10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Beslenmede Çinkonun Önemi

Ana Sayfa » Beslenme ve Obezite » Beslenmede Çinkonun Önemi
Paylaş
Tarih : 03 Aralık 2015 - 11:49

sağlıklı-saçlar-beslenme-çinkoHormonlar ve enzimlerin yönettiği vücut için çinko hayati önem taşıyor.

Yiyeceklerin doğal yapısında bulunan ve mutlaka alınması gereken elzem(olmazsa olmaz) bir mineral olan çinkonun en iyi kaynağı; et, yumurta, deniz ürünleri ve tahıllar.

Hormonların ve enzimlerin yönettiği vücudumuzun günlük ihtiyacı olan çinko miktarı, her gün 10- 15 miligramdır.

 

Çinko yetersizliğinde neler olur;

 • Saçlarınız cansız ve soluk olur, çok dökülür ve yeterince uzamaz.
 • Cildiniz istediğiniz gibi parlak ve pürüzsüz olmaz. Teninizin renginde hissedilir bir solukluk ve renksizlik hakim olur. Dermatid gibi birtakım cilt problemleri görülebilir.
 • Tırnaklarınız yavaş ve zor uzadığı gibi çok kolay kırılır.
 • Karaciğeriniz, böbrekleriniz zor çalışır, sürekli bir yorgunluk ve ödem problemi yaşarsınız.
 • Pankreasınız düzgün çalışmadığı için şeker metabolizmanız bozuk olur, anlamsız ve sık sık tatlı ve şeker krizleri yaşarsınız.
 • Yaralarınız geç ve zor iyileşir.
 • Bağışıklık sistemi alt üst durumdadır, anlamsız bir şekilde sürekli hastalanırsınız.
 • Tat duygunuzda bir azalma, ağzınızda bir tatsızlık, bir doyumsuzluk olur. Ne yeseniz zevk almıyor, damak tadınıza uyduramıyor olabilirsiniz.
 • Üreme hormonlarının çalışmasında aksamalar olur.

Çinko yetersizliği stres seviyenizi yükselttiği gibi, aşırı stres sırasında iskelet kaslarının katabolizması ( yıkımı ) ile idrarda çinko atımı artar. Çinkonun yetersiz alımı stres yapar, stres çinko yetersizliğine zemin hazırlar. Hayata pozitif bakmak her olayda olduğu gibi çinko metabolizmasında da oldukça etkili.

Yeteri kadar çinko almak için beslenirken nelere dikkat etmelisiniz;

 • Haftada 2 gün kırmızı et yemelisiniz.
 • Haftada 2- 3 gün balık tüketmelisiniz.
 • Eğer alerjiniz yoksa her sabah 1 adet yumurta yemek mükemmel bir besin desteği olarak düşünülebilir. Yumurta çinko alımı için önemli bir kaynaktır. Yumurta ayrıca kaliteli bir protein ve demir kaynağı olması, folik asit içermesi, doymamış yağ oranının yüksek olması sayesinde kilo vermek ve sağlıklı beslenme konusunda çok önemli yapı taşıdır.
 • Tam buğday, tam tahıl, tam çavdar ekmeği yeterli beslenme ve çinko alımını tamamlar. Sağlıklı bir insan her gün en az 5 dilim tam tahıl ekmeği yemelidir. Beyaz ekmek, light ekmek ve kepekli ekmekte çinko miktarı yetersiz ölçüdedir. Öğünlerde ekmek yerine bulgur pilavı, makarna, tüketilebilir.
 • Abartı her zaman her yerde her durumda faydadan çok zarar getirir. Aşırı lif almak, kontrolsüz bir şekilde çok miktarda karışık bitki çayları kullanmak, aşırı ve kontrolsüz kalsiyum preparat olarak( hap olarak) almak çinkonun vücuda alımını engeller ve çinko yetersizliği oluşturur.
 • Preparat (hap) olarak aşırı ve kontrolsüz bir şekilde çinko almak da faydadan çok zarar getiren bir davranıştır. Uzun süre preparat olarak çinko desteği almak bakır yetersizliğine, anemiye, lökositlerin azalmasına sebep olur.

 

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kısa Kısa Obezite
Kısa Kısa Obezite

Obezite Nedir? Obezite vücutta aşırı yağ artımıyla (kilo alımı) ortaya çıkan, çevresel etkilerle tetiklenen genetik zeminli kronik bir hastalıktır. Obezite

En Etkili Yağ Yakan Yiyecekler
En Etkili Yağ Yakan Yiyecekler

1. Zerdeçal Zerdeçal, sarı çiçekli ve büyük yapraklı bir bitkidir. Bu bitki besin haline dönüştürüldüğünde ise sarı renkli bir toz olur.

Sağlıklı Yiyecekler
Sağlıklı Yiyecekler

Yapılan araştırmalara ve uzmanların görüşlerine göre dünyanın en sağlıklı 10 yiyeceği şunlar: Somon: En iyi anti-aging gıdasıdır.İçerdiği

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz