10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Bruksizm ( Diş Gıcırdatma) Nedir?

Ana Sayfa » Ağız Ve Diş Sağlığı » Bruksizm ( Diş Gıcırdatma) Nedir?
Paylaş
Tarih : 20 Mayıs 2014 - 12:13

Bruksizm ( Diş Gıcırdatma) NedirBruksizm ( Diş Gıcırdatma) Nedir?

    Kişinin bilinci dışında genelde geceleri uyku sırasında ortaya çıkan ve dişlerin sımsıkı kapatılarak birbirine sürtülmesi sonucu kendini gösteren hastalığabruksizm denir. Bu hastalığa yakalan kişi kendisi fark etmese de çevresindeki kişiler çıkan sesleri fark ederek durumu belirtirler. Hastanın dişlerini sürekli olarak sıkması temporamandibular eklem denilen çene eklemini aşırı derecede yorarak çene ekleminin düzgün çalışmasını sağlayan massater kaslara zarar verir. Sürekli tekrarlanan bu diş sıkma alışkanlığı hastada sabah uyandığında çene ekleminde ve kaslarının her iki tarafında aşırı ağrı oluştuğundan şikayet eder. Hastalığın ilerlediği dönemlerde ağız içinde dişler sürtünme sonucu küçük parçacıklara ayrılır veya diş minesi sürtünme sonucu zayıflayarak diş sinirlerinde ağrı ve hassasiyet oluşturur.

Bruksizm Nedenleri;

    Yüzde 60’ı çocuklar olmak üzere toplumun %7’sinde görülen bu hastalık genel olarak ortodontik ( diş yapısına bağlı) sorunları olan veya yoğun stres altında olan kişilerde görülse de farklı bruksizm nedenleri olabilmektedir.

1-) Hiperaktive sendromu görülen fazla hareketli çocuklarda normal çocuklara oranlabruksizm görülme olasılığı daha fazladır.

2-) Sinüzit hastalığı olan kişilerde burun eti olarak da nitelendirilen postnazal bir akıntı varsa bu durum bruksizm sebebi olabilmektedir.

3-) Aşırı yorgunluk ve emosyenel stresin yoğun yaşandığı durumlarda gece uyurken görülebilmektedir.

4-) Aşırı titizlik hastalığı olan kişilerde görülebilmektedir.

5-) Yeni çıkan dişlerde dengesiz bir düzen oluştuğunda vücut dişleri dengeye eriştirmek için baskı ve sürtünme davranışı sergiler.

6-) Düzgün yapılmamış protezler, diş dolguları, takma diş gibi işlemlerde çene yapısına uygunluk oluşmadığı için bruksizm görülebilmektedir.

  Bu nedenlerin dışında idiyopatik (sebebi bilinmeyen) diş gıcırdatmaları görülebilmektedir.

Bruksizm Tedavisi;

  Çocuklarda ve erişkinlerde bruksizm tedavisi farklılık gösterebilmektedir.

A-) Çocuklarda Bruksizm Tedavisi;

   Çocuklarda bruksizm tedavisi yapılmadan önce bir süre beklenmektedir. Bunun sebebi bruksizm nedenlerinin 5. maddesinde belirtiğimiz gibi yeni çıkan dişlerin vücudun kendi doğal yapısı tarafından düzene sokulmasını beklemektir. Bu bekleme süresinde çocuğun aşırı yorulması engellenmektedir. Son olarak çocuğun uyku saatleri ve uykularının yeterli olup olmadığı gözlemlenerek bruksizm tedavisi gerekip gerekmediği kararlaştırılır. Tedavi olarak splint denilen yarı plastik bir aparat doktor tarafından üretilerek çocuğun uyuyacağı zaman ağzına yerleştirilir. Splint denen bu aparat sayesinde dişlerin birbirine sürtünmesi engellenerek diş gıcırdatma sorunu ortadan kaldırılır. Splint aparatı çocuklarda bruksizm tedavisinde kullanılan en etkili ve kısa sürede sonuç veren yöntemdir.

B-) Yetişkinlerde Bruksizm Tedavisi;

   Yetişkinlerde bruksizm tedavisi uygulanırken ilk olarak varsa eğer diş protezlerinin, dolgularının, ağız yapısına uygun olup olmadığı tespit edilip düzeltilmelidir. Ayrıca stres kaynaklı nedenlerden kaynaklanıyorsa bu nedenler için hastaya psikolojik destek uygulanmalı ve ardından splint aparatı kullanılarak yetişkinlerde bruksizm tedavisi başarılı şekilde uygulanır.

Etiketler : , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri
Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri

1) Dokuyu Yakmak Aşırı sıcak içecekleri tüketmek damağı haşlayabilir. Aşırı fazla sıcak ve baharatlı yiyecekler de damağı tahriş edebilir.

Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar
Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar

Bazı insanlar dişleri çekilip protez taktırınca problemlerinin biteceğine inanırlar. Halbuki protez takan pek çok insanın da söyleyeceği gibi

Diş Apsesi
Diş Apsesi

Ne zordur diş ağrısı çekmek değil mi? Kişiyi yorar, yıpratır ama bu hastalığın nedenleri nedir? Neler yol açar? Neler yapmalı derseniz işte

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz