10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Siyatik

Paylaş
Tarih : 22 Aralık 2015 - 9:50

maxresdefaultBel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir. Ağrı genelde yavaş başlar ve zaman geçtikçe artar. Bezende bir anda şiddetli bir şekilde başlar ve yavaş yavaş azalır. Ani hareketlerde, hapşırma, öksürme gibi durumlarda siyatik ağrının şiddeti artmaktadır. Hastalığın sebebi olarak omurgada meydana gelen problemler gösterilir. Omurgadaki kıkırdak dokunun zarar görmesi, disk denilen yapıların yerinden çıkması ve diz kapağında iltihap oluşturması siyatik’in ağrıyı meydana getirir.

Siyatik ağrıdan şikayet eden kişiler öncelikle bacakları ve bel kısmını yormamaya, dinlendirmeye özen göstermelidir. Spor kazalarında ve doğumda meydana gelen bazı ağrılar siyatik ağrı gibi olmaktadır ve bu durumun siyatik problemler ile karıştırılmaması gerekmektedir. Hastalık bacaklardan yukarı bel bölgesine kadar ilerlemişse en şiddetli halini almış demektir. Siyatik ağrısı olan kişilerin yük kaldırması, fazla çalışması ağrıyı dahada arttırmaktadır. Yan şekilde yatarak bacağın ağırlığını başka yöne vermek ağrıyı hafifletir ama kalıcı çözüm getirmez.

Teşhisi koyulan hastanın iyileşme sürecinin büyük bölümünü fizik tedavi oluşturur. Fizik tedavinin yanı sıra ağrıyı dindirmeye yardımcı bazı ilaçlar kullanmak, yorucu hareketlerden kaçınarak dinlenme sürelerini uzatmakta tedaviye katkı sağlamaktadır. Genelde hidroterapi, ışınsal terapi ve masaj fizik tedavide tercih edilen yöntemlerdir.

Bazı hastalar şikayetlerine bel fıtığı olarak gelmektedir. Sorunun siyatik sinirlerden olduğunu doktor kolayca anlayabilmektedir. Şikayeti olan hastayı düz bir zemin üzerine sırt üstü yatırılarak bacağını kaldırması istenir. Bacağını yukarı kaldıran hasta rahatsız edecek şekilde bacağın arka yüzünde ağrı hissediyorsa siyatik teşhisi hemen konulur.

Omurgada meydana gelen problemlerle birlikte siyatik ağrıların farklı nedenleri de vardır. Yapılan araştırmalarda, iç organ rahatsızlıklarının, kullanılan sinir ilaçlarının, doğumdan sonra meydana gelen sorunların, yanlış kırık çıkık düzeltme yöntemlerinin, omurda tümörünün, şeker hastalığının ve bel fıtığının sebep olduğu öğrenilmiştir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz