10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Kadınlarda Cinsel Korkular

Ana Sayfa » Cinsel Sağlık » Kadınlarda Cinsel Korkular
Paylaş
Tarih : 19 Mayıs 2014 - 22:46

cinsel-korkular-tedavi-edilebilir-090907Kadın olmak dünyanın en zor işlerinden biridir. Kadın olmak aslında biraz gerisinden başlamaktır dünyaya. Kadın olmak ister evli olsun, ister bekar, uzun ve zorlu bir yoldur.

Kadınların toplumsal baskılar ve yetiştirilme durumları nedeniyle de kimi korkuları vardır ve bunu ister eğitimli olsun, ister olmasın atlatmak çok kolay değildir. işte bunlardan biri de bizim ülkemiz de dahil, pek çok ülkede konuşulmayan, ayıp, namahrem sayılan bir konu olan cinselliktir. Cinsellik adeta tabu gibidir.   Kadının cinselliği özgürce yaşaması kanunla belirtilmese de yasak sayılan ve kadınların kendi içinde bastırdığı konulardan biridir. Kadınların büyük bir çoğunluğu cinsellikten uzak ve cinsel temel eğitimleri almadan büyümektedirler. Anneler çoğu zaman kız çocukları ile bu konuyu konuşmamakta ve kız çocukları hangi yaşta evlenirse evlensin, cinsellik konusunda ilk deneyimlerinde ciddi bir korku yaşamaktadırlar hatta kimi kadınlar için cinsellik pis, mide bulandırıcı bir kavramdır.

Oysa sağlıklı her bireyin düzgün bir cinsellik yaşaması doktorlar tarafından da belirtildiği üzere gerekli olan bir durumdur. Kişi sağlıklı bir cinsellik yaşamadığı zaman daha sinirli olabilmekte ve farklı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Kimi kadınlar zoraki cinselliği yaşarkan bile zevk alamamakta ve bunu kocasına karşı bir görev gibi görmekte, gerilmektedir.

Kadınlar bu sorunu konuşamadıklarından, anlatamadıklarından kendi içlerinde de tramvalar yaşamaktadır. Burada eğer bu korku uzun süre devam ediyor ise mutlaka bu konuda bir uzmana gidilerek, bu sorunun aşılması için gerekli tedaviye başlanmalıdır çok geç olmadan. Kadının bu konuda kitaplar okuması, cinselliği korkutucu bir durum olmadığı, sağlıklı yaşamasının kişiyi daha mutlu edeceği bilgisi mutlaka kadınlara verilmesi gereken temel eğitimlerdendir. Bu noktada erkeğe de ciddi görevler düşmektedir. kadını istemediği hiçbir şeye zorlamamalı, sabırlı, anlayışlı olmalı, sevgi ve hoş görü ile yaklaşılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki cinsel korkuların aşılması, uzun ve zorlu bir yolculuktur ama aşılmaması için hiçbir neden yoktur. Kadınlar kendini sevdikçe dünya daha yaşanılır bir hale gelecektir. Cinsellik ayıp ya da günah değil, gereksinimdir.

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR VE NEDEN OLAN ETKENLER
CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR VE NEDEN OLAN ETKENLER

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE), başlıca bulaşma yolu, cinsel salgılar nedeniyle korunmasız cinsel ilişki olan HIV ve Hepatit-B virüsü

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Burada daha sonraki yazacağımız ve yazdığımız yazıların şöyle bir özetini geçeceğiz. Hangi hastalıklar cinsel yolla bulaşır? Dilerseniz

Frengi Hastalığı Hakkında Temel Bilgiler
Frengi Hastalığı Hakkında Temel Bilgiler

Bu bölümde yine ters köşe yaparak daha önce bu satırlarda yer vermediğimiz bir hastalık hakkında bilgi vereceğiz. Adını duyduğumuz ama çok

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz