10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Hayat Felsefesi Olabilecek Başarı Sözleri

Ana Sayfa » YAŞAM » Hayat Felsefesi Olabilecek Başarı Sözleri
Paylaş
Tarih : 27 Ocak 2016 - 11:02

unnamed“Başarı son değildir, başarısızlık ölümcül de değildir. Önemli olan devam etme cesaretini gösterebilmektedir.”

Bu söz İngiliz politikacı Winston Churchill‘e aittir. Savaşlar, politik dengeler ve siyasi oyunlarla dolu hayatı boyunca dile getirdiği sözlerden birkaçı akıllarda yer etmiştir. Başarı ile ilgili yukarıda söylediği söz, akıllara yer edinmiş ifadelerinden birisidir.

“Muvaffakiyet; en müessir leke sabunudur.”

Bu söz Türk yazar Cenap Şahabettin‘e aittir. Kullanılan eski sözcüklerin bulunması cümleyi tam olarak anlamanıza engel olabilir ama sadeleştirilmiştir hali oldukça basittir. “Başarı; en tesirli leke sabunudur.” şeklinde günümüz Türkçesiyle daha rahat anlaşılabilecek bu ifade, başarının pek hatayı geride bırakmanıza yardımcı olacağını belirtmektedir.

“Size başarı için kesin bir formül söyleyemem ama başarısızlık için bir formül söyleyebilirim; her zaman herkesi memnun etmeye çalışın.”

Bu söz Amerikalı gazeteci Herbert Bayard Swope‘a aittir. Pulitzer Habercilik Ödülü’ne kadar uzanan kariyerinin yanında yaşadığı dönemde en iyi gazeteciler arasında gösterilmiş bir isimdir. Adını ünlü yazar ve politikacılar kadar fazla duymasak bile başarı ve başarısızlık ile ilgili dile getirdiği bu ifade birçok kişi tarafından bilinmektedir.

“Büyük kararlar vermek kafi değildir. Bu kararları cesaret ve kesinlikle tatbik etmek lazımdır.”

Bu söz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘e aittir. Başarılı olmak isteyen bir kişinin kararlı olması gerektiğini anlatan bu ifade aslında başarı yolunda ilerlerken düştüğümüz bazı hatalar konusunda bizi bilgilendirmektedir. Hepimiz başarıya giden bir plan yaparız öyle değil mi? Bu planı yapmak yeterli midir? Yoksa cesaretli olup bunu eksiksiz bir biçimde yerine getirmek mi gerekir? Sanırım aynı düşüncelere sahibiz, planımızı uygulamadığımız sürece başarılı olabilmemiz mümkün değildir.

“İlk denemede başarılı olamazsanız tekrar, tekrar deneyin. Ardından vazgeçin. Olmuyorsa, olmayan şeyi denemenin hiçbir faydası yoktur.”

Bu söz ünlü komedyen W. C. Fields‘e aittir. Başarı konusunda size ilham vereceği kısım ise başaramadığınız bir şeyi sürekli olarak denemenin size bir fayda sağlamayacağıdır. Sizce de doğru değil mi?

“Düşünmek ve söylemek kolay, fakat yaşamak, hele başarı ile sonuçlandırmak çok zordur.”

Bu söz ünlü düşünürümüz ve yazarımız Ziya Gökalp‘e aittir. Ziya Gökalp, bir şeyleri dile getirmenin kolaylığından ama uygulamada yaşanacak zorluklardan bahsetmektedir. Evet, hepimiz bir şeyleri düşünürüz. Hatta hayallerimizde çok daha farklı başarı öykülerine sahibizdir. Bunları uygulamaya geçirmek ve başarılı olmak ise zorlu bir süreci takip edeceğimiz anlamına gelir. Bunun bilincinde olduğumuz sürece daha çok çalışabilir ve planlarımızı daha gerçekçi yapabiliriz.

“Başarılı bir adam olmak için çalışmayın, aksine önemli bir adam olmak için çalışın.”

Bu söz ünlü bilim adamı Albert Einstein‘a aittir. Bir dahinin dile getirdiği bir sözün değeri ne olabilir? Bunu söz düşünmelisiniz. Albert Einstein, başarıyı basit olarak tanımlamak yerine onu önemli bir adım atmak ve değer kazanmak ile bağdaştırmıştır.

“Başaramayacağım korkusu içinizde yer etmesin; başaracağım diyen başarır. Başarmak için cesur olunuz, atılgan olunuz. Çekingen ve ürkek olmayınız, cesur olan kazanır, inançlı olan başarır. Hayalinizi geniş tutunuz.”

Bu söz Türk politikacı Rauf Denktaş‘a aittir. Rauf Denktaş bu söze Başarı ve Mutluluk İçin isimli kitabında yer vermiştir. Başarılı olmak için insanın korkmaması, başarıya inanması ve cesur olması gerektiğini ifade etmektedir. Hayatımız boyunca pek çok alanda başarılı olmayacağı çalışacağımız kesin. Korkmamak, inançlı ve cesur olmak başarı peşinde koşarken sahip olmamız gereken niteliklerden bazılarını oluşturmaktadır.

“Orijinal olarak başarısız olmayı bir taklit olarak başarılı olmaya tercih ederim.”

Bu söz Moby Dick gibi önemli bir eserin yazarı Herman Melville‘e aittir. Kitapların dünyasında bunun gibi sözlerle çok sık karşılaşabilirsiniz ama hangisine değer vereceğinizi bilemeyebilirsiniz. En etkili başarı sözleri ile buluşmak istediğiniz zaman kuşkusuz aklınız hem kitaplarda olacaktır. Herman Melville bizleri gülümseten bir gerçeği dile getirmiştir. Deneyin ama başarısız olun, başarılı olmuş gibi taklitler yapmaktan kaçının.

“Başarı istediğini elde etmektir, mutluluk ise elde ettiğini istemektir.”

Bu söz Kanadalı yazar William Patrick Kinsella‘ya aittir. Bu ifade başlangıçta size çok basit gelebilir ama üzerinde biraz daha düşünüldüğü zaman ilham verici ve motivasyon yükseltici bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Hem başarı hem de mutluluk sözü olarak değerlendirilebilecek bu söz motivasyonumuzun daha iyi olmasını sağlamaktadır.

“Başarısızlık, başarıya lezzet veren sostur.”

Bu söz Soğukkanlılıkla kitabının yazarı Truman Capote‘a aittir. Başarı ve başarısızlık arasındaki bağı en kısa şekilde anlatan bu ifade sayesinde başarıya giden yolda yaptığınız hataları ve başarısızlıkları önemli bir adım olarak görebilirsiniz. Başarıya ulaşmak için motivasyonunuz yüksek olmalı öyle değil mi? O halde hata yapmayı ve başarısız olabilmeyi en başından kabullenmelisiniz.

“Mükemmellikten hiç korkmayın, nasıl olsa ona hiçbir zaman ulaşamayacaksınız.”

Bu söz ünlü ressam Salvador Dali‘ye aittir. Mükemmellik ve başarı arasındaki bağı en iyi şekilde ortaya koyan bu ifade sayesinde başarılı olmak için uğraşırken mükemmellikten kaçınılması gerektiği anlaşılmaktadır. Mükemmellik asla erişilemeyecek bir durumdur ve bunun peşinden giderken hedeflerinizden kopmanız söz konusudur. Salvador Dali’nin mükemmellikle ilgili söylediği bu söz bu düşünceyi en iyi şekilde yansıtmaktadır.

“Bir duvarı dövmekle vakit kaybetmeyin, onu bir kapıya dönüştürmeyi umut edin.”

Bu söz ünlü modacı Coco Chanel‘e aittir. Başarıya giden yolda insanın önüne çıkabilecek engellerle mücadele etmesi konusunda yaklaşımını değiştirmesini tavsiye eden bu söz, engellerin fırsata dönüştürülmesi gerektiğini en iyi şekilde anlatmaktadır. Önünüzde duran duvara ne kadar vurursanız vurun onu geçme şansınız yoksa ne yapmalısınız? Fırsatınız varsa onu farklı bir biçimde kullanmaya çalışmalısınız. Başarılı olmak istiyorsanız takip etmeniz gereken felsefe tam olarak budur.

“Bugün başarılı biriyim çünkü bana inanan bir arkadaşım vardı ve ben onu üzecek bir kalbe sahip değildim.”

Bu söz ünlü politikacı Abraham Lincoln‘e aittir. İleri görüşlü bir politikacı olan Abraham Lincoln, başarılı olabilmeyi arkadaşlık ve ona inanan kişilerle bağdaştırarak anlatma yoluna gitmiştir. Başarılı olmak istiyorsanız size destek olan, sizi teşvik eden ve motivasyonunuzun yüksek olması konusunda size yardımcı olan birileri olmalıdır. Diğer taraftan, onların bu desteğini karşılıksız bırakmayacak bir şekilde ilerlemeyi düşünen kişi olmalısınız.

“Bu hayatta tek ihtiyacınız kendinize olan güveniniz ve reddedebilme yeteneğinizdir, daha sonra başarıdan emin olabilirsiniz.”

Bu söz Amerikalı ünlü yazar Mark Twain‘e aittir. Mark Twain, başarılı olmak için çaba göstereceklere iki önemli tavsiyede bulunmaktadır. Kendimize olan güvenimiz yüksekse ve başarıya giden yoldan bizi ayıracak unsurları reddedebilme yeteneğine sahipsek başarının doğal olarak bizimle olacağını ifade etmektedir. Sizce gerçekten öyle mi? Kendine olan güveniniz bir kenara reddedebilme yeteneğinizin başarılı olma konusunda etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

 Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Dünyanın En Ünlü Mart Festivalleri
Dünyanın En Ünlü Mart Festivalleri

1 Bali Spirit Festivali (29 Mart-3 Nisan 2016) Ubud, Bali, Endonezya Bali Spirit, Wanderlust festivali gibi hızla büyüyen yeni bir fenomen. Yemyeşil

Yaşam İçin 13 Satır
Yaşam İçin 13 Satır

1. Seni sen olduğun için değil, seninle birlikte olduğumda ben olduğum için seviyorum., 2. Hiç kimse gözyaşlarını haketmez, onlara layık olan

Hızlı Okumanın Faydaları
Hızlı Okumanın Faydaları

Ben bir hızlı okuma eğitmeni değilim, burada istediğim ve amaçladığım tek şey hızlı okuma konusunda bilgili olmanız ve hayatınızın geri

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz