10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Okullar Geç Açılıyor

Ana Sayfa » YAŞAM » Okullar Geç Açılıyor
Paylaş
Tarih : 24 Ağustos 2015 - 9:26

okulOkullar bu yıl geç açılıyor. Alınan karar gereği ilk, orta ve liselerin açılması Kurban Bayramından sonra yani 28 Eylül’de açılacak.

Neden sorusunun yanıtını aslında herkes biliyor. Turizmcilerden gelen bir başvuru var. O başvuruda deniyor ki turizmde yeterince iş yapamadık o yüzden okullar bayramdan sonra açılsın biraz daha iş yapalım.

Bu olayı analiz etmek gerektiğinde evet turizmciler kendi açısından haklı. Turizm bu yıl Ülkemiz açısından istenen seviyede değil. Gazetelerde kiralık veya satılık otel, pansiyon ilanları bolca.

Dahası birçok otelin fiyatlarını indirdiği de aşikar. Çünkü müşteri yok. Ama sadece yerli turist değil, yabancı turist sayısında da ciddi bir azalma var.

Bunun en temel nedeni ise son dönem Topraklarımızda yaşanan sorunlar. Artık Türkiye turizm için güvenli bir ülke değil.

Bisikletle dünyayı dolaşan kişinin Ülkemizde ölmesi, trafik kazalarının çokluğu da yabancılar için olumsuz etkenler.

Yerli turist ile yabancı turiste uygulanan farklı fiyat politikaları ise kişileri kamp, pansiyon gibi daha ekonomik arayışlara itiyor.

Sonuçta da gelinen nokta bu. Ama bu okullara yansımalı mı? İşte orası tartışılır. Çünkü eğitim son derece önemli.

Ekim deyince Ülkemizde kış yüzünü göstermeye başlıyor. Kışın ise hava şartları nedeniyle okullarda uzun tatiller baş gösteriyor.

Üstelik eğitime böylesi aralar verilmesi öğrencinin motivasyonunu düşürüyor. Bu kadar uzun bir tatil, kimi öğrencileri okuldan soğutabiliyor.

İşte bu yüzden okulların geç açılması turizmciler için bir avantaj olur mu bilinmez ama öğrenciler için bir dezavantaj.

Bir de olayın şöyle bir yönü var. Eylül ayında hem Kurban Bayramı, hem okulların açılması ailelere iki ayrı masraf yüklüyor. Bu durumda da o ana kadar tatil yapamayan aileler tatil yapabilir mi soru işareti?

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Dünyanın En Ünlü Mart Festivalleri
Dünyanın En Ünlü Mart Festivalleri

1 Bali Spirit Festivali (29 Mart-3 Nisan 2016) Ubud, Bali, Endonezya Bali Spirit, Wanderlust festivali gibi hızla büyüyen yeni bir fenomen. Yemyeşil

Yaşam İçin 13 Satır
Yaşam İçin 13 Satır

1. Seni sen olduğun için değil, seninle birlikte olduğumda ben olduğum için seviyorum., 2. Hiç kimse gözyaşlarını haketmez, onlara layık olan

Hayat Felsefesi Olabilecek Başarı Sözleri
Hayat Felsefesi Olabilecek Başarı Sözleri

“Başarı son değildir, başarısızlık ölümcül de değildir. Önemli olan devam etme cesaretini gösterebilmektedir.” Bu söz İngiliz politikacı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz