10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Fikret Otyam Babam ve Çocukluğum

Ana Sayfa » GÜNCEL » Fikret Otyam Babam ve Çocukluğum
Paylaş
Tarih : 10 Ağustos 2015 - 8:53

fo6 : 1926 Aksaray-2015 Antalya

Böyle yazacak gazeteler muhtemel ilk satırlarda

Siyasiler farklı şeyler söyleyecek. Kimileri özellikle sol cenahtan birileri yüksek sesle veya kısık sesle onun için iyi şeyler düşünmeyecek ve söylemeyecek muhtemel yine.

Sanat eleştirmenleri sanatını değerlendirecek ve övgüler dizecek Bedri Rahmi ekolünden geldiğini, Anadolu ve Şahmeran ağırlıklı eserler ürettiğini söyleyecek.

Eşi ve yakınları metanetini korumaya çalışarak bir kaç cümle ile özetleyecekler.

Peki ama Ben ne söyleyeceğim?

Ben bu yaşamın neresindeyim?

Ben bu yaşamın her yerindeyim aslında düşünürken onu gördüm Fikret Otyam Amcam da Benim yaşam yolculuğumun temel taşıymış anladım işte.

Bazı yaşamlar vardır, değmediğini sanırsınız, alakaları yok gibi görünür oysa iç içe geçmiştir yaşam biraz da böyle belirsizliklerin zenginliğidir.

Kimdir Fikret Otyam Benim için? Babamdır. Babamın çocukluğudur. Ağbimin sol cenaha yakın mücadele verdiği yıllarda bir baba olarak kayıplarını en aza indirgeme telaşıyla inatla sanata yönlendirme çabalarıdır. Bir tür denge unsurudur yaşamımda.

Bak Fikret Amcan fotoğraf çekmiş diyerek fotoğrafa gayri ihtiyari yönlendiren babam son derece akıllıca davranır aslında.. Sanat da bir tür karşı duruştur.

fo

Bak edebiyat ders notların harika gazıyla Üniversite yıllarında şiir antolojisine giren şiirleri yazmama vesile olan adamdır Fikret Otyam ilk kitabım Can Arkadaştır ve şiir tadındadır.

Aydın olmanın, sol düşüncede olmanın halktan kopuk olmamanın en doğru göstergesidir halkın içinde yaşamadan halkı anlayamazsın düşüncesinin baş mimaridir gözümde.

Bir  sarı sıcak gülümsemedir, mütevazilik ve bu topraklara aşık olarak yaşamaktır benim için.

Özel yaşamında da edebinle adabınla yaşamanın enfes bir rol modelidir.

Babamın gidişiyle Antalya’da bir Amcam var dediğim tutanağımdır.

Aksaray’dır Fikret Otyam. Savaş yıllarının, fakirliğin ama tüm imkansızlıklar içinde iki farklı etnik kökenden gelen çocuğun dostluğudur yıllara inat dayanan. Nitekim o dostluk çok öğreticidir. Koşulsuz zamansız mekansız iletişimin adıdır benim için.

O yüzden beni diğer yönleri ilgilendirmiyor.Kimin ne dediği umurumda değil. O Benim amcam. Bugün bu satırları yazıyorsam, bugün evimde karanlık odam varsa, bugün barış diyorsam açtığı yoldur.

O yüzden bu veda güç. O yüzden vasiyetine rağmen uğurlama yapmak zor. Son noktayı koymak da , içimde Sana dair söylemek istediğim sözler bir yerlerde düğümleniyor ama Sen biliyorsundur ne düşündüğümü anlarsın Amcalar anlar yeğenlerini.

Tek bir şey için söz verebilirim Amcam Sana farklılıklarımızla zenginlik yaratacağız biliyorum çünkü Ustamız muhteşemdi ve Biz Seni çok sevdik çok.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı
Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı

Güçlü kalemiyle tüm dünyada ün kazanmış olan yazar Chuck Palahniuk’ten tüketim kültürüne, hırs ve üstünlük duygusuna, güzellik idealine

Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere
Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere

Aren Perdeci ve Ela Akyamaç  iki genç sinemacı. Sinemaya olan büyük sevdalarını ilk filmleri olan Yitik Kuşlara ilmek ilmek işlemişler. İlk

13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri
13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri

Destina ismi farklı dillerde farklı anlamlara gelen ve farklı söyleniş biçimleri olan bir isim. Destinanın annesi de tıpkı Benim gibi ve birçok

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz