10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Bulaşıcı hastalıklar ve korunma yolları

Ana Sayfa » Cinsel Sağlık » Bulaşıcı hastalıklar ve korunma yolları
Paylaş
Tarih : 12 Mayıs 2014 - 21:41

bulaşıcı hastalıklarBulaşıcı hastalıklar, herhangi bir yolla insana geçen hastalık yapıcı mikropların ve parazitlerin, vücuda girmesiyle varolan hastalık biçimidir. Bulaşıcı hastalıklara yakalanan insanların,iyileşmesini sağlamak ve bu hastalıkların yaygınlaşmasını engellemek oldukça önemlidir. Ayrıca bulaşma sebeblerini ve etkenleri araştırılmalıdır.

Hastalığı oluşturan organizmalar, virüsler, bakteriler ve mantarlardır.İnsandan insana, hayvandan insana olduğu gibi, topraktan insana da bu hastalıklar bulaşabilir. Bulaşıcı Hastalıkların bir çok bulaşma yolu vardır. Öksürürken yada konuşurken ağızdan çıkan damlacıkların, başkası tarafından solunmasıyla çeşitli solunum yolu hastalıkları oluşur. Örneğin; Grip, verem,boğmaca ve zatürre solunum yoluyla bulaşan hastalıklardır.

Doğrudan deri temasıyla ve cinsel temasla bulaşan hastalıklar da vardır. Aıds, Hepatit B, Frengi, Genital Ülser Hastalıkları bunlardan birkaçıdır. Bu hastalıklar ölümle sonuçlanabilcek türdendir.

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklarda vardır. Bu hastalıklar, ölümcül tehdit taşıyan hastalıklardır. Kuş gribi, domuz gribi, kuduz, veba ve tulerami hastalıkları hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklardır.

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için, doğan bebeklere ve çocuklara  zamanı geldiğinde aşı yaptırmak gerekir. Vücudu dinç tutmak ve dengeli beslenmek bu hastalıkların bulaşmasını zor kılar. Ayrıca vücut temizliğine önem vermek ve hijyen ortamlarda yaşamakta oldukça önemlidir. Cinsel yaşantıda tek eşlilik  ve prezarvatif kullanımına önem gösterilmelidir. Bulaşıcı hastalık taşıyan insanlardan olabildiğince uzak durmak gerekir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR VE NEDEN OLAN ETKENLER
CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR VE NEDEN OLAN ETKENLER

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE), başlıca bulaşma yolu, cinsel salgılar nedeniyle korunmasız cinsel ilişki olan HIV ve Hepatit-B virüsü

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Burada daha sonraki yazacağımız ve yazdığımız yazıların şöyle bir özetini geçeceğiz. Hangi hastalıklar cinsel yolla bulaşır? Dilerseniz

Frengi Hastalığı Hakkında Temel Bilgiler
Frengi Hastalığı Hakkında Temel Bilgiler

Bu bölümde yine ters köşe yaparak daha önce bu satırlarda yer vermediğimiz bir hastalık hakkında bilgi vereceğiz. Adını duyduğumuz ama çok

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz