10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Ağzımızın Korkulu Rüyası Aftlar

Ana Sayfa » Ağız Ve Diş Sağlığı » Ağzımızın Korkulu Rüyası Aftlar
Paylaş
Tarih : 21 Mayıs 2014 - 22:39

images. Bebeklerdeki pamukçuk hastalığına benzeyen ağızdaki ağrılı ülser, aftın diğer adı ‘aftöz ülser’dir. Yumuşak damakta, dilde, dudakta ve yanakların iç kısmında görülen bu küçük ülserler, tek çıkabildikleri gibi birden çok yerde de çıkabilir

Toplumun neredeyse %40-50’si bu rahatsızlığı yaşayabildiği gibi, daha çok kadınlarda görülür.

Aftlar neden çıkar?

Aftların oluş nedeni hala tam olarak bilinmemekle beraber tetikleyicisi olan şeyler vardır.

*Stres aftların oluşumunda büyük etkendir. Ağız mukozasına zarar veren asitli içecekler, sirke, baharatlı, fazla tuzlu yiyecekler ağız içini zedeleyerek aft oluşumuna neden olur. Bunun yanında dudak yemek, yanlışlıkla dili ya da dudağı ısırmak, kırılan dişlerin ağız içini zedelemesi gibi nedenler aft oluşumunun başında gelir.

*Yetersiz ağız temizliği ya da sert fırçalar ile yapılan diş fırçalama işlemi afta neden olabileceği gibi yanlış diş macunu seçimleri de aftı tetikler. İçeriğinde SLS yani sodyum lauryl sulhate maddesi bulunan diş macunları afttan muzdarip olan kişilerce çok sağlıklı ürünler olmayabiliyor.

*B12 vitamini eksikliği, sigara içme ve tütün çiğnemede diğer etkenler arasında yer alır.

*Bunların yanı sıra behçet hastalığı, çölyak hastalığı gibi rahatsızlıklar aft oluşumda etkin rol oynarken, zayıf bağışıklık sisteminde de aftlar hemen ortaya çıkıyor. Bu nedenle grip, nezle olduğumuz zamanlarda ya da kadınların adet dönemine yakın zamanlarda aft oluşumları hızlanabiliyor.

Korunmak için neler yapabiliriz?

*Dudaklarımızı yiyorsak vazgeçmeli, ağız içimize zarar verecek besinlerden uzak durmalıyız.

*Dişlerimizi fırçalarken nazik olmalı, doğru ürünlerle temizliği gerçekleştirmeliyiz.

*Stresi kontrol altına alarak, vücudumuzda eksikliği bulunan vitaminler için takviye almalıyız.

*Yemek yerken, dilimizi ya da dudağımızı ısırmamak adına konuşmadan yemek yemeliyiz.

Tedavi yolları nelerdir?

En başta aftın sebebinin bilinmesi tedavi sürecini hızlandıracağı için önemlidir. Ancak aftlar çıktığında 1 günde geçirmek maalesef pekte mümkün değildir. Evde yapabileceğimiz yöntemlerin yanı sıra ilaç kullanımı da ağrıyı hafifletir ancak çok ağrı varsa ve birden fazla aft 3 haftadır geçmiyorsa doktora görünmek büyük önem teşkil eder.

-Ağzınızı tuzlu suyla çalkayabilirsiniz.

-Eczanelerde ya da doktor tavsiyesi ile yaraya sürülen ilaçlar bulabilirsiniz. Bu ilaçlar ağrıyı hafifletir.

-Su ile karbonatı merhem kıvamında karıştırarak yaraya uygulayabilirsiniz.

-Piraldyn, kenakort, pretefix, oral medic, aftadur, aftojel, aft şekeri gibi ilaçları kullanarak, aftların süresini kısaltabilirsiniz. Oral medic’in oldukça etkili olduğu söyleniyor ve kenakortta aftı (en azından bende) 2 günde geçiriyor.

-Vitamin, mineral ya da çinko eksikliğiniz varsa takviye sağlayabilirsiniz.

 

Aftlardan çok çekmiş biri olarak kesin bir tedavi yöntemi bulunmadığını biliyorum. Ancak aft çıktığında geceleri yaraya kenakort sürdüğüm zaman gerçekten ağrının hafiflediğini ve aftın 3 4 günde geçtiğini söyleyebilirim. Hepinize aftsız günler dilerim…

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri
Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri

1) Dokuyu Yakmak Aşırı sıcak içecekleri tüketmek damağı haşlayabilir. Aşırı fazla sıcak ve baharatlı yiyecekler de damağı tahriş edebilir.

Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar
Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar

Bazı insanlar dişleri çekilip protez taktırınca problemlerinin biteceğine inanırlar. Halbuki protez takan pek çok insanın da söyleyeceği gibi

Diş Apsesi
Diş Apsesi

Ne zordur diş ağrısı çekmek değil mi? Kişiyi yorar, yıpratır ama bu hastalığın nedenleri nedir? Neler yol açar? Neler yapmalı derseniz işte

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Yapılan Yorumlar

yeliz
18 Ekim 2016 - 20:04

Ben kendimi bildim bileli bende var. Ger ilaci, her söyleneni denedim olmadı. Şimdide çok çıkıyor ama şifalı suyla gargara yapıyorum. Birde diş macununuzu degistirmeyin.