10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Böcek Isırmaları

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Böcek Isırmaları
Paylaş
Tarih : 23 Eylül 2014 - 11:42

arı sokması jpg.widec

Yaz döneminin en ciddi kabuslarından birisi de kuşkusuz böcek ısırmaları vakalarıdır. Üstelik sinek pis değil, mide bulandırır örneğinde olduğu gibi, sinek bir şey yapmasa bile rahatsız edebilir. Çünkü mikrobiktir ve başka bir takım hastalıklara neden olabilir.

Ama hepsi sinek kadar masum değildir. Sivri sinekler başlı başına bir sorundur. Arı sokması kimsenin istemediği bir durumdur ve son derece sinir bozucudur.

Tahta kurusu, kene gibi böceklerde ise durum daha da vardır. Özelikle kene sokmaları ölümcül vakalara yol açabilmektedir.

Böcek sokmalarına karşı dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kapalı ortamlarda gerekli havalandırmayı ve temizliği sağlamaktır. Böcekler, bataklık ve pis ortamlara gelmektedir. O yüzden kapalı ortamların temizliği ve hijyeni son derece önemlidir, evde en ufak bir besin kırıntı bu tür canlıların gelmesine neden olacağından hijyene dikkat edilmeli ve kapalı ortamlar, yaz kış mutlaka havalandırılmalıdır.

Ama diyelim ki herhangi bir böcek soktu, o zaman ne yapmak gerekir. Bu sorunun birçok yanıtı vardır.Çünkü böceğin türüne yapılacak tedavi değişiklik göstermektedir. Burada temel ortak payda, böcek ısırmalarına anında müdahale edilmesi ve zaman kaybedilmemesi gerekliliğidir. Bunun dışında arı sokmasında yapılacak tedavi ile sivri sinek ısırmasında yapılacak şey farklıdır. Bunları doğru bilmek ve doğru uygulamak gerekir. İlk yapılması gereken, ilk yardım yöntemleri, ısırılan bölgeyi su ve sabun ile temizlemek, şişliği azaltmak için buz uygulaması yapmak ilk adımlardır. Eğer bunlar ile geçmiyor, kaşıntı geçmiyor, şişlik inmiyor ise acilen bir doktora gitmeli ve ilk müdahale yaptırılmalıdır. Doğru olanı bu ilk yardımı yaptıktan sonra doktor kontrolünde krem vb. diğer ilaçları kullanmaktır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz