10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Ciltte Lekeler

Ana Sayfa » Cilt Sağlığı » Ciltte Lekeler
Paylaş
Tarih : 05 Haziran 2014 - 12:43

images (1)İnsanlar hangi yaşta olursa olsun, ister kadın olsun, ister erkek her yaşta kusursuz görünmek ister. Kusursuz ve mükemmel olmak, görünmek bazen takıntı haline gelebilse de bu insan olmanın kaçınılmaz durumlarından biridir.

Kişi kendini mükemmel görmek ister. Ama kendinde yer alan en ufak bir sorunda ise panikler. Özelikle dış görünüm en çok özen gösterilen yerimizdir ve kişinin en çok özen gösterdiği yerlerdendir.  Ama bazen bu böyle olmaz ve kişinin istemediği görüntüler ortaya çıkabilir. Bu görüntülerden birisi ise citte oluşan lekelerdir. Cilt lekeleri görüntü olarak en çok rahatsız eden ve kişinin karşısına ne zaman çıkacağı belli olmayan durumlardır.

Ciltte oluşan lekelerin nedenleri vardır. Bu nedenler arasında yaşlılığa bağlı oluşabilecek lekeler olabileceği gibi, karaciğer problemlerinden kaynaklanan lekeler , güneş kaynaklı lekeler, kan problemlerine bağlı lekeler ya da en kötü olasılık ile cilt kanserinden kaynaklı lekeler olabilir.

Lekeler hafife alınabilecek durumlar değildir. Rastgele krem, ilaç kullanımı kişilerin lekelerden kurtulmasına bazen neden olabilse de, kişileri yanlış noktalara sürükleyebilir.

Cildinde leke olan kişilerin öncelikle bir aile hekimine başvurması ve ilk adımı atması gerekmektedir. Muhtemelen aile hekimi bir takım tetkikler isteyecek, kan , karaciğer vb. durumları inceleyecektir, yapılan tahlil sonuçlarına göre ise uygun olan tedaviyi gerçekleştirecektir.

Cilt kişilerin dış dünyaya açılan kapılarıdır ve çok ciddi önem taşır. O yüzden cilde maksimum düzeyde önem gösterilmelidir. Cilt günlük düzenli olarak su ile yıkanmalıdır. Yoğun kirli ortamlarda bulunanlar günlük cilt bakımlarını aksatmamalıdır. Bunların dışında kişilerin güneşte aşırı kalması da ciltte lekelere yol açtığından özelikle tatile çıkıldığında ama normal yaşamda da güneşe karşı koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.  Tüm bunlar dışında düzenli beslenme, sağlıklı yaşam cilt için olmazsa olmazlardır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kırışıklık Karşıtı Maskeler
Kırışıklık Karşıtı Maskeler

Kırışıklıklar İçin Yoğurt Maskesi Yoğurt maskesi cildin üst katmanını temizlerken cildi nemlendirir, geniş gözenekleri küçültür, yumuşamasını

Vitiligo Nedir?
Vitiligo Nedir?

Vitiligo dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Modern Tıp Vitiligo için gereken tedavi

Kan Çıbanı
Kan Çıbanı

Size bu yazımda tam çenemde çıkan bir sivilceden bahsedeceğim. Adı kan çıbanı imiş. Eminim aramızda yaşayanlar vardır ama ben yine de öğrendiklerimi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz