10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Beyaz Yakalı Çalışan Kadınların Sorunları : Cam Tavan Sendromu

Ana Sayfa » KADIN » Beyaz Yakalı Çalışan Kadınların Sorunları : Cam Tavan Sendromu
Paylaş
Tarih : 08 Ağustos 2014 - 9:36

camtavan-520x245

Gelişmiş düzeyi yüksek olmayan toplumlarda kadın olmak yaşama karşı geriden gelmektir biraz. Çünkü bu tür toplumlar biraz da ata erkil toplumlardır ve gelenek, görenekleri ile yaşarlar. O yüzden bu tür toplumlarda kadına biçilen rol model bellidir. İyi bir eş, iyi bir anne olmak. Anne olmak özelikle kadının birincil rolü olarak kabul edilir.

Ama değişen dünya şartları içinde kadının kendine biçtiği roller yavaş yavaş değişmektedir. Kadın artık sadece anne, sadece eş olmanın ötesinde topluma girmek, daha iyi eğitim almak ve iş yaşamında kariyer yapmak istemektedir. Eskiden kadına biçilen iş  yaşamında roller, hemşirelik, sekreterlik, temizlik işçiliği vb. olurken, artık bu yavaş yavaş değişmeye başlamıştır. Kadınların şanslı olanları, diretenleri,  gerek Ülkemizde gerek dünyanın birçok başka ülkesinde ön lisans, lisans eğitimi almakta ve erkeklerin çalıştığı işlerde çalışmaktadır. Artık kadın mühendisler, kadın pilotlar, kadın finans müdürleri vardır ve bu sayı giderek artmaktadır.

Ama kadınların iş yaşamına girmesi pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Yıllarca erkek erkeğe çalışan ve kendi aralarında yarışan erkeklerin kimileri için kadınların iş yaşamına girmesi hazmedilir bir durum değildir. Üstelik evinde oturması gerekirken neden çalışması gerektiğini de anlamakta da zorluk çekmektedirler.Kadının iş yaşamına girmesi dengeleri değiştirmektedir. İşte tüm bunlara bağlı olarak, özelikle erkekler ile aynı işleri yapan kadınların yaşadığı birçok sorun vardır.

Beyaz yakalı kadınların yaşadığı sorunlardan en barizi cam tavan sendromudur.Buna bir tür öğretilmiş çaresizlik de denebilir.Bilim adamları pirelerin farklı yükseklikte zıplayabildiklerini görür. Birkaçını toplayıp 30 cm yüksekliğindeki bir cam fanusun içine koyarlar. Metal zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışır ama başlarını tavandaki cama çarparak düşer. Zemin de sıcak olduğu için tekrar zıplar, tekrar başlarını cama vururlar. Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğini anlamakta zorluk çeker. Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda o zeminde 30 santimden fazla zıplamamayı öğrenir.Artık hepsinin 30 cm zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir ve tavandaki cam kaldırılır. Zemin tekrar ısıtılır. Tüm pireler eşit yükseklikte, 30 cm zıplar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkanları vardır ama buna hiç cesaret edemezler. Kafalarını cama vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı “hayat dersi” ne sadık halde yaşarlar. Pirelerin isterlerse kaçma imkanları vardır ama kaçamazlar. “Çünkü engel artık zihinlerindedir.” Onları sınırlayan dış engel kalkmıştır ama kafalarındaki iç engel varlığını sürdürmektedir. Bu deney canlıların neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiklerini gösterir. Buna “cam tavan sendromu” denir. Bir insanın gelebileceğine inandığı en üst nokta, onun cam tavanıdır.Öğrenilmiş çaresizlik, geçmişteki acı deneyimlerden çıkarılan negatif şartlanmaların bugünkü davranışları belirlemesidir.

İşte cam tavan sendromu beyaz yakalı kadınların yaşadığı en ciddi sorunlardandır ve kimi beyaz yakalı kadın iş yaşamında ilerleyemesin diye mobbing denilen psikolojik şiddete maruz kalmaktadır.  O yüzden kadınların hangi alanda çalışırsa çalışsın yaşayacağı sorunları önceden bilmesi ve buna uygun yöntemleri bulması, kendine inanması, vazgeçmemesi son derece önemlidir. Kadınlar aldıkları iyi eğitimler ile gücü kendinden alarak yollarına devam etmeli ve hak ettikleri yere gelmelidirler.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kadınların Kalbi Neden Erkeklerden Daha Fazla Yoruluyor?
Kadınların Kalbi Neden Erkeklerden Daha Fazla Yoruluyor?

Aşağıdaki yazı ntv’nin web sitesinden. Biz kadınlar daha mı duygusalız? Ondan mı oluyor bunlar? Bakalım ve görelim Kalp, antik dönemden

Sigaranın Kadın Sağlığına Etkisi
Sigaranın Kadın Sağlığına Etkisi

Bilim insanları sigaranın insanlara verdiği sayısız zararı anlatıyor ancak çoğu tiryaki dikkate almıyor. Sigaranın kadınlar üzerindeki etkileri

Bugün 8 Mart
Bugün 8 Mart

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Sömürülen, ezilen, yok sayılan, hem kadın, hem anne olması istenen ve 7 gün 24 saat

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz