Bizi Takip Edin

Güzellik

Banyo Tuzları

Yayınlandı

on

banyo-tuzuBanyo Tuzları
Banyo suyunuza toprak ve deniz minerallerinden ilave ederek kaplıcaların şifalı sularını evinize taşıyabilirsiniz. Mineral tuzlar içeren bir banyo, zihni ve vücudu gevşetir ve arındırır, yorgun ve hassas kasları yatıştırır, cildi yumuşatır.
Toprak ve deniz tuzları
İngiliz tuzu ve deniz tuzu, arındırıcı bir etkiye sahiptir. Karbonat ve boraks ise cildinizi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir.
60g İngiliz tuzu
110g deniz tuzu
60g karbonat
60g boraks
Malzemeleri karıştırın. Küveti ılık suyla doldurun, dört ila sekiz çorba kaşığı banyo tuzu ilave edin, Çözülünceye kadar karıştırın.
Gerginliği azaltan tuzlar
Vücudu derinlemesine gevşeten bu banyo, tutulmuş kasları yumuşatır. İngiliz tuzunda bulunan magnezyum, kasları ve sinir sistemini gevşetir. Sakinleştirici özelliği olan mercanköşk, kas tutulmalarına ve ağrılarına iyi gelir. Lavanta hem fiziksel hem de psikolojik gerginliği yatıştırır.
125g İngiliz tuzu
125g karbonat
5 damla mercanköşk esansiyel yağı
5 damla lavanta esansiyel yağı
Malzemeleri karıştırın ve küvete girmeden hemen önce banyo suyuna ilave edin. Suyu elinizle karıştırarak banyo tuzlarının çözülmesini sağlayın. 20-30 dakika banyoda kalın.
Gevşetici banyo tuzları
Sandal ağacı, lavanta ve adaçayıyla keskin kokulu, gevşetici bir banyo hazırlayabilirsiniz.
225g deniz tuzu
125g karbonat
30 damla sandal ağacı esansiyel yağı 10 damla lavanta esansiyel yağı 10 damla adaçayı esansiyel yağı
Tuzu ve karbonatı karıştırın. Yağları ilave edin, iyice karıştırdıktan sonra kapağı kapalı bir kapta muhafaza edin, Küveti ılık suyla doldurduktan sonra dört ila sekiz çorba kaşığı karışımı banyo suyuna ilave edin.
Onarıcı banyo tuzları
Gevşetici banyo tuzlan reçetesini uygulayın, esansiyel yağ olarak 30 damla lavanta, on damla bergamot ve on damla ıtır çiçeği yağı İlave edin.
Güçlendirici banyo tuzları
Gevşetici banyo tuzlan reçetesini uygulayın, esansiyel yağ olarak 25 damla lavanta, on damla biberiye, on damla portakal ağacı kabuğu ve beş damla nane yağı ekleyin.
Canlandırıcı banyo tuzları
Gevşetici banyo tuzlan reçetesine esansiyel yağ olarak 25 damla lavanta, 15 damla greyfut ve on damla bergamot yağı ilave edin.
Yatıştırıcı banyo tuzları
Vücudu, zihni ve ruhu yatıştıran çiçek özlü bi karışım için Gevşetici banyo tuzları reçetesine; esansiyel yağ olarak 30 damla lavanta, on damla adaçayı ve beşer damla gül ve papatya yağlarından ilave edin.
Isıtıcı banyo tuzları
Kış akşamlarında ısıtıcı bir banyo olarak Gevşetici banyo tuzları (bkz. No. 520) reçetesini uygulayın; esansiyel yağ olarak 30 damla sandal ağacı, on damla tatlı portakal, beş damla zencefil ve üç damla patchouli yağı ilave edin.
Meditasyon banyo tuzları
Zihni dinlendiren bir banyo için Gevşetici banyo tuzlan (bkz. No. 520) reçetesini uygulayın, esansiyel yağ olarak 25 damla sandal ağacı, 20 damla günlük ve beş damla gül yağı İlave edin,
Keyif verici banyo tuzları
Kalıcı parfümlü, vücudu okşayan, egzotik bir banyo için Gevşetici banyo tuzları (bkz. No. 520) reçetesini uygulayın; esansiyel yağ olarak 30 damla sandal ağacı, on damla adaçayı, beş damla gül ve iki damla ylang ylang yağı ilave edin.
Tatlı hayaller banyo tuzları
Uyku kalitesini artırarak rüya görmenizi teşvik edecek, derinlemesine gevşetici bir banyo için, Gevşetici banyo tuzları reçetesini uygulayın; deniz tuzu yerine 125g İngiliz tuzu, esansiyel yağ olarak da 30 damla mine çiçeği (vetiver), on damla adaçayı ve beş damla ylang ylang yağı ilave edin.

Hassas kaslar için yatıştırıcı banyo tuzları
Kan dolaşımını hızlandıran, aşın yorgunluğun ardından tutulmuş kaslan gevşeten bir banyo için Gevşetici banyo tuzlan reçetesini uygulayın, esansiyel yağ olarak 20 damla lavanta ve onar damla okaliptüs, biberiye ve zencefil yağı ilave edin.

Pratik gevşetici
Kısa sürede gevşeyip yenilenmenizi sağlayacak, mineral yönünden zengin bir banyo için ılık suyla doldurduğunuz küvete I25g karbonat ve 250g İngiliz tuzu ilave edin.

Adı ve Soyadı : Aylin Özyıldırım Doğum Tarihi : 1987 Doğum Yeri : İzmir İş Adresi : Medhouse Clinic Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü, Cumhuriyet Bulvarı No: 182/3 Alsancak, İzmir İş Telefonu : +90 (0) 232 4648282 İş Fax : +90 (0) 232 4650816 Eğitim ve İş 2005 Yılında Cumhuriyet Ticaret Meslek Lisesi (Bilgisayarlı Muhasebe Bölümü) Mezun Oldum. 2011 Yılında Dokuz Eylül Üniversitesi (Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü) 2011 Yılından bu yana Med House Clinic de çalışmaktayım Katıldığı Kurs ve Seminerler Bilgisayarlı Muhasebe (İzmir) Bilgisayar İşletmenliği (İzmir)

Okumaya devam et
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Tarçının Faydaları

Tarçının Faydaları bu konuda detaylı bir şekilde aktarılmıştır. Soğukalgınlığından grip nezleye iyi gelen tarçın hakkında detaylı bilgi

Yayınlandı

on

Zengin kalsiyum,magnesyum,lif ve demir kaynağıdır.
*Son yıllarda yapılan çalısmalarda kan şekerini düşürücü etkisi saptanmıştır.(özellikle 2.tip diabet hastalarında)
*LDL kolestrolü düşürür,(günde yarım çay kaşığı alınması halinde)
*Koli bakterilerinin vücuda yayılmasını önler,
*Soğukalgınlığı,grip ve nezleye iyi gelir,(bal veya limonla alındıgında)
*Mide rahatsızlıklarına iyi gelir,hazımı kolaylaştırır,kusmayı önleyici bir etkiye sahiptir.
*Eklem yangısı (arthritis)ağrılarına iyi gelir.(yarım çay kaşığı tarçını bir yemek kaşığı balla karıştırarak her sabah kahvaltından önce veridiğinde bir hafta içinde ağrılarda önemli bir azalma,bir ay içinde de ağrısız yürüme)
*Tarçının koklamak hafızayı canlandırıcı bir etki yapar.
*Yiyeceklere eklendiği zaman,yiyeceklerin bozulmasını ve bakterilerinin büyümesini önleyen doğal bir gıda koruyucusudur.
*Adet öncesi gerginliklere iyi gelir…

Okumaya devam et

Anne ve Bebek

Sağlığına dikkat et

Sevdiklerin ve kendin için Sağlığına dikkat etmelisin

Yayınlandı

on

Fotoğraf : Sağlık için

Özel Sağlık Bilgileri

“Kendin ve Sevdiklerin için Sağlığına dikkat et”

Sizlere özel sağlık bilgileri hakkında bir takım bilgiler aktaracağız

Okumaya devam et

Genel Sağlık

Temiz beslenme: Vejetaryen kilo verme ipuçları

Vegetarianlar için kilo verme ipuclari konumuzu inceleyin

Yayınlandı

on

Kilo verme görsel

Dengeli bir diyet uygulamak, genel sağlığınızı ve refahınızı artırabilecek lezzetli ve besleyici yiyecekler yemenizi sağlar. Eğer ilgilenen ediyorsanız biraz kilo senin yeme alışkanlıklarını geliştirmek ve kaybedecek vejetaryen gidiyor , uzmanlar takım elbise sağlık durumunun ve yaşam tarzı olduğunu bulmak için vejetaryen diyetler farklı denemenizi öneririz.

Vejetaryen diyetinin temelleri

Bir takiben vejetaryen diyet kronik hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Doğal olarak kilo vermeyi de teşvik edebilir. Ancak abur cubur ve karbonhidrat yemeye alışkınsanız, yemeğinizi satın alırken ve hazırlarken sağlıklı seçimler yapmaya karar vermeniz gerekir.

Vejetaryen diyetler et, balık ve kümes hayvanlarını içermez. Bazı diyet yapanlar dini veya etik nedenlerle vejeteryan olmayı seçerken, diğerleri sağlık açısından pek çok faydasından yararlanmak için bu yeme modelini benimsiyor.

Farklı vejetaryen diyet türleri vardır :

Vejetaryen diyet

Vejetaryen diyet et, kümes hayvanları veya balığı içermez, ancak hangi hayvansal ürünleri yemeyi seçtiğinize bağlı olarak alt kategorileri vardır:

Lakto-ovo vejetaryenler hem yumurta hem de süt ürünleri tüketirler.
Lakto vejetaryenler süt ürünleri tüketir ancak yumurta yemiyorlar .
Ovo vejetaryenler yumurta tüketir ancak süt ürünleri yemiyorlar.
Vegan diyeti

Bir uygularken vegan beslenme , et, kümes hayvanları veya balık yemem. Ayrıca süt ürünleri, yumurta veya jelatin veya bal gibi diğer hayvansal ürünleri de yemiyorsunuz.

Kısmi vejetaryen

Kısmi bir vejeteryan et tüketmez, ancak bazı hayvansal gıdalar yer.

Pescataryenler balık yiyebilirler, ancak diğer et türlerini tüketmezler.
Pollo-vejetaryenler kümes hayvanları tüketirler, ancak başka tür et ve balıkları yemiyorlar.
flexitarian

Eğer bir izlerseniz semivegetarian veya flexitarian diyet , çoğunlukla bitkisel kökenli gıdalar yerim. Ancak bazen az miktarda et, kümes hayvanları, balık, süt ürünleri ve yumurta da yiyebilirsiniz.

Vejetaryen diyetler çok sayıda taze meyve ve sebze, baklagiller , kuruyemişler, tohumlar ve tam tahılları içerir. Bu lif açısından zengin besinler mikro besinler ve faydalı bitki bileşikleriyle doludur.

Et ve hayvansal ürünleri içeren bir diyetle karşılaştırıldığında vejetaryen diyet genellikle kalori, yağ ve protein açısından daha düşüktür.

Vejetaryen diyetler besin açısından daha zengin yiyecekler içerdiğinden, diyabet , yüksek tansiyon, belirli kanser türleri ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir . Araştırmalar ayrıca vejeteryan bir diyetin doğal olarak kilo kaybına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Vejetaryen diyette nasıl kilo verilir

Vejetaryen bir diyet sırasında sağlıklı bir kiloyu etkili bir şekilde korumak için aşağıdaki önerileri izleyin :

Bol miktarda bütün yiyecek tüketin. Bütün meyveler ve sebzeler gibi taze, işlenmemiş yiyecekler ilave şeker veya koruyucu maddeler gibi gereksiz bileşenler içermez.

Tabağınızın yarısı, brokoli, karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler, mantarlar ve kabak gibi lif bakımından zengin ve nişastalı olmayan sebzeler içermelidir . Bu sebzeler daha uzun süre tok hissetmenize ve kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Fasulye, süt ürünleri, yumurta, kuruyemiş, mercimek, organik soya yemekleri ve tohumlar gibi protein açısından zengin besinler tüketin . (İlgili: Vejetaryen diyetine daha fazla protein almak için ipuçları .)

Nişastalı sebzeler, meyveler, baklagiller ve tam tahıllar gibi inanılmaz derecede doyurucu olan karmaşık karbonhidratları seçin .

Yüksek kalorili yiyecek alımınızı sınırlayın. Kabuklu yemişler, tohumlar ve sağlıklı yağlar yerken, aşırı yemekten kaçınmak için atıştırmalıklarınızı düşük kalorili yiyeceklerle eşleştirin.

Yüksek oranda işlenmiş gıdalardan kaçının. Ayrıca çok fazla tuz, ilave şeker ve diğer zararlı katkı maddeleri ile dondurulmuş yemekler, et alternatifleri ve diğer aşırı işlenmiş gıdalar alımınızı sınırlandırmalısınız.

Kilo vermeyi teşvik eden vejetaryen dostu yiyecekler

Vejetaryen bir diyet sırasında kilo vermek için organik bütün yiyecekleri ve minimum düzeyde işlenmiş yiyecekleri yemelisiniz. Seçtiğiniz vejetaryen diyetin türüne bağlı olarak, ölçülü olarak süt ürünleri veya yumurta da yiyebilirsiniz.

Sağlıklı bir kiloyu korumak için aşağıdaki yiyecekleri diyetinize ekleyin:

 • Siyah fasulye, barbunya, mercimek ve barbunya gibi bakliyat ve baklagiller .
 • Meyveler elma, muz, böğürtlen, üzüm, kivi, mango ve portakal gibi.
 • Avokado, peynir, hindistan cevizi, fındık, fındık ezmesi, zeytinyağı ve tohumlar  gibi  sağlıklı yağlar .
 • Fasulye, yumurta, Yunan yoğurdu, baklagiller, süt, fındık, fındık ezmesi, organik soya ürünleri ve tohumlar gibi yağsız proteinler .
 • Dolmalık  biber, brokoli, havuç, karnabahar, kereviz, salatalık, patlıcan, mantar, domates ve kabak gibi nişastalı olmayan sebzeler .
 • Badem, Kaju Fıstığı , chia tohumu, fındık ezmesi, antep fıstığı, ayçekirdeği ve ceviz gibi fındık ve tohumlar .
 • Mısır, bezelye, patates ve kış kabağı gibi nişastalı sebzeler .
 • Meyve katkılı su, doğal aromalı seltzer ve sade kahve veya çay gibi su ve sağlıklı içecekler .
 •  Arpa, esmer pirinç, bulgur, farro, darı ve kinoa gibi tam tahıllar .

Vejetaryen diyet yaparken nelerden kaçınmalı

Vejetaryen bir diyet sırasında kilo vermek için, aşağıdaki yiyeceklerin alımını sınırlandırın:

 • Dondurucu yemekler, dondurulmuş tatlılar, imitasyon süt ürünleri, et ikameleri ve sebzeli burgerler gibi yüksek oranda işlenmiş vejetaryen yiyecekler .
 • Simit , kraker, beyaz ekmek ve beyaz makarna gibi rafine karbonhidratlar .
 • Şeker , kurabiye, hamur işleri, sofra şekeri, meyve suları, enerji içecekleri, gazlı içecekler ve tatlı çay gibi şekerli yiyecek ve içecekler .

Bazı ürünlerin vejeteryan dostu olarak pazarlanmasına rağmen hepsinin sağlıklı olmadığını unutmayın. Öğünlerinizi planlarken, yeterli protein kaynağı eklediğinizden emin olun.

Ayrıca porsiyon boyutlarınızı ve kalori açısından zengin yiyecekler, rafine karbonhidratlar ve yüksek işlenmiş yiyecekler ve atıştırmalıklar alımınızı da izlemelisiniz.

Doğal olarak kilo vermek için dengeli vejetaryen bir diyet uygulayın. Bütün bitki bazlı yiyecekleri yiyin ve rafine karbonhidrat ve yüksek oranda işlenmiş ürün alımınızı sınırlayın.

Vejetaryen beslenmenin yanı sıra, genel refahınızı sağlamak için yeterince uyumak, bol su içmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi sağlıklı alışkanlıklar edinmelisiniz.

Okumaya devam et

Trend

Copyright © 2016 Bilgi Sağlık. Theme by KKtmr - webtasarimi.gen.tr