10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Ağız Bakımı

Paylaş
Tarih : 18 Mayıs 2014 - 21:15

agiz_ve_dis_bakimini_ihmal_ceneye_vuruyor13941962410_h1134942Ağız bakımı kişinin ağız sağlığı için oldukça önemli bir konudur. Kişinin dişlerinin kalabilmesi ve proteze geçmemesi, çene vb problemler yaşanmaması için küçük yaşlardan itibaren ağız bakımı aksatmadan yapılması gerekmektedir.

Ağız bakımı yaparken bu işi disiplinle düzgün bir biçimde yapmak ve aksatmamak son derece önemlidir.

Ağız bakımında yapılması gereken en temel şey kesinlikle dişleri düzgün fırçalamaktır. Diş fırçalamanın kendince yöntemleri vardır. Diş fırçası ve diş macunu doğru seçilmelidir. Seçilen diş fırçası kesinlikle ağız yapısına uygun olmalıdır. Diş fırçaları bakterilerden korunmak adına açık ortamda bırakılmamalı ve kapalı bir ortamda muhafaza edilmelidir. Diş macunlarında ise kaliteli ürünler tercih edilmeli ve para düşünülmemelidir. Diş macunu alırken dikkat edilmesi gereken en temel noktalardan biri dişe vereceği zararı olan ürünler seçilmesi gerekliliğidir. Kimi diş macunlarının diş minelerine zarar verdiği bilinmektedir.

Diş macunu ve diş fırçası için temel kriterlerini bu biçimde belirttikten sonra, ağız bakımı için kullanılan diğer ürünler arasında, diş taşlarının oluşmasını engellemek için özelikle tercih edilen diş ipleri ve ağız kokularına yer vek, ağızda her daim ferahlık sağlamak için seçilen kullanılan ağız gargaları da vardır.

Ama ağız bakımı, bu ürünleri kullanmak ile bitmez. Ağız bakımı için yemeklerden sonra dişlerin mutlaka fırçalanması, yiyeceklerin çiğnenerek yenmesi, dişe zarar verecek yiyeceklerden uzak durulması, yılda en az bir kere diş hekimine gidilerek diş taşlarının temizlenmesi, eğer geceleri diş sıkma olayıvar ise geceleri diş plaklarının kullanılması, eğer ağızda protezler var ise bunlara özel bakım yapılması ve temizlenmeleri ağız bakımı için son derece önemlidir. Günde sadece 10 dakika ayırarak sağlıklı ağızlara sahip olmak mümkündür.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri
Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri

1) Dokuyu Yakmak Aşırı sıcak içecekleri tüketmek damağı haşlayabilir. Aşırı fazla sıcak ve baharatlı yiyecekler de damağı tahriş edebilir.

Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar
Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar

Bazı insanlar dişleri çekilip protez taktırınca problemlerinin biteceğine inanırlar. Halbuki protez takan pek çok insanın da söyleyeceği gibi

Diş Apsesi
Diş Apsesi

Ne zordur diş ağrısı çekmek değil mi? Kişiyi yorar, yıpratır ama bu hastalığın nedenleri nedir? Neler yol açar? Neler yapmalı derseniz işte

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz