10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Böbrek Taşı

Ana Sayfa » SAĞLIK » Böbrek Taşı
Paylaş
Tarih : 16 Ağustos 2014 - 11:33

bobrek  Böbrek taşı kimilerimizin korkulu riyasıdır. Bu yazıda böbrek taşı hakkında temel  bilgi vereceğiz.

Böbrek taşı kişilerin yaşamını kabusa çeviren bir hastalıktır. Taş vücuttan atılmadıkça yaşanan ağrılar   kimi zaman dayanılabilecek gibi değildir.

Böbrek taşı olanların taşın cinsine göre perhiz yapmaları son derece önemlidir. Her taşa göre yapılması gereken perhizler vardır. Kimi taşlarda domates yemek yasakken çiğ olarak, kimilerinde ıspanak, kimilerinde ise çilek yasak olabilmektedir. Ama her şart altında perhiz şart olan bir durumdur.

Böbrek rahatsızlığı olanların yapması gerekenlerden biri de bol bol su içmeleridir. Çokça su içilmesi, özelikle aç karnına su içilmesi oldukça önemlidir.

Böbrek taşları üstteki fotoğrafta görüldüğü gibi böbreği değişik yerlerinde olabilir ve olduğu yere göre farklı şiddette ağrı durumları olabilir. Ayrıca taşın yerinden oynaması durumlarında da ağrı artar.

Böbrek taşı hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli husus kişinin üşütmemesi ve ayağını soğuktan korumasıdır. Kişinin üşütmesine bağlı olarak sorunlar artacağından kişi yaz, kış üşütmemeye özen göstermelidir.

Böbrek taşı tedavilerinde değişik yöntemler kullanılabilmektedir. Lazer ile taşı kırma ya da lokal anestezi altında böbrek taşının cerrahi müdahale ile alınması en sık tercih edilen yöntemlerdir. Lazerle yapılan işlemlerde hasta müdahaleden sonra ayağa kalkabilirken, ameliyat yapıldığı durumlarda hasta birkaç gün hastanede gözlem altında kalmaktadır.   Taşın çok küçük olması veya artık düşme noktasına geldiği durumlarda ise farklı ilaçlar ile taşlar düşürülmektedir. Ancak taş çok büyük ise mutlaka cerrahi müdahale yapılmalıdır.

 

 

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Goji Berry Bitkisi
Goji Berry Bitkisi

Son dönemlerde adını sıkça duyar hale geldik, hemen her reklamda karşımıza çıkıyor, dünyaca ünlü markalar bu bitkiyi kullandığını söylüyor

Siyatik
Siyatik

Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzleri doğrultusunda siyatik sinirlerin bulunduğu bölge ağrılarına siyatik hastalığı denilmektedir.

Pankreas Kanserine Erken Teşhis!
Pankreas Kanserine Erken Teşhis!

Bilim insanları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz