10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

ALS Hastalığı

Ana Sayfa » SAĞLIK » ALS Hastalığı
Paylaş
Tarih : 20 Temmuz 2014 - 23:43

als-hastaligi-neden-olurALS yani Amyotrofik lateral skleroz zor bir hastalıktır.Motor nöron hastalığıdır ve beyine bağlı bir tür sinir sistemi hastalığıdır. Hastalık, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronların) kaybından ileri gelir. Bu hücrelerin kaybı kaslarda güçsüzlük ve erimeye (atrofi) yol açar. Ayrıca erken ya da geç hareketin birinci nöronu da hastalanır. Zihinsel fonksiyonlar ve bellek ise bozulmaz. Kişinin sağlam kalan tek yeri beynidir. Beyin çok düzgün çalışmaktadır. Kişi sinir sisteminde yaşanan sorundan dolayı yavaş yavaş çalışamaz hale gelmektedir.  Ellerini, ayaklarını kullanamamaktadır. Kişinin hastalığın geldiği noktada en son noktada sadece gözlerini hareket ettirebilmekte, konuşma yetisini bile yitirmektedir.Kişi son günlerini solunum cihazına bağlı olarak geçirmektedir.  ALS henüz tıpta çaresi bulunmayan ender hastalıklardan biridir. Dahası hastalığın nedenleri de tam olarak bilinmemektedir. Ülkemizde ALS Futbolcu Sedat ile ilk defa gündeme gelmiştir. Daha sonra oyuncu Hadi ÇAMAN’dan benzer nedenle yaşamını yitirmiştir.

ALS hastalığında teşhisin erken konması kişinin yaşam süresini uzatmaktadır. ALS hastaları bilinçli bir tedavi ile çok uzun yıllar yaşayabilmektedir ama maalesef Ülkemizde bu hastalık çok bilinmediği için ve doktorlar ailelere gerekli temel bilgileri vermediklerinden kişinin hastalık süreci çok kötü geçebilmektedir. Hasta açısından yeterince zor bir süreç olan bu hastalıkta ailenin bilinçli olması, moralini yüksek tutması, gerekirse psikolojik destek alması, hastanın yaşam kalitesini artıracak ortamı yaratması, buna bir kader olarak bakmadan. Hastanın yaşam kalitesi ne kadar yükselirse yaşama süresi o kadar uzamaktadır. Son dönemlerinde özelikle evde bir solunum cihazının olması hastanın daha sağlıklı nefes almasını sağlayacaktır. Maddi açıdan solunum cihazı temin etmek güç olsa da bu konuda destek veren Kas Hastalıkları Derneği ve ALS MNH derneği bu konuda gereken desteği vermektedir. Gerek ailelerin bilinçlendirilmesi, gerek ise temel gereksinimlerin karşılanması için gerekli bilgi ve birikime sahiptir. Ayrıca hasta gönüllü ağı (HASGAP) bu alanda Türkiye’nin her yerinde gönüllü destek vermektedir. Ülkemizde ALS’den kaybedilen 2.  vaka Ağbim Muhlis ARIBAŞ’tır. Ben de sürecin tüm aşamalarında yer almış biri olarak dernek kurulma aşamasında gönüllü çaba harcayanlardan biri olarak her zaman yardıma seve seve hazırım. Her yaşam önemlidir. Her nefes önemlidir. Ölümden geriye dönüş yoktur o zaman kişilerin yaşaması için maksimum çaba harcamak sevdiklerimize karşı görevdir. Ağbisini çok özleyen bir kız çocuğu olarak bunu çok iyi biliyorum. Ve yaşadığım sürece tüm ALS hastalarına ve ailelerine yardım etmek istiyorum.

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Goji Berry Bitkisi
Goji Berry Bitkisi

Son dönemlerde adını sıkça duyar hale geldik, hemen her reklamda karşımıza çıkıyor, dünyaca ünlü markalar bu bitkiyi kullandığını söylüyor

Siyatik
Siyatik

Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.

Pankreas Kanserine Erken Teşhis!
Pankreas Kanserine Erken Teşhis!

Bilim insanları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Yapılan Yorumlar

Aslı akar
18 Mart 2016 - 09:54

Babam şuan vakıf gurabada yoğun bakıma yatmakta bir teşhis koyamadılar als den şüpheleniyorlar.nefes alamiyo.zayıfladı.güçsüzleşti. yoğun bakımdan çıkınca nefes alamiyo bir aydır yoğun bakımda allahım yardımcıları olsun .kendi de hiçbirşeyi farkında deil cokkkk üzgünüm elimden birşey gelmiyor.eğer cihaz gerekirse yardımlarınızı beklerim .bu hastalık hakkında okudum kdr bilgim var.