10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Ayak kokusu nasıl geçer?

Ana Sayfa » Cilt Sağlığı » Ayak kokusu nasıl geçer?
Paylaş
Tarih : 13 Mayıs 2014 - 11:56

70735362a17ee01684b93cefcbb83bebBirçok insanın kabusu haline gelen ayak kokusu, günlük yaşantımızı zor durumda bırakan büyük bir sorundur. Ne tür ayakkabı giyilse bile bu kokudan kurtulmak mümkün değildir. Özellikle yaz aylarında bu durumdan şikayetçi olan oldukça fazla sayıda insan mevcuttur. Her nekadar kendimizi ‘herkesin ayağı kokar’ bahanesiyle  avutsakta bu dertten kendimizi kurtaramayız. Fakat, ayak kokusunu önlemekte mümkündür.

Ayak kokusunun var olmasının sebebi, ayağımızın vücudumuzun diğer bölgelerinden daha fazla ter bezlerinin bulunmasından ve terlemesinden dolayıdır. Ayak kokusu sadece terden dolayı  kokmaz. Terle birlikte bir çok bakterinin var olmasıda ayak kokusunu ortaya çıkarmaktadır. Bakteriler nemli ortamlarda var olduklarınından terlemeyi önlemek oldukça önemlidir.

Ayak kokusunun önüne geçebilmek için öncellikle, ayağın terlemesini en aza indirmek gerekir. Ayakkabı tercihi yaparken daha kaliteli ayakkabılar seçmek gerekir. Plastik, suni deri ve kalitesiz olan ayakkabılar kesinlikle tercih edilmemelidir. Ayaklarınız çok fazla terliyor ve kokuyorsa, ayakkabınızı giymeden önce ayakkabınıza pudra dökmek ayağınızın terlemesini önleyecektir.

Ayak kokusudan kurtulmak için ayak temizliği önemsemek olduça önemlidir. Her gün çorap değiştirmek, ayağı anti bakteriyel sabunlarla yıkamak ve yaz aylarında hava alan ayakkabılar tercih etmek ayak terlemesini ve kokmasını önleyecektir. Ayrıca bitkisel tedavilerlede bu dertten kurtulmak mümkündür.

Ada çayını rendelenmiş havuçla suda kaynatıp süzdükten sonra ayaklarınızı bu suyla yıkayın. Bu yöntem, ayaklarınızın kokmasını ve terlemesini önleyecektir.

Kerevizi kaynatıp suyunu süzdükten sonra ayağınızı her akşam yıkayın. Böylece ayak kokusu kabusundan kurtulabilirsiniz.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kırışıklık Karşıtı Maskeler
Kırışıklık Karşıtı Maskeler

Kırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi Yoğurt maskesi cildin üst katmanını temizlerken cildi nemlendirir, geniş gözenekleri küçültür, yumuşamasını

Vitiligo Nedir?
Vitiligo Nedir?

Vitiligo dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Modern Tıp Vitiligo için gereken tedavi

Kan Çıbanı
Kan Çıbanı

Size bu yazımda tam çenemde çıkan bir sivilceden bahsedeceğim. Adı kan çıbanı imiş. Eminim aramızda yaşayanlar vardır ama ben yine de öğrendiklerimi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz