10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Ayakta Nasır Çıkması

Ana Sayfa » Cilt Sağlığı » Ayakta Nasır Çıkması
Paylaş
Tarih : 24 Mayıs 2014 - 5:38

53b4b5cfdc5250807189fc93d640672bAyakta Nasır Çıkmasının Önüne Nasıl Geçilir?

        Nasır basınç, sürtünme, sıkışma ve baskı gibi nedenlerle vücudun bir bölgesinin ya da ayağın tahriş olarak kalınlaşmasıdır. Ölmüş deri vücudun belli bir yerinde birikir. Bu birikme sonucunda bu bölge sert bir hal alır. Uzun süre nasırlı bölge kendi haline bırakılırsa büyür ve ağrı yapmaya başlarlar.

        Nasırlar aslında çoğunlukla bizlerin gün içindeki yere basış şeklimizden ve giydiğimiz ayakkabıdan vb. beslenerek oluşurular. Dolayısıyla nasırları oluşmadan engellemek mümkündür. Eğer nasırsız ayaklarınız olsun istiyorsanız bu uyarıları mutlaka dikkate almalısınız.

Ayakkabı seçimi çok önemlidir. Bu durum hem ayağınıza dar gelen, hem de büyük gelen ayakkabılar için geçerlidir. Ayakkabınız ayağınızı sıkıyorsa, darsa, vuruyorsa ve ayağınız ayakkabının içinde sıkışıyorsa, ayağınız nasır olabilir. Ayakkabınız eğer ayağınıza büyük geliyorsa bu kez de sürtünmeden dolayı nasır oluşumu meydana gelebilir.
Nasırın neden çıktığı tespit edilip, nasırı yaratan sorun ortandan kaldırılmalıdır. Örneğin nasır topuklu ya dasivri burunlu bir ayakkabının sıkıştırmasından ötürü çıkıyorsa, bu tür ayakkabı giymekten vazgeçilmelidir.
Bayanların giydiği yüksek topuklu ayakkabılar özellikle ayak parmaklarının sıkışmasına neden olarakparmak aralarında nasır oluşumuna neden olur.
Yere basarken mümkün olduğunca ayağın yan tarafına ya da belli bir bölgesine ağırlık vermek yerine ağırlığınızı dengeli dağıtarak basmaya çalışmalısınız.
Kemikli ayağa sahip olan kişilerde kemik çıkıntıları varsa, bu bölge de nasır çıkmaması için ayak yastıkçıkları kullanılabilir.
Çıplak ayakla kum, asfalt, toprak gibi engebeli ve sert zeminlere basılırsa sürtünme, nasır oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden bu tür zeminlere çıplak ayakla basılmamalıdır.
Tüm önlemlerinize rağmen ayağınızda nasır oluşmaya başlamışsa, her duşa girdiğinizde ponza taşıyla yuvarlak hamleler yaparak nasır törpülenmelidir.

           Eğer nasır çıkmadan önce nasıra neden olması muhtemel nedenleri engellerseniz, daha sonra onu yok etmek zorunda kalmazsınız. Tüm çabanıza rağmen ayağınızda nasır çıkıyorsa ihmal etmeden bir doktora danışmalısınız. Unutulmamalıdır ki nasırlar ihmal edilirse büyüyerek ağrı yapabilirler ve bu durum günlük ve sosyal yaşantınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Etiketler: Nasır, Nasırı çıkmadan önlemek, Ayakkabı seçimi, Nasırsız ayaklar, Parmak arası nasırlar

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kırışıklık Karşıtı Maskeler
Kırışıklık Karşıtı Maskeler

Kırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi Yoğurt maskesi cildin üst katmanını temizlerken cildi nemlendirir, geniş gözenekleri küçültür, yumuşamasını

Vitiligo Nedir?
Vitiligo Nedir?

Vitiligo dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Modern Tıp Vitiligo için gereken tedavi

Kan Çıbanı
Kan Çıbanı

Size bu yazımda tam çenemde çıkan bir sivilceden bahsedeceğim. Adı kan çıbanı imiş. Eminim aramızda yaşayanlar vardır ama ben yine de öğrendiklerimi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz