10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Anjiyo

Paylaş
Tarih : 14 Ağustos 2015 - 9:39

anjiyoHer şey Annemin dün rahatsızlanıp acilen doktora gitmesi ile başladı. Kalbinden şikayetçi olan Annemin hastalığını 85 yaşında olmasına havaların aşırı sıcak olmasına bağlıyorduk ama meğer öyle değilmiş annem cidden hastaymış ve acilen anjiyo olması gerekiyormuş.

Kızlarımı aldı bir panik. Anneanne ile büyüyen her çocuk gibi çok korktular ve sordular nedir diye.

Açıkçası ben de bildiğimi sanıyordum ama aslında bilmiyormuşum. Araştırdım öğrendim, lazım olursa ki dilerim olmaz ama buradan paylaşayım dedim:

İşte o bilgiler:

Anjiyo, kalp ve damar hastalıkları açısından sorunu olan kişilerin damarlarına ince tüplerle girilmesi ve bu sayede damarlardaki tıkanıklıkların ve diğer sorunların teşhis edilmesini sağlar. Anjiyo uygulaması kasıktan, el bileğinden ve kol bölgesinden olan atardamar girişinden yapılabilir. Bununla kalpte, beyinde, gözlerde ve bacaklara meydana gelmiş olan sorunlar teşhis edilebiliyor.

Hastalarda koroner arter hastalığının olup olmadığı hakkında en güvenli yöntem anjiyo uygulaması. Damar sertliğinin etkisiyle koroner arterlerde hangi bölgede daralma ya da tıkanma olduğu anjiyo yapılarak belirlenebiliyor. Eğer daralma ve tıkanma belirlenirse, bu sorunun ameliyatla ya da stentle tedavi edilme kararı verilebiliyor.

Anjiyo türleri

Anjiyo 3 farklı türde yapılabiliyor. Bunlar;

Kontrastlı MR anjiyografi
Çok kesitli BT ( Bilgisayarlı tomografik ): Bu yöntemde aort anevrizması, yüksek tansiyona sebep olan börek arter daralmaları, akciğer damarlarındaki pıhtıya bağlı tıkanma yani pulmoner emboli gibi bazı hastalıkların kesin tanısı kolayca konur.
Anjiyo standart ya da girişimsel anjiyografi: Bu yöntemde kasık bölgesi uyuşturularak, kataterle kasıktan girilerek damarların içinden sorunlu bölgeye ulaşılır. Bu sırada bilgisayar ekranından damarların durumu incelenir. Daralmış damara sokulan kataterle radyoopak adı verilen özel boyalı bir madde damara bırakılır. Bu sayede daralma ve tıkanma olan bölge kolayca belirlenir.

Hangi Hallerde Anjiyo Yapılıyor?

Hastada şiddetli göğüs ağrısı olduğunda, kalp krizi geçirdiyse, girişimsel olmayan tetkiklerde koroner darlık belirtileri tespit edildiyse,
Efor testi pozitif çıktıysa
Eko sırasında kalp kasılması olanlarda
Talyum testi sırasında koroner arter hastalığı şüphesi olursa
Bilgisayar anjiyosu şüpheli olanlarda
Kalp kapak hastalığı olanlarda
Kalp ameliyatı dışında, şeker hastası olup önemli bir ameliyat geçirecek olanlarda
By pass olan hastalarda kontrol amaçlı olarak
40 yaş üzerindeki önemli ameliyat geçirecek olanlarda
Stent takılmış olan hastalarda kontrol amaçlı olarak anjiyo uygulanır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz