10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Ağız kokusu nedir

Ana Sayfa » Ağız Ve Diş Sağlığı » Ağız kokusu nedir
Paylaş
Tarih : 14 Mayıs 2014 - 22:08

cb94b9998a6e352a3871085b27dcd2e2Ağız kokusu kişiler tarafından önemli bir sağlık sorunu olarak nitelenmese de önemli bir sosyal sorundur. Kişiler genellikle kendi ağız kokusunu fark edemez. Fakat kişinin kendisi hariç etrafındaki herkes ağız kokusunu hissedebilir. Bu öyle bir sorundur ki ağız kokunuz olduğunu söylese size dert söylemese kendisine derttir. Genellikle ağız kokusu olan kişiye ağzının koktuğu onu kırmamak, incitmemek ya da utandırmamak amacıyla söylenmez. Bu durumda etrafındaki kişiler farkında olmadan mesafeli davranmaya ya da uzak durmaya başlar çünkü ağız kokusunu kişi kendisi hissetmese de şahsi bir vücutsal koku olduğu için her bireyin ağız kokusu bir başkasına aşırı derecede tahammül edilemez gelecektir. Ağız kokusu ağızdan ya da daha içeriden yani mideden ya da yemek borusundan kaynaklı olabilir fakat genellikle ağızdan kaynaklı olur ve busağlık sorunu ağızdan kaynaklıysa kişinin kendi başına rahatlıkla başa çıkabileceği bir durumdur. Ağız kokusu ağızdan kaynaklı değilse ve beslenme hayatını düzene sokarak geçmiyorsa sağlık adına tıbbi yardım almak en doğrusu olacaktır.

    Ağız kokusu neden kaynaklanır? Daha öncede söylediğimiz gibi genellikle ağzın içinden kaynaklanır bunedenle ağız kokusunu engellemek için dikkat edilmesi gereken şey ağız temizliğidir ayrıca sağlık açısından bakterileri engellemek adına da gereklidir. Yemek yedikten bir süre sonra ağzımızda yemek kalıntısı kalmamışta olsa dişlerimiz arasında hissedemeyeceğimiz kalıntılar kalmakta ve ağız kokusuna nedenolmaktadır. Bu nedenle ağzımızı kirli hissetmesek bile diş fırçalama, diş ipi kullanımı ya da gargara gibi alışkanlıkları kazanmalı ve periyodik olarak devam ettirmeliyiz. Böylece kalıntı ihtimali ortadan kalkacak ve arkadaşlarımız bizim farkında olmadığımız bir nedenden dolayı bize mesafeli davranmayacaklardır. Önemli bir nokta ise çoğu reklamlarda gördüğümüz gibi günde 2 ya da 3 defa diş fırçalamak faydadan çok zarar verebilme ihtimalini artırdığı için aslında tavsiye edilmez. Yatmadan önce fırçalamak ve günde 1 defa fırçalamak genellikle yeterli olacaktır. Bu noktada aklınıza şöyle bir soru gelebilir “Öğlen yemek yersem ağzımda kalıntı kalacağından sağlık için her yemekten sonra tekrar dişlerimi fırçalamak gerekmez mi?” Hayır gerekmez, ağzınızda kalan yemek kırıntıları hemen bakteri üretmeye ve koku yaymaya başlamaz. Tam aksine günde 3 defa dişleri fırçalamak diş etlerine ve diş minelerine zarar verebilir. Tabi ki dış fırçalama süresini 2-3 güne ya da daha fazla zamana çıkartmamalıyız ve her gün mutlaka fırçalamalıyız. Bu alışkanlığı kazandığımızda hem sağlık ve sıhhatli dişlere sahip olur hem de ağız kokusu gibi tehlikeli bir sorun ihtimalinden kurtulmuş oluruz. Tehlikeli bir sorun olmasına neden olarak farkında olunmama tehlikesi barındırması ve sosyal kimliğimize darbe vurabilecek bir sorun olması gösterilebilir, çünkü ağız kokusunu birey kendisi değil etrafındakiler fark eder.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri
Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri

1) Dokuyu Yakmak Aşırı sıcak içecekleri tüketmek damağı haşlayabilir. Aşırı fazla sıcak ve baharatlı yiyecekler de damağı tahriş edebilir.

Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar
Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar

Bazı insanlar dişleri çekilip protez taktırınca problemlerinin biteceğine inanırlar. Halbuki protez takan pek çok insanın da söyleyeceği gibi

Diş Apsesi
Diş Apsesi

Ne zordur diş ağrısı çekmek değil mi? Kişiyi yorar, yıpratır ama bu hastalığın nedenleri nedir? Neler yol açar? Neler yapmalı derseniz işte

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz