10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Akromegali (Devlik) Hastalığı

Ana Sayfa » SAĞLIK » Akromegali (Devlik) Hastalığı
Paylaş
Tarih : 07 Mayıs 2014 - 0:02

Akromegali (Devlik) HastalığıAkromegali; uçlarda büyüme anlamına gelmektedir. Şöyle ki hasta eğer, erken dönemde bu hastalığa yakalanmış ise yani büyüme kıkırdağı kapanmadan başlamış ise hastalık bu durumda boy sürekli uzar ve bu halk arasında devlik hastalığı denilen kısma dâhil olur.

Fakat akromegali her zaman erken gençlik döneminde başlamaz, genelde 30 ila 50 yaş arası bireylerin yakalandıkları bir hastalıktır ve hipofiz bezinin düzgün çalışmaması ile başlayan bir seyri vardır. Eğer büyüme kıkırdakları kapandıktan sonra hızlı büyüme devam ediyor ise bu kez, boyda bir değişiklik olmayacağı için; ellerde, ayaklarda, başta büyüme ya da çenenin, dilin büyümesi gözlemlenebilir. Tüm bu durumlar aslında tamamen fiziksel değişikliklerdir, aslında iç organlara tümörün verdiği zararlar daha fazla ve tespiti zordur, örneğin, kalp büyümesi yada alında veya burunda başlayan bir büyümenin gözlere kadar gelip, görme kaybının meydana gelmesi, hipertansiyon, yada diyabet gibi durumlara da hazırlıklı olunması gerekmektedir.

Ülkemizde bu hastalığın tanısı çok geç konulmaktadır, elleri büyüyen biri genelde kilo alıyorum, yada ödem var galiba diye düşünebilirken, sürekli ayakkabı numarası değişen bir kişi bile bunu çok önemsemeyebilir. Akromegalinin ilk septomları ise; horlama, uyku apnesi, baş ağrısı, görme bozuklukları, cinsel isteksizlik, yorgunluk, bayanlarda adet düzensizliği gibi durumlardır, bu tip septomlar her zaman gelip geçici olmayabilir, estetik bir belirti olmasa bile, iç organlarınızda akromegali oluşumu gözlenebilir, o nedenle bu tip belirtilerle karşılaştığınızda ihmal edilmemelidir.

Akromegali beyin ve sinir hastalıkları uzmanlarının branşı içinde yer almaktadır, endokroloji uzmanlarına da görünebilir, tetkiklerinizi yaptırabilirsiniz, tedavi edilmediği takdirde, tümör sürekli büyümeye devam edecek ve çok ciddi sonuçlar doğurabilecektir, tedavisi; oluşan tümörün ameliyat yolu ile çıkarılması yada çıkarılamıyorsa, hormon baskılayıcı ilaç tedavisi uygulanması gerekebilir. Bununla birlikte en az kullanılan ve en son basamak ışın tedavisidir. Hepinize hastalıktan uzak, sağlıklı günler dileriz…

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Goji Berry Bitkisi
Goji Berry Bitkisi

Son dönemlerde adını sıkça duyar hale geldik, hemen her reklamda karşımıza çıkıyor, dünyaca ünlü markalar bu bitkiyi kullandığını söylüyor

Siyatik
Siyatik

Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.

Pankreas Kanserine Erken Teşhis!
Pankreas Kanserine Erken Teşhis!

Bilim insanları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz