10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

KİŞİSEL BAKIMLA GERGİN CİLTLER

Ana Sayfa » Cilt Sağlığı » KİŞİSEL BAKIMLA GERGİN CİLTLER
Paylaş
Tarih : 05 Eylül 2015 - 13:33

Cildi temizlemek, nemlendirmek ve ölü hücrelerden arındırmak. Kırışık oluşumunun en önemli nedenlerinden biri cildin yeterince oksijen almamasıdır. Bunun nedeni de iyi temizlenmemesidir. Özellikle serbest radikaller nedeniyle oluşan por tıkanıkları kırışık oluşumunu hızlandırır. Bu nedenle cildin düzenli olarak iyice temizlenmesi gerekir.

Kan dolaşımının yeterli olmadığı ciltler çok solgun görünürler, renkleri neredeyse şeffafa yakın beyazdır. Bu tip ciltler, yeteri kadar beslenmeyen, kandan yoksun kalan ciltlerdir. Bu durum çeşitli maskeler ve kan dolaşımını hızlandırıcı kremler ile ortadan kaldırılabilir.

Çinko, selenyumun yanı sıra betakaroten, E vitamini ve meyve asitleridir.  Ayrıca C vitamini de yaşlanmayı geciktirici özellikler taşır.

Kırışık, derinin orta tabakası olan dermisteki kolajen ve elastin liflerin zaman içerisindeki dejenerasyonu, yer yer kaybı ve orjinal yapılarının değişmesi nedeniyle oluşur.

Deri üzerinde biriken ölü hücrelerden kurtulmak yani peeling işlemi kırışık savaşında önemli bir adım.

Gözaltı ve üstü torbaları ise lokal cerrahi girişimlere cevap verir.

Ağız ve dudak çevresi: Bu bölge hem kolajen hem de artecol uygulamaları için idealdir.

Artecol enjeksiyonlarının içerisinde de bir miktar kolajen bulunuyor. Bu nedenle işlemden önce mutlaka kolajen alerjisi testi yapılması gerekiyor. Artecol enjeksiyonlarının alın ve kaş arası çizgilerine, ağız ve burun yanı çizgilerinde, dudak üstü kırışıklıklarında en etkin yöntem olarak kabul ediyoruz.

Yüzde sarkmalar gerginliğini kaybeden derinin yerçekimi kuvvetine direnç göstermemeye başlamasıyla ortaya çıkar. Sarkmalar alın, kaş yanaklar, çene altı ve boyuna dikkat çeker. Hafif sarkmalarda CO2 lazerle de bir “mini germe”  tercih edilebilir.

Üst göz kapağındaki sarkmalar, şişkinlikler, alt göz kapağındaki torbalanmalar, göz çevresindeki kırışıklıklar, kaş düşüklükleri insanı olduğundan ve hak ettiğinden daha yorgun ve yaşlı gösterebilir. Kırışıklar için en uygun tedavi CO2 lazer uygulamasıdır.

Derin kırışıklardan kurtulmanın birinci yolu kırışıklığın altında kaybedilmiş olan dokuyu yerine koymaktır. Estetik cerrahlar bunu sağlamak için hastanın kendi yağ, deri veya kas kılıfı dokusunu enjekte edilecek hale getirir ve dolgu malzemesi olarak yeri dokuyu kullanırlar.

İnce kırışıkların tedavisi için uygun tedavi “resurfacing” yani yüzey yenilemedir. Yüzey yenileme için yakın zamana kadar kimyasal soyma işleminden yararlanılmaktaydı. Kimyasal soyma halen kullanılabilmekle beraber “resurfacing” alanındaki en son metot CO2 lazeridir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kırışıklık Karşıtı Maskeler
Kırışıklık Karşıtı Maskeler

Kırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi Yoğurt maskesi cildin üst katmanını temizlerken cildi nemlendirir, geniş gözenekleri küçültür, yumuşamasını

Vitiligo Nedir?
Vitiligo Nedir?

Vitiligo dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Modern Tıp Vitiligo için gereken tedavi

Kan Çıbanı
Kan Çıbanı

Size bu yazımda tam çenemde çıkan bir sivilceden bahsedeceğim. Adı kan çıbanı imiş. Eminim aramızda yaşayanlar vardır ama ben yine de öğrendiklerimi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz