10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

AIDS Hastalığının Aşama Aşama Belirtileri

Ana Sayfa » Genel Sağlık » AIDS Hastalığının Aşama Aşama Belirtileri
Paylaş
Tarih : 05 Kasım 2014 - 8:54

thumbEbolaBu yazıda yine üzerinde çok tartışılan bir konu hakkında bilgi vereceğiz. AIDS. 21. yüzyılın en korkulan hastalığı.

Dilerseniz önce belirtilerine bakalım

Erken Belirtileri

HIV enfeksiyonu ilk aşamalarında, çoğu insanda  belirti görülmez. Enfeksiyondan sonra bir ay ya da iki ay içinde, grip benzeri bir hastalıkla karşılaşabilirsiniz:

Ateş
Baş ağrısı
Yorgunluk
Boyun ve kasık bölgesinde büyümüş lenf düğümleri
Bu belirtiler genellikle bir ay bir hafta içinde kaybolur ve genellikle grip gibi, başka viral enfeksiyonları düşündürerek yanıltabilir.  HIV, genital bölgede  sıvı ve kan olarak  büyük miktarlarda mevcuttur,  çünkü Ancak, bu dönemde insanlar arasında sıvı ve kan yoluyla  oldukça bulaşıcıdır. Bazı durumlarda  12 yıl veya daha fazla hiçbir belirti görülmezken HIV ile enfekte  olan Bazı insanlarda , uzun bir süre sürecek  daha şiddetli belirtiler olabilir.

Daha sonra Belirtileri- İkinci Aşama: Önlem Alınmadığında

HIV enfeksiyonu geç evrelerinde, virüs ciddi bağışıklık sistemini zayıflatır ve virüs ile enfekte kişilerde şu belirtiler olabilir:

Hızlı kilo kaybı
Tekrarlayan ateş veya bol gece terlemeleri
Aşırı ve açıklanamayan yorgunluk
Lenf uzun süreli şişlik koltukaltı, kasık ya da boyun bezleri
Bir haftadan fazla  süren  ishal
Ağızda , anüs veya genital yaralar
Zatürree
Veya deri altında veya ağız, burun veya göz kapaklarının içinde, kırmızı, kahverengi, pembe veya morumsu lekeler
Hafıza kaybı, depresyon, ve diğer nörolojik bozukluklar.
Bu semptomların her biri için diğer hastalıklarla ilgili olabilir. HIV ile enfekte olup olmadığını öğrenmek için tek yolu test elde etmektir.

Yapılan test sonucuna göre, kişiye uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir.  Kişilerin tokalaşması yada yan yana durması ile bulaşması mümkün değildir.  Henüz tedavisi olmayan bir hastalıktır. Ve maalesef ölümle sonuçlanmaktadır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz