10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

20.yy’da iş sağlığı

Ana Sayfa » İş Sağlığı » 20.yy’da iş sağlığı
Paylaş
Tarih : 22 Mayıs 2014 - 23:40

images20.yy’da iş sağlığı

İngiltere’de 1833 yılında çıkan yasa ile köleliğin kaldırılması ve 1842’de çıkan Maden Yasası ile birlikte Batı Avrupa’da iş sağlığı ile ilgili adımlar atılmış olsa da Doğu Avrupa’da iş sağlı ile ilgili adımların atılması gecikmiştir.  Doğu Avrupa’daki gelişmeler daha çok 20.yy başların gözlenmeye başlamıştır. Bu gelişmeler ise Sovyetler Birliği ile birlikte 1917 Ekim Devrimi ile birlikte gerçekleşmeye başlamıştır. Sovyetler Birliği’nde 1917 Devrimi’nden önceki dönemde Bolşevik Parti tarafından ortaya konan sağlık politikalarının iki temel ilkesi vardı. Bunlar sağlık hizmetlerinin tamamen ücretsiz olması ve koruyucu sağlık hizmetlerinin de son derece önemli olup sürdürülmesiydi. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin ilk Sağlık Bakanı olan Alexander Semashko, aynı zamanda bu sağlık politikasının da mimarlarından biriydi. Semashko sağlık bakanı olarak göreve başladıktan sonra ise, ilk uygulamalarından biri tıp fakültelerinin yönetimini üniversitelerden ayırmak olmuştu. Bu tıp eğitimi politikalarının da doktorlar tarafından değil, hükümet tarafından belirleneceği anlamına geliyordu. Ekim Devrimi’nden sonra üniversitenden bağımsız ilk tıp enstitüsü ise Moskova’da kurularak eğitime başlamıştı. Bu enstitüye sonrasında Semashko Enstitüsü adı verilmişti. Enstitü bünyesinde ise 1922 yılında “İş Hijyeni” bölümü kuruldu.

20. yy’ın sonlarına doğru gelindiğinde iş sağlığı uluslararası alanda son derece önemsenen bir konu olmuş ve özellikle de gelişmiş ülkelerde, Kuzey ve Avrupa’da ciddi yaptırımları oluşmaya başlamıştı.  1981 İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışma Ortamına İlişkin Sözleşme; ulusal politika ilkeleri arasında her üyenin, ulusal koşullar ve uygulamaya göre ve en fazla temsil kabiliyetine sahip işçi ve işveren kuruluşlarına danışarak iş güvenliği, iş sağlığı ve çalışma ortamına ilişkin tutarlı bir ulusal politika geliştirmesi, uygulaması ve periyodik olarak gözden geçirmesini vurgulanmaktadır. Ulusal düzeyde eylem bölümünde iş sağlığı ve güvenliği ve çalışma ortamına ilişkin mevzuatın uygulanması, uygun ve yeterli bir denetim sistemi, işverenler ve işçilerin yasal yükümlülüklere uymalarını sağlamak amacıyla, yol gösterici tedbirlerin alınması belirtilmektedir. İşletme düzeyinde eylemler arasında işverenlerin, işyerlerinde kullanılan makine ve donanım ile risk etmenlerinin sağlık riski oluşturmamasını sağlaması gibi ilkeler belirlenmektedir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye
İşe Yeni Başlayanları İşinin Başından Ayıramayacak Olağanüstü 5 Hediye

Ah bu iş yaşamı. Onunla da onsuz da olmuyor, olamıyor değil mi? Hem evli de bekar da olunsa sağlıklı bir yaşam için iş yaşamı önemli. Ne

2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri
2015 Yılı İş Kazaları İlk Dönem Verileri

Bu yazının yazılmasına vesilen olan olay aslında Aksaray’da yani yaşadığım kentte dün 19 yaşında bir gencin vinçten düşerek ölmesi. Dahası

2015 İlk Altı Ay İş Kazaları
2015 İlk Altı Ay İş Kazaları

2015 yılının ilk altı ayını kapsayan iş cinayetleri raporuna göre en az 794 işçinin iş kazası sonucu yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz