10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Dünyanın En Ünlü Mart Festivalleri

Ana Sayfa » GÜNCEL » Dünyanın En Ünlü Mart Festivalleri
Paylaş
Tarih : 02 Mart 2016 - 8:50

BaliSpirit-Festivali11 Bali Spirit Festivali (29 Mart-3 Nisan 2016)

Ubud, Bali, Endonezya

Bali Spirit, Wanderlust festivali gibi hızla büyüyen yeni bir fenomen. Yemyeşil kent Ubud’ta 50’den fazla ülkeden katılımın gerçekleştiği festivalde tüm duyularınızı harekete geçirecek bir deneyime hazır olun. Sosyal ve ruhsal anlamda iyi hissettiren festival, aynı zamanda fiziksel ve duygusal olarak da rahatlatır.

Tanrı-insan-doğa uyumu

HIV ve AIDS farkındalığı, çok kültürlü eğitim ve çevreyi korumayı savunan BaliSpirit festivalinin misyonu; Bali Hindu “Tri Hita Karana”ya (Bali’nin geleneksel felsefesinde yer alan iyi olmanın 3 yolu) veya Tanrı, toplum ve doğa uyumuna dayanır.

Çocuklar için de seçenek bol

BaliSpirit’te, festivalin ana unsuru olan yogaya dair birçok ülkeden yoga hocaları bulabilir ve çeşitli sınıflarda gündüz veya gece katılım sağlayabilirsiniz. Müzik ve yemek ziyafetleri de, festivali en unutulmaz kılan özelliklerden. Müzik-sanat dersleri, yerel tapınaklar ile spiritüel alan turları, beslenme-sağlık workshopları, çocuklar için Bali dansı, sirk hileleri ve hikaye anlatımları gibi aile aktiviteleri festivalin diğer seçeneklerinden bazıları.


2 Beyond Wonderland (18-19 Mart 2016)

San Manuel Amfitiyatro, San Bernardino, California, ABD

Alice Harikalar Diyarında

Sahnede dev bir mantarın üzerinde nargile içen bir tırtıl, insan boyutunda beyaz bir tavşan, parıltılı köpüklü ve gökkuşağı renkli boncuklar gibi unsurlarla Alice Harikalar Diyarın’dan esinlenen Beyond Wonderland; Insomniac Events tarafından organize edilen bir elektronik dans festivalidir. 1 veya 2 gün süren etkinlik; bugüne kadar batı kıyıları boyunca Seattle, San Bernardino ve Mountain View gibi çeşitli yerlerde gerçekleştirildi.

Işıklı labirent dünyası

House, Trance, Dubstep, Drum-Bass ve ambient gibi müzik türlerinin çeşitli sanatçılar tarafından temsil edildiği festival; içerisinde birçok modern sanat heykelinin ve poi (ritmik-geometrik desenlerin oluşturulduğu performans sanatı) dansçılarının yer aldığı bir çeşit ışıklı bir labirentiyle de bilinir.

Beyond Wonderland’ın başlangıcı, 2010 yılında gerçekleşen açılış törenine uzanır. İlk etkinlik; Kaliforniya’ya bağlı San Bernardino’da yer alan National Orange Show Events Center’de gerçekleştirildi.


3 Byron Körfezi Bluesfest (24-28 Mart 2016)

Byron Bay, Avustralya

Müzik ve yemek ziyafeti

Eşsiz bir ortamda müzik, lezzetli yemekler ve içeceklerin kutlandığı Bluesfest festivalinde müzikal keşiflere tanıklık ederken hayat boyu unutamayacağınız anılar biriktireceksiniz.

Bluesfest, 27 yıldan uzun bir zamandır her yıl Easter Long Weekend (Hristiyan inancına göre İsa’nın yeniden dirilmesi her yıl Easter hafta sonunda kutlanır.) dönemlerinde kutlanır. 5 gün boyunca süren festivalde her gün 20 bin katılımcı ve 200’ün üzerinde sanatçı katılım gerçekleştiriyor.

 


4 FESTIMA 26 Şubat-5 Mart, 2016

Dedougou, Burkina Faso

Yüzlerce yıllık maske geleneği

Maskeli danslar yüzyıllardır Burkina Faso’da düğünler, cenazeler, hasat kutlamaları ve diğer ritüellerin bir parçası olmuş. Maske yapımı, bölgede yüzlerce yıllık bir gelenek. FESTIMA da bu geleneği korumayı ve teşvik etmeyi amaçlıyor. Katılımcıların birçoğu renkli ahşap maskelerle hayvanları temsil ederken, diğerleri de çalılarla ruhları temsil eder. Yerliler; gün boyunca atlayan, zıplayan, dönerek girdap oluşturan dansçıların büyülenmiş gibi hareket etmesi nedeniyle performansçıların maskeyi taktığı anda hayvan veya ruha dönüştüğüne inanırlar. Festivali izlemek için çoğu Burkina Faso’dan olmak üzere 100 bin kişi geliyor.

Batı Afrika’dan akın eden maskeli dans toplulukları FESTIMA’da yerel ruhlarla bağlantı kurmak için bir asırlık ritüelleri yerine getirerek sallanıyor, çıngırak çalıyorlar.

Timsah, maymun ve abanoz gagalı kuşlar şehre iniyor

Her iki yılda bir timsah, maymun ve abanoz gagalı kuşlar Dédougou şehrine iniyor. Bu demek oluyor ki Uluslararası Maske ve Sanat-Festivali International Festival of Masks and the Arts (FESTIMA) başladı. Burkina Faso köylerinden ve Fildişi Sahili, Mali, Nijerya, Togo ve Senegal gibi komşu Batı Afrika ülkelerinden gelen kostümlü topluluklar bir hafta boyunca törenler gerçekleştirir. Her bir grup müzisyenlerden ve maskeli usta dansçılardan oluşur.

5 Holi Festivali (23 Mart, 2016)
Mumbai, Hindistan

Renklerle kaynaşmanın bayramı

Dünyanın en eski ve en renkli festivallerinden biri olan Holi, (Bahar veya Renklerin Festivali de deniyor) her yıl Hindistan’da baharın kutlanışıdır. Festival; insanların kendilerini, diğer insanları ve sokakları rengarenk boyalarla ve sularla boyamasıyla kutlanır. Tıpkı baharın gelişi gibi sokaklar rengarenk ve cıvıl cıvıl olur. İnsanların “Gulal” adı verilen renkli toz boyaları birbirine atmasıyla Hindistan’da kast sistemi bir anda ortadan kalkar ve tanıdık tanımadık herkes bu oyuna dahil olur. Gruplar halinde müzik aletleri çalınıp şarkılar söylenir ve insanlar kendini müziğin ritmine kaptırır.

Kıskançlıkla başlayan hikaye

Efsaneye göre rengarenk tenli arkadaşı Radha’yı kıskanan soluk tenli Lord Krishna, annesi Yashoda ile derdini paylaşır. Yashoda oğlunu neşelendirmek için yüzünü boyamayı önerir ve Krishna sevinçle yüzünü çeşitli renklere boyar.

Her renk farklı bir anlam taşır

Festivalde kullanılan her renk ayrıca bir anlam taşır. Yeşil; canlılık ve enerjiyi temsil ederken, mavi sakinlik ve ağırbaşlılık, kırmızı masumiyet ve sarı dindarlığı sembolize ediyor. Festivalin son gününde halk, festival boyunca yakılan ateşlerin küllerinden alırlar. Böylece yıl boyunca kötülüklerden korunacaklarına inanırlar. Holi Festivali, birçok bayram gibi ailelerin bir araya gelmesi, birbirlerine özel yiyecekler ikram etmesi ve kırgınlıkların sonlandırılması gibi gelenekleri de barındırır.

Holi, her yıl ilkbaharın başladığı dolunaya denk gelen günlerde kutlanır.


6 Las Fallas Festivali (15-19 Mart 2016)

Valensiya, İspanya

 

Marangoz San Jose

Fallas Festivali’nin kökenine dair çeşitli rivayetlerden bir tanesi marangoz San Jose’nin atölyesinin bir yangında içindeki oyuncaklarla birlikte yanması üzerinedir. Bu olayın ardından Valensiyalılar her yıl mart ayında dev tahta kuklalar yapıp bunları meydanlarda yakarlar.

Valensiya marangozları

Bir diğer hikayeye göre ise, Valensiya marangozlarının uyguladığı bir gelenekle ilgilidir. Her yıl kış bitiminde şamdan malzemelerine artık ihtiyaçları kalmayan marangozlar, malzemelerini atölyelerinin önünde ve meydanlarda yakarlarmış. Daha sonra bu gelenek baharın gelişinin kutlandığı bir festivale dönüşmüş.

Dev kuklaların yanında çocuklar için ufakları da bulunuyor

Her yıl festival boyunca her gün sabah 08.00’de halk, havai fişek ve bando sesleriyle uyanır. 1 yıl önceden yapımına başlanan dev kuklalar haftalarca meydanlarda ve sokaklarda sergilenir. Her kuklanın önünde, çocuklar için daha küçük boyutu yer alır. 700’den fazla fallas son gece yakılır. İçlerinden sadece 1 tanesi en güzel kukla seçilerek Las Fallas Müzesi’ne ayrılır. Oyuncak bebek anlamına gelen ‘ninotlar’dan meydana getirilen rengarenk fallaslar, ünlü birini veya bir hikayeyi temsil eder. Sosyal ve eleştirel bir anlam da taşıyan festival, İspanya’nın en ünlü etkinliklerinden biridir.


7 Maha Shivaratri (Mart 7, 2016)

Kathmandu, Nepal

 

İnsanlığı kurtarmak için zehir içen Tanrı Shiva

‘Shiva’nın uzun gecesi’ anlamına gelen Maha Shivaratri, efsaneye göre Tanrı Shiva’nın; insanları yok etmek üzere olan denizden çıkan  bir zehiri ‘kalakuta’ (veya ‘halahala’) içmesi üzerinedir. Böylelikle insanlığı kurtaran Shiva, zehirin midesine inmesini engeller ve zehir boğazında kalır. Bu nedenle boyun bölgesi zehrin rengi olan mavi rengini alır. Hindu inancına göre sabah güneşin doğuşuyla kalkan halk, o gün yeni giysiler giyip oruç tutarlar. Akşam oruçlarını hurma, kuru yemiş ve pirinç ile açan Hindular, bütün gece uyumayıp Shiva’ya destek olmaya çalışırlar.

Her yıl ocak-şubat veya mart ayında yeni ay çıkmadan bir gece önceye denk gelen bir tarihte gerçekleşen festivalde Hindular gece boyunca mantra’lar ve ilahiler eşliğinde saat yönünün tersinde dönüp dualar ederler.

Kadınlar kocaları için dua eder

Özellikle kadınların daha fazla önemsediği bayramda, Shiva’nın karısı Parvati’nin kocası için dua ettiğine inanıldığından evli kadınlar da kocaları ve çocukları için dualar ederler. Bekar kadınlar ise Shiva gibi bir kocaları olması için dua ederler.


8 Erimiş demir fırlatma (Mart 2016)

Anquan, Çin

 

Çin Yeni Ay yılı festivalinin 15. son gününe denk gelen DaShuHua Ağacı Çiçeği Festivali, geleneksel havai fişek gösterilerine muhteşem bir alternatif oluşturuyor. Festival, Pekin’e 4 saat mesafede yer alan 17 bin nüfuslu NuanQuan kentinde antik bir gelenek olarak kutlanagelmektedir.

Kovalarda yer alan erimiş metal yağmuru, tuğla duvarlara doğru düşerken parlak çiçekleri andıran etkileyici bir havai fişek gösterisine dönüşüyor. DaShuHua olarak isimlendirilen bu etkinlik, çiçek oluşturması için ağaca vurmak anlamına geliyor. Metal döküntüleri ile fırlatanlar arasındaki tek bariyer ise; koyun postundan ceket, gözlükler ve hasır şapkadır.

Fakirlerin yarattığı havai fişek gösterisi

Festivalin kaynağı olan NuanQuan kentinde yaklaşık 300 yıl önce  birçok demirci dükkanı bulunuyordu. Çin Yeni Yılı boyunca fener festivali sırasında şeytanları korkutmak için havai fişek gösterileri gelenektir. Zenginler havai fişek satın alabilirken demirciler ve çiftçilerin buna gücü yetmiyordu. Demir çalışırken yayılan kıvılcımlardan esinlenerek bir grup cesur demirci şehir duvarlarına erimiş metal sıçratmaya karar verdi. Soğuyan demirler güzel çiçek şekilleri oluşturuyordu. Yıllar geçtikçe halk, DaShuHua havai fişek gösterisini izlemeyi tercih eder oldu. Performansçılar da gösteriyi gittikçe geliştirerek çiçeklere kırmızı, ardından da yeşil ve beyaz renkleri eklediler.


9 Ulusal Üzüm Hasadı Festivali 28 Şubat-8 Mart, 2016

Mendoza, Arjantin

Havai fişekler, şarap kraliçeleri ve bol bol şarap… İşte Andes eteklerinde kutlanan Ulusal Üzüm Hasadı Şenliği!

Arjantin’in en büyük şarap partisi

Temelleri 17. yüzyıla kadar uzanan dini kökenli Ulusal Üzüm Hasadı Festivali, resmi olarak bir sosyal etkinlik şeklinde 1936’da kutlanmaya başlandı. Tarlalarda çalışan işçiler, bağ sahipleri ve dünyanın tüm şarap severleri bir araya gelir ve böylece Arjantin’in en büyük şarap partisi gerçekleşir.

Hasat Kraliçesi seçim çalışmaları

Festivalde Hasat Kraliçesi seçmeleri de oldukça ciddeye alınır. Kendi hayranları ve grupları olan adaylar, bölgelerinde seçilmek için çalışmalar yürütürler.

Son zamanlarda Arjantin hükümeti etkinliğin 10 güne yayılması kararı aldı. Ancak asıl hareketlilik mart ayının ilk cuma akşamı Beyaz Kraliçe Yolu’ndan 18 Kraliçe adayının geçtiği geçit töreniyle başlar. Özenle dekore edilmiş arabalarla müzik ve renkli ışıklar eşliğinde gelen kostümlü güzeller genellikle kalabalığa üzüm ve meyve kümeleri atarlar. Şanslıysanız bir şişe şarap bile alabilirsiniz.

Sonraki günler erkeklerin savaş arabalarıyla geldiği geçit töreni, dans, müzik ve tabi ki şarap ile devam eden festival, genellikle 200 binin üzerinde seyirci topluyor.


10 Ulusal Payroteknik (Havai Fişek) Festivali (Mart 2016)

Tultepec, Meksika

Meksika’da gerçekleşen Ulusal Payroteknik (Havai Fişek) Festivali, ülkenin havai fişek üretimi ve kullanım geleneğini desteklemek için her yıl kutlanır. Meksiko kentinin eteklerinde yer alan Tulpetec, ülkedeki el yapımı havai fişeklerin yarısından fazlasının üretiminin yapıldığı yerdir.


11 Semana Santa 20-26 Mart 2016

Antigua, Guatemala

Güney Amerika’nın en önemli dini bayramı olarak değerlendirilen Semana Santa Festivali, İsa’nın çarmıha gerilişi ve tekrar dirilişinin anılması üzerine gerçekleşir. İsa ve Meryem Ana’nın heykellerinin çıplak ayaklarla şehrin sokaklarında gezdirildiği festivalde sokaklar meyve ve çiçeklerle donanır. Geçit töreninde yürüyen din adamları mor ve bordo renklerinde kıyafetler ve uzun sivri başlıklarıyla müzik ve davul eşliğinde anmaya katılırlar.


12 Aziz Patrick Günü 17-20 Mart 2016

Dublin, İrlanda

 

Yonca şöleni

Aziz Patrick Günü, İrlandalılar’ın; İrlanda’ya Hristiyanlığı getiren Aziz Patrick’in ülkeye gelişini kutladığı bayramdır. Anlatılanlara göre çocuk yaşta köle olarak İrlanda’ya getirilen Aziz Patrick, kaçmayı başarmış ve yıllar sonra ülkeye Hristiyanlığı getirmek için dönmüş. Bu dönüş, dünyanın birçok ülkesinde İrlandalılar ve kutlamak isteyen diğerleri tarafından kutlanıyor. Amerika’da Dublin’de olduğundan daha kalabalık ve coşkulu kutlanan festivalde her yer yeşile ve baba, oğul, kutsal ruh üçlemesini temsil eden yoncaya bürünür ve bolca bira içilir.


13 Ultra Müzik Festivali (18-20 Mart 2016)

Miami, Florida, ABD

Plajları ve partileriyle ünlü Miami’de gerçekleşen Ultra Müzik Festivali, Elektronik dans müziğinin en önemli festivallerinden biri. Biletlerin kısa sürede tükendiği festival, başarılı olma potansiyeli yüksek sanatçıları dinlemek için müthiş bir fırsat. Müzik ziyafetinin yanı sıra partilerle eğlencenin dibine vuracaksınız

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı
Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı

Güçlü kalemiyle tüm dünyada ün kazanmış olan yazar Chuck Palahniuk’ten tüketim kültürüne, hırs ve üstünlük duygusuna, güzellik idealine

Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere
Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere

Aren Perdeci ve Ela Akyamaç  iki genç sinemacı. Sinemaya olan büyük sevdalarını ilk filmleri olan Yitik Kuşlara ilmek ilmek işlemişler. İlk

13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri
13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri

Destina ismi farklı dillerde farklı anlamlara gelen ve farklı söyleniş biçimleri olan bir isim. Destinanın annesi de tıpkı Benim gibi ve birçok

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz