10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

İftarlık Gazoz

Ana Sayfa » GÜNCEL » İftarlık Gazoz
Paylaş
Tarih : 08 Şubat 2016 - 9:51

igBelki katıksız bir İç Anadolu insanı olduğumdan hayatım boyunca hiçbir zaman Ege öyküleri ilgimi çekmedi. Çağan Irmak filmleri hariç.

O yüzden Yüksel Aksu’nun ilk filmine de gitmemiştim. Belki biraz da kendi sinema bakış açıma hitap etmediğini düşündüğümden.

Ama farklı siyasi görüşlerden birçok arkadaşım son filmi olan İftarlık Gazozu o kadar övdü ki, hasta olmama rağmen kendimi sinemanın önünde buldum.

Zaten Cem Yılmaz’ı ben kendi filmleri dışında izlemeyi seviyorum. Av Mevsimi filminde muhteşemdi biraz da bunun etkisiyle gidip görmek farz gibi geldi ve gittim.

Peki film bana neler mi hissettirdi? İşin özetinde kafam fazlasıyla karıştı. Kendi içimde gelgit yaşadığım ender filmlerden birisi oldu.

Ama filmin insani yönünü, bir arada yaşamayı göstermesini, yetmişli yıllarda çocukluğunu yaşamış biri olarak sevdim. Biz de böylesi hoşgörü ortamında büyüdük. Biz de oruçları birlikte açar, birlikte eğlenirdik. Müthiş bir imece duygusu vardı ki filmin bu yönü beni çocukluğuma götürdü.. Şimdi yan komşumuzu bile tanımıyoruz. Oysa o zamanlar öyle mi?

İnsanların birbirini satmamasını, sahici dostlukları gördüm filmdeki. Çocuk oyuncunun oyunculuğuna bayıldım.

Ama bunun dışında film bana her telden çalmasıyla samimi gelmedi. Biraz İslam, biraz sol, her telden değil hayat.

Sonra insanlar dünyanın her yerinde oruçlu iken çıplak insanların yanında bu kadar rahat olamıyor. Zira İslam dininde bu kadar aleni yemek yenmiyor.  Dinimizde sakınma var.

Sol ideoloji konusunda da derinliksiz bir ifade var. Adem’in neden bu yola girdiği belli değil. O ölürken diğer adamın neden ölmediği meçhul.

Özetle herkese hitap etmeye çalışan, fazla mesaj içeren bir film.

Çok da sevemedim ve düşüncesine saygım sonsuz. Yine de izlenmeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir film.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı
Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı

Güçlü kalemiyle tüm dünyada ün kazanmış olan yazar Chuck Palahniuk’ten tüketim kültürüne, hırs ve üstünlük duygusuna, güzellik idealine

Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere
Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere

Aren Perdeci ve Ela Akyamaç  iki genç sinemacı. Sinemaya olan büyük sevdalarını ilk filmleri olan Yitik Kuşlara ilmek ilmek işlemişler. İlk

13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri
13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri

Destina ismi farklı dillerde farklı anlamlara gelen ve farklı söyleniş biçimleri olan bir isim. Destinanın annesi de tıpkı Benim gibi ve birçok

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz