10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Anormal Uterin Kanama (Anovulatuar Kanama)

Ana Sayfa » Kadın Sağlığı » Anormal Uterin Kanama (Anovulatuar Kanama)
Paylaş
Tarih : 25 Aralık 2014 - 10:39

220414-082450Nedir…?
Kadının normal menstrüel siklusu, ovulasyonun(yumurtlama) oluşmasına yönelik olarak hormonlar tarafından yönlendirilir. Vajinal kanama ise her ay siklusun bir parçası olarak beklenir. Fakat hormonal dengenin bozulduğu bazı hallerde kanamanın tavrı değişebilir; fazla ya da az kanama olabilir, lekelenme tarzında olabilir, beklenilmedik kadar kısa ya da uzun olabilir. Bu tip düzensiz kanamalar disfonksiyonel ya da anormal (anovulatuar) uterin kanamalar olarak adlandırılırlar.

Belirtiler…
Düzensiz adetler aydan aya farklı zamanlarda gelebildiği gibi geldiği zaman ki süreler de farklı olabilir. Ayrıca kanama miktarları da hafif formdan ağır tablolara kadar değişiklikler gösterebilir.

Teşhis…
Doktora gittiğinizde görüşme ya da muayeneniz sırasında adet düzensizliğinizin nedenlerini anlayabilmek amacıyla doktorunuz ne gibi şikayetleriniz ve ne gibi belirtiler olduğunu soracaktır. Ayrıca doktorunuz bu durumu aydınlatabilmek amacıyla sizden bir kısım testler de isteyecektir;

  • Gebelik testi (idrar ya da kanda)
  • Troid ya da prolaktin hormonu testleri (kanda)
  • Menopoz testleri (özellikle 40 – 50 yaşlarında ki kadınlarda)
  • Transvaginal ultrasonografi (uterus, endometrium ve overlerin –yumurtalıklar- değerlendirilmesi amacıyla vajinal yolla yapılan ve rahatsız edici hiç bir yönü olmayan ultrason tetkikidir. Bakire olanlarda daha az bilgi verici olmakla birlikte mecburen abdominal-karından-ultrason yapılır.)
  • Özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda kanser ihtimalini değerlendirmek ya da ekarte etmek amacıyla yapılan endometrial ya da servikal biopsy gibi patolojik testler.
  • Hemogram ve demir testi (kanda); doktorunuz eğer kanamalarınıza bağlı olarak bir kansızlık ya da demir eksikliği düşünürse bu testleri de isteyebilir.

Tedavi…
Tedavi şekli kanamaların miktarı ve nedenine gore değişir. Anormal uterin kanamalarda ve ya anovulatuar sikluslarda östrojen ve progesteron hormonları içeren doğum kontrol hapları kanamaları azaltabilir ve düzenli hale getirebilir. Hatta bazı hallerde doktorunuz sadece progesterone içeren aylık kullanmanıuzı da önerebilir.

Ağır kanamalar yüksek dozda östrojen ya da progesteron içeren ilaçlarla tedavi edilebilir. Kanama daha da şiddetli ise hastaneye yatarak tedavi gerekebilir. Eğer hormanal tedavi başarılı olamazsa cerrahi (tedavi amaçlı) küretaj bu tip şiddetli kanamaları durdurabilir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri
Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri

Yaş: Bel ağrılarının sıklığı yaşla birlikte artar ve 40-60 yaşlarında en sık karşımıza çıkar. Cins: Kadınlarda bel ağrısının daha

Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri
Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri

Kadınlar fizyolojik yapıları gereği yaşamları boyunca pek çok hastalıkla karşı karşıya kalıyor. Kadınlara özel sağlık problemleri çoğunlukla

Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri
Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri

Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. Dünya Çapında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz