10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Beyin Kanaması Nedir?

Ana Sayfa » SAĞLIK » Beyin Kanaması Nedir?
Paylaş
Tarih : 10 Mayıs 2014 - 2:05

beyin kanamasıBeyin Kanaması Nedir?

Kafatasımızın içinde bulunan damarların çalışma düzenlerinin bozulması sonucu beynin içinde veya beynin üzerinde kanama olması ve bu kanamanın birikmesine beyin kanaması denir. Beyin kanamaları genellikle beynin dokusu içinde, beyin zarının üzerinde ve beyin zarının alt tarafında oluşur.

Beyin Kanamasının Nedenleri

Beyin kanamasının nedenleri arasında ilk sırada kişinin kafasına aldığı darbeler gelmektedir. Alınan darbe sonucunda kafada ciddi bir şekilde hasar meydana gelebilir. Bu durumda da beyinde kemik kırığı, beyin dokusunda hasar ve beyin damarlarında zedelenme olur. Kanamanın başka bir sebebi de hipertansiyondur. Hipertansiyon sırasında beyin dokusunun içinde veya beyni saran zarların dokusunda kanama meydana gelir. Damar hastalıklarında da bu hastalığa rastlanabilir. Beynin içinde bulunan küçük toplardamarlarda veya beynin ana toplardamarında meydana gelen tıkanıklar, yeterli derecede kan almayan beyin dokusunun kanama yapması, beyinde oluşan tümörlerin kanama yapması ve kişide oluşan bazı kan hastalıkları bu hastalığın nedenleri arasında sayılabilir.

Beyin Kanaması Belirtileri

Hasta tek veya çift taraflı olarak görmeye başlar, hastanın başı döner, hastada yutma güçlüğü meydana gelir, tek veya çift taraflı olarak kişinin kollarında veya bacaklarında halsizlik bulunur. Bunun yanında kişide yüz felci de olabilir. Yüz, kol, bacak veya vücutta hissetmeme durumu ve yanma vardır. Kişi kelimeleri hatırlamakta, konuşmada ve konuşulanları anlamada zorlanır. Kişinin hareketlerinde bir dengesizlik vardır. Kişi kendisine söylenenlere karşı duyarsız kalır. Kişi devamlı uyuma gereksinimi duyar veya uyur. Kişide ajitasyon veya psikoz halleri görülür. Bu belirtilerin hepsi beyin kanamasını işaret etmektedir.

Beyin Kanaması Tedavisi

Beyin kanamalarında amaç kişinin yaşama geri dönmesini sağlamak, belirtileri saptamak ve kanamaya sebep olan durumları ortadan kaldırmaktır. Beyin kanamasından sonra kişinin bilinci yerinde ise mutlaka kişi yatak istirahatı yapmalıdır. Hastanın kafa basıncını arttıracak her türlü hareketten kaçınmak gerekir. Bu harekete sebep ise kişinin kafasını öne eğmesi, gerinmesi ve ani pozisyon değişiklikleridir. Ayrıca kişi tuvalete çıktığı zaman zorlanıyorsa bu durumda hastada kafa basıncının artmasına sebep olabilir. Hastada oluşan baş ağrısını azaltmak için ağrı kesiciler kullanılabilir. Bu yöntemlerin dışında beyinde biriken kanın dağıtılması için cerrahi müdahale yapılması gerekir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Goji Berry Bitkisi
Goji Berry Bitkisi

Son dönemlerde adını sıkça duyar hale geldik, hemen her reklamda karşımıza çıkıyor, dünyaca ünlü markalar bu bitkiyi kullandığını söylüyor

Siyatik
Siyatik

Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.

Pankreas Kanserine Erken Teşhis!
Pankreas Kanserine Erken Teşhis!

Bilim insanları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz