10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Ağız Kuruluğu Nedir?

Ana Sayfa » Ağız Ve Diş Sağlığı » Ağız Kuruluğu Nedir?
Paylaş
Tarih : 20 Mayıs 2014 - 21:20

b_39949065Tükürük bezlerinin tükürük salgılama fonksiyonlarının bozulmasıyla ağız içinin yeterince nemli olmaması halk arasında ağız kuruluğu olarak adlandırılırken, uzmanlar bunu ‘xerostomia’ terimi ile açıklar.

Bu durum; sinirli, gergin ve stres altında olduğunuz zamanlarda da görülebilir. Ağız kuruluğu sadece kişiyi rahatsız etmekle kalmaz, daha ciddi problemlere yol açabilir veya ciddi bir sağlık durumunun varlığına işaret edebilir. Çünkü tükürük, sadece ağzı ıslak tutmaz. Bunun yanında; besinleri sindirmeye yardımcı olur, dişleri çürükten korur, ağız içindeki bakterileri kontrol ederek enfeksiyonu önler, çiğneme ve yutmayı kolaylaştırır.

Nedenleri;

– Antihistaminikler, diüretikler, tansiyon ve depresyon ilaçları gibi 400’den fazla ilaç, ağız kuruluğuna neden olabilir.

– Diyabet, Parkinson hastalığı, HIV/AIDS ve Sjögren sendromu gibi hastalıklar da ağzı kuruluğuna neden olur çünkü tükürük bezlerini etkilerler.

– Başınız veya boynunuz kanser tedavisi sırasında radyasyona maruz kalmışsa tükürük bezlerinin hasar görme ihtimali vardır. Bu durumda tükrük kaybı geçici veya kalıcı olabilir.

– Hormon seviyelerindeki değişim ağız kuruluğuna yol açabilir. Buda menopoz sonunda ve menopoz sonrası kadınlarda kalıcı olarak ortaya çıkabilir.

– Tükürük bezlerinin cerrahi bir işlem sonrası çıkarılması.

– Sigara, pipo, puro ve nargile kullanıcıları da ağız kuruluğu yaşamaktadır.

Belirtileri;

– Herkesin ağzında zaman zaman geçici kuruluklar oluşabilir. Bu his gitmediği takdirde ortada bir sorun vardır. Bu hisle birlikte;

*Ağızda, yapışkanlık ve kuruluk hissi

*Yutkunma güçlüğü

*Dilde yanma hissi

*Boğaz kuruluğu

*Dudaklarda çatlama

*Tat almada azalma veya ağızda metal tadı

*Aft

*Sürekli kötü ağız kokusu

*Çiğneme/konuşma güçlüğü belirtileri ağız kuruluğunun habercisidir.

Tedavisi;

En başta ağır kuruluğuna neyin sebep olduğu araştırılmalıdır. İlaçlar nedense, ilaçlar değiştirebilir. Hastalık neden ise tedavi aşamasına geçilebilir. Sorun tükrük bezlerindeyse doktor buna müdahale edecek bir tedavi uygulayabilir.

Sorunun ortadan kalkması için zamana ihtiyaç varsa veya tedavisi mümkün değilse, diş hekimi yapay tükürük gibi ağız spreyleri verebilir. Sizlerde; sık sık su veya şekersiz içecekler içebilirsiniz. Kahve, çay veya bazı sodalar gibi, ağız kuruluğuna yol açabilen kafeinli içeceklerden kaçınmalısınız. Tükürük akışını uyarmak amaçlı şekersiz sakız çiğneyebilir veya şekersiz sert şekerler yiyebilirsiniz. (bu tükürük bezi fonksiyonu az da olsa varsa önerilir). Tütün ve alkolden uzak durmalı, baharatlı ve tuzlu yiyecekleri mümkün mertebe azaltmalısınız.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri
Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri

1) Dokuyu Yakmak Aşırı sıcak içecekleri tüketmek damağı haşlayabilir. Aşırı fazla sıcak ve baharatlı yiyecekler de damağı tahriş edebilir.

Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar
Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar

Bazı insanlar dişleri çekilip protez taktırınca problemlerinin biteceğine inanırlar. Halbuki protez takan pek çok insanın da söyleyeceği gibi

Diş Apsesi
Diş Apsesi

Ne zordur diş ağrısı çekmek değil mi? Kişiyi yorar, yıpratır ama bu hastalığın nedenleri nedir? Neler yol açar? Neler yapmalı derseniz işte

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz