10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Kredi Notu Orta Riskli Ne Demektir?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kredi Notu Orta Riskli Ne Demektir?
Paylaş
Tarih : 25 Ocak 2016 - 8:38

İnsanoğlunun doğuşundan sonra geçen zaman zarfı içinde bir toplum içinde yaşamaya başlaması ile beraber farklı gereksinimleri oluşmaya başlar ve karşılıklı yapılan alışverişler için insanlar parayı icat eder.
Para satılan metaların ederine ödenen bedeldir. Ancak insan denen varlık belki ölümlü olmasının da verdiği bilinçaltı duygularla istekleri asla bitmeyen bir canlı olduğundan ne kadar kazanırsa kazansın kimi zaman kazancı yeterli gelmez. Çünkü evi vardır ama yazlık almak ister ya da arabasını değiştirmek ister ki bu durumlarda da devreye bankaların verdiği krediler devreye girer.
Kişinin herhangi bir bankadan kredi çekebilmesi öyle çok kolay bir işlem değildir. Kişinin kredinin notunun kredi çekmek için yeterli olması gerekir ki burada bireysel kredi notu ne olmalı gibi bir soru karşımıza çıkar.
Kredi notları düşük riskli, orta riskli e yüksek riskli olarak üç ana başlıkta incelenir. Düşük riskli kredi notlarının anlamı hangi bankaya kişi başvurursa başvursun ekonomik gücü kredi çekmeye uygun, belirli bir gelir düzeyi olan, ödeme sorunu yaşamayacağına emin olunan, evi, arabası vb. mülkleri olan kişilerdir. Düşük riskli kredi grubunda olanların kredi notu 1100 puanın üzerindedir ve eğer kişi kredi çekmek istiyorsa kredi notu 1100 ve üstü olmalıdır.
Burada en baştan belirtmemekle beraber kredilerin gerçek ve tüzel olarak ikiye ayrıldığını belirtmekte de fayda var.
Eğer kişisel kredi notu 700 ile 1100 puan arasında ise o zaman kişi orta riskli grupta yer alır. Bu ise tam olarak şu anlama gelir: Kişinin gelir düzeyi yerindedir lakin hala tam olarak bitmeyen borçları vardır ve/veya kendi üzerinde mülkiyeti mevcut değildir. Dolayısıyla bankacılar bu grupta olanların alınan krediyi ödemekte sorun yaşayabileceğini düşünürler.
Örneğin asgari ücretle geçinen bir kişinin ve ayda 350 TL ev kirası ödeyen bir kişinin 20.000 TL kredi istemesi durumunda sabit bir maaşı olmasına rağmen evin diğer masrafları da göz önüne alındığında kredi için orta riskli grupta olduğu söylenebilir.
Yine kişinin aylık geliri 5000 TL olmasına rağmen başka bir bankaya ödediği aylık 2000 TL kredi borcu varsa bankalar bu durumda da krediye başvuran kişiyi orta riskli grupta değerlendirebilir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı
Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı

Güçlü kalemiyle tüm dünyada ün kazanmış olan yazar Chuck Palahniuk’ten tüketim kültürüne, hırs ve üstünlük duygusuna, güzellik idealine

Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere
Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere

Aren Perdeci ve Ela Akyamaç  iki genç sinemacı. Sinemaya olan büyük sevdalarını ilk filmleri olan Yitik Kuşlara ilmek ilmek işlemişler. İlk

13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri
13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri

Destina ismi farklı dillerde farklı anlamlara gelen ve farklı söyleniş biçimleri olan bir isim. Destinanın annesi de tıpkı Benim gibi ve birçok

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz