleri
  • Tam tahıllar
  • Zeytinyağı
  • Balık

Bu konuda yapılan bir araştırma ise söyle:

ABD’deki Rush Üniversitesi’nden bilim adamları, MIND (zihin) adını verdikleri beslenme planıyla Akdeniz ve yüksek tansiyon hastalarına yönelik DASH adlı diyeti birleştirdi.
Yaşlı 1000’e yakın kişinin katıldığı araştırma, MIND diyetini düzenli şekilde uygulayanlarda Alzheimer riskinin yüzde 53’e kadar azaldığını ortaya koydu.

MIND, beyni koruyan yeşil sebzeler, mercimek, balık, zeytinyağı, ceviz, yabanmersini, çilek gibi yiyeceklerin yanı sıra sınırlı miktarda kırmızı et, hayvansal yağ ve şekerli gıdaları kapsıyor.

Diyette kırmızı et, hayvansal yağlar ve şekerli yiyecekler gibi besinlerin sadece haftada 2 kez tüketilmesi, yağ tüketiminin günde en fazla bir çorba kaşığıyla sınırlı tutulması gerekiyor. Programda ceviz, yabanmersini, çilek gibi besinlerin ise mümkün olduğunca çok yenmesi tavsiye ediliyor.

Sonuçların başka araştırmalarla doğrulanması gerekse de bilim adamları diğerlerinden daha kolay uygulanabilen bu diyetin uzun vadede Alzheimer riskini azaltabileceğine inanıyor.
Araştırmanın sonuçları “Alzheimer’s & Dementia” dergisinde yayımlandı.

Araştırma sonuçlarını dikkate alarak yiyeceklerimizde bunlara dönem dönem yer vermek sağlıklı beslenmenin asıl olan şartlarından.

Hergün 1 kadeh kırmızı şarap

Haftada 5 kez kuruyemiş

Günde 3 kez tam tahıllı ürünler

Haftada en az bir kere milli yemeğimiz kuru fasulye

Haftada yalnızca 2 kez yaban mersini veya çilek

Haftada iki kez hindi veya tavuk eti

Günde bir porsiyon yeşil yapraklı ürünlerden oluşan salatalar ve sadece

İlle de balık tüm mevsimlerde

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz