10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Sosyal Medya Biz ve Çocuklarımız

Ana Sayfa » GÜNCEL » Sosyal Medya Biz ve Çocuklarımız
Paylaş
Tarih : 05 Kasım 2015 - 9:11

facebookSosyal medya hepimizin yaşamında aldı başını gidiyor, öyle böyle değil. İnsanlar için günümüzde Facebook,Twitter, İnstagram, Snapchat gibi siteler çok ciddi bir yer teşkil ediyor.

Kimilerimiz hepsini an be an kullanıyor. Kimilerimiz sadece bir veya birkaçını. Kimilerimiz kendinden bir şeyler paylaşıyor, kimilerimiz alıntılar yok.

Pek çoğumuzun sosyal medyadan pek çok arkadaşı var ama kimileri ile tanışmıyor bile. Sosyal medya bizim temel ihtiyaçlarımızdan birine yanıt veriyor. Beğenilme ve takdir edilme güdüsüne. O yüzden kimi zaman kaç beğeni aldığımıza bile takılıyoruz çünkü bunu bir tür takdir mekanizması gibi görüyoruz.

Yaşamın onlarca dayatması arasında sosyal medya bize bir tür terapi gibi oluyor ve biz sanal alemde kimi zaman realiteden uzak yaşamımıza devam ediyor ve sosyal medyada olduğumuz sürece tüm sorunlar dışarıda kalıyor, iyi geliyor bize bu sosyal medya sahi daha önce neden yoktu ki, ne kadar eksikmişiz meğer.

Çocuklarımızın ve kendimizin neredeyse kimi zaman attığı adımı bile paylaşıyoruz ama uzmanlar bunun çok sağlıklı olmadığı konusunda hem fikir.

Nitekim Pedagoji Derneği Başkanı Mehmet Teber, ebeveynlerin kendi duygularını tatmin için çocuklarının görüntülerini herkesin göreceği şekilde İnternet ortamında paylaşmasının sağlıklı olmadığını söyledi. Teber, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde sosyal medyanın yaygın olarak kullanıldığını, yetişkinlerin sosyal medyada fotoğraflarını genelde “beğenilme, takdir edilme, görülme, bilinme, tanınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla” paylaştıklarını belirtti. Beğenilmenin ve takdir edilmenin psikolojik bir ihtiyaç olduğunu ancak bunun sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarla dozunun aşıldığını dile getiren Teber, zaman zaman çocukların da buna bir araç olarak kullanılabildiğini vurguladı.

Bu uyarıları dikkate almak ve sosyal medyayı biraz daha dikkatli kullanmakta fayda var. Herkes her şeyimizi bilmek zorunda değil. Özelimiz biraz bize kalsın. Kimseye bir şey ispat etmek durumunda da değiliz unutmamalı.

Üstelik anları da kaçırmamak lazım

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı
Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı

Güçlü kalemiyle tüm dünyada ün kazanmış olan yazar Chuck Palahniuk’ten tüketim kültürüne, hırs ve üstünlük duygusuna, güzellik idealine

Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere
Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere

Aren Perdeci ve Ela Akyamaç  iki genç sinemacı. Sinemaya olan büyük sevdalarını ilk filmleri olan Yitik Kuşlara ilmek ilmek işlemişler. İlk

13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri
13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri

Destina ismi farklı dillerde farklı anlamlara gelen ve farklı söyleniş biçimleri olan bir isim. Destinanın annesi de tıpkı Benim gibi ve birçok

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz