10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Başımızın Tatlı Belası Reflü

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Başımızın Tatlı Belası Reflü
Paylaş
Tarih : 24 Eylül 2014 - 9:21

1917-reflu-nedir1Hepimizin dönem dönem yaşadığı sorunlara karşı, vücudumuz isyan eder ve ani ataklar vermeye başlar. Bu bazen basit bir baş ağrısıdır, bazen kalp çarpıntısı, bazen ise mide problemleri. Aslında strese bağlı olarak, en sık yaşanan sorun mide problemleridir. Kişi strese bağlı olarak, mide yanması, mide ekşimesi gibi ciddi sorunlar yaşayabilir. Mide problemleri arasında en sık yaşanan sorunlardan biri de, reflü denen sorundur.

Reflü nedir sorusunun yanıtı ise şöyle verilebilir: Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Kronik faranjit ve tipik boğaz rahatsızlığına neden olabilir. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20’sinde reflü görülmektedir.

Mide içeriği, midenin salgıladığı hidrojen iyonu nedeniyle belirgin derecede asittir. Eğer onikiparmak barsağından mideye doğru safra geri akımı varsa, mideden yukarı çıkan içerik hem asit hem de safra içerir. Alkali özellikli olan safra da mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olur. Reflü hastalığı, asitli ve/veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten ve/veya safralı mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur.

 

Yemek borusunun alt ucunda mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engelleyen bir kapak mekanizması vardır. Reflü hastalarında en sık görülen özellik bu mekanizmanın gevşekliğidir. Bu durum sıklıkla mide fıtığıyla birlikte yaşanır. Mide boşalım bozukluğu ya da bozulmuş yemek borusu hareketi bu hastalığı tetikleyen diğer nedenlerdir.

Reflü’den korunmak için, stresten uzak kalmak, sağlıklı beslenmek önemlidir. Çay içmemek, ılık az şekerli sıcak su içmek korunma yöntemleri olarak düşünmelidir. Ayrıca doktorun vereceği diyete harfiyen uyulması da önemlidir.

 

Etiketler : , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz