10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Gençleştiren Meyveler

Ana Sayfa » Cilt Sağlığı » Gençleştiren Meyveler
Paylaş
Tarih : 08 Temmuz 2015 - 11:04

Hepimiz insanız genç ve güzel görünmek istiyoruz.

O yüzden de sürekli bir uğraş içindeyiz.

Dilerseniz bu yaz aylarında daha genç görünmek ve genç kalmak için neler yapılabilir, bu yaz aylarında hangi ürünleri tüketmeli bakalım:

Hadi başlayalım:

Karpuz: Vitamin ve mineral açısından zengin, antioksidan kapasitesi yüksek bir meyvedir. C ve A vitamininden zengin karpuz, kansere karşı koruyucudur. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığı önler.

Kavun: Yaşlandıran serbest radikallerden koruyan muhteşem bir meyvedir. Hücreleri yenileyici ve geliştirici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini ve kan dolaşımını destekler. Kavun, yüksek kan basıncı ve LDL’yi (kötü huylu kolesterol) düşüren potasyum açısından zengindir.

Kayısı: Yüksek karotenoid içeriği ile gençlik iksiri adını hak eden zengin bir besindir. Bağışıklık sistemini destekler, oksidanların verdiği zarardan cildi ve akciğerleri koruyarak, akciğer kanseri, kalp hastalıkları gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Yüksek A vitamini içeriği ile göz hastalıklarını engeller. Yüksek posa içeriği ile kabızlığın en büyük savaşçısıdır.

Erik: Yüksek antioksidan kapasitesine sahip olan erik, aynı zamanda detoks özelliğe sahiptir. Hazmı ve sindirimi kolaylaştırır.

Kiraz ve vişne: Her ikisinin de idrar söktürücü özelliği vardır. İçerdikleri antosiyanin sayesinde ağrılara karşı etkilidir. Düşük glisemik indeksli meyvelerdir. A vitamini içerikdiklerinden göz sağlığı için gereklidir.

Şeftali: Sindirimi kolaylaştırır. Böbreklerin ve safra kesesinin düzenli çalışmasını sağlar. Çok iyi idrar söktürür. C, A ve B3 vitamini ile potasyum ve folik asit açısından zengindir.

Guavana: Lif açısından ve C vitamini açısından zengindir. Antioksidan özelliği çok kuvvetlidir. Bu meyvenin tohumları omega 3 ve omega 6 yağ asitleri içermektedir. Yaz için iyi bir alternatiftir.
Papaya: Yaşlanma karşıtı güçlü bir enzim olan papain (protein sindiriminde kullanılan enzim) içerir. Bu enzim, besinlerin sindirimini kolaylaştırmaya ve parazitlerin yok edilmesine yardımcıdır. Cilt için çok iyi bir peeling özelliği taşır. C ve A vitamininden (beta-karoten) zengindir.
Dut: Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengindir. Beyaz dut, ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Ne şekilde tüketilirse tüketilsin iyi bir kan yapıcıdır. Karaduttan elde edilen şurup ise ağız ve boğaz antisepsisinde, öksürüğü dindirmede ve diş eti iltihaplarında kullanılır.
Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kırışıklık Karşıtı Maskeler
Kırışıklık Karşıtı Maskeler

Kırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi Yoğurt maskesi cildin üst katmanını temizlerken cildi nemlendirir, geniş gözenekleri küçültür, yumuşamasını

Vitiligo Nedir?
Vitiligo Nedir?

Vitiligo dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Modern Tıp Vitiligo için gereken tedavi

Kadınların Kalbi Neden Erkeklerden Daha Fazla Yoruluyor?
Kadınların Kalbi Neden Erkeklerden Daha Fazla Yoruluyor?

Aşağıdaki yazı ntv’nin web sitesinden. Biz kadınlar daha mı duygusalız? Ondan mı oluyor bunlar? Bakalım ve görelim Kalp, antik dönemden

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz