10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar CYBH

Ana Sayfa » Cinsel Sağlık » Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar CYBH
Paylaş
Tarih : 24 Mayıs 2014 - 13:16

ask_seks_cinsellik

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar(CYBH), enfeksiyona neden olan mikrobun cinsel yolla insanlara bulaşmasıdır. Bu gruptaki bazı hastalıklar ise kan verme alma, öpüşme, aynı eşyaları kullanma ve bebeği emzirme sırasında da görülebilir. Bu noktada kadınların dikkatini çekmemiz gereken bir nokta var. Kadınların anatomik yapıları nedeniyle hastalıklara ev sahipliği yapma oranları fazla ve hastalıklar kadınlarda daha sinsi ve ağır olarak seyrediyor.

CYBH’de bazı hastalıkların belirtileri anlaşıldığında erken tanı ile en az hasarla tedavi edilebilirken, bazılarının tedavisi maalesef bulunmamaktadır.

CYBH çeşitleri

1- Bel soğukluğu, yüksek derecede bulaşıcıdır. Vajina ve dış genitali etkilediği gibi iç genital organları da etkileyerek ciddi rahatsızlıklara neden olan bel soğukluğu, yüksek derecede bulaşıcıdır. Kokusuz akıntı, zaman zaman idrara sık çıkma, ağrılı idrar, vajinal kaşıntı ve yanma bel soğukluğu belirtilerindendir.

2- Chlamydia enfeksiyonu ise tüpleri etkileyerek, kısırlığa kadar giden sorunlara yol açabilir. Ayrıca bu hastalığın anneden bebeğe de bulaşma ihtimali vardır ve hastalık göz enfeksiyonlarına ve zatürreye yol açabilir. Belirtileri; akıntı ve ağrılı idrar olarak ortaya çıkabilir.

3- Frengi(Sifiliz) hastalığı uzun vadede tüm organları etkileyebilecek kadar tehlikeli bir enfeksiyon türüdür. İlk belirti genelde cinsel organda görülen ağrısız, pembe ve yüzeysel bir yara iken, bu yarayla beraber lenf düğümünde büyüme görülür. Yara 2 aya yakın kalarak iz bırakmadan iyileşebildiği için hastanın dikkatini çekmeyebilir. Ancak bu 2. evrenin başlangıcıdır. Bu evreyle beraber vücudun başka alanlarında da yaralar görülmeye başlanır. Buna hafif ateş, saç dökülmeleri ve seste kalınlaşma eşlik edebilir.

4- Halk dilinde daha çok AIDS olarak bilinen HIV enfeksiyonu da son derece tehlikeli hastalıklardır. Vajina, rahim ağzı, dış genital ve anüs kanserlerine yol açabildiği gibi bunu engellemek için yıllardır üzerinde HPV aşıcı geliştirilmektedir.

5- Uçuğa yol açan herpest, iki şekilde kendini gösterir. İlki yüzü ve dudakları tutar, diğeri ise genital bölgeyi tutmaktadır. En önemli belirtisi dış genital bölgede ağrılı, sulantılı çok sayıda lezyonun varlığıdır.

6- Genital bölgelerde yaralara ve uzun dönemde şekil, fonksiyon bozukluklarına neden olan Donovanosis enfeksiyonu ülkemizde nadir olarak görülür.

7- Yumuşak çıban(Şankroid), genelde yaraya yakın kasıkta oluşan şişliklerin zamanla büyüyerek çıbana dönüşmesidir.

8- Klamidya Tricomatis, Erkeklerde ağrılı idrar ve sarı akıntı ile belli olurken, kadınlarda, sarı köpüklü bir akıntı ile kendini belli eder.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR VE NEDEN OLAN ETKENLER
CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR VE NEDEN OLAN ETKENLER

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE), başlıca bulaşma yolu, cinsel salgılar nedeniyle korunmasız cinsel ilişki olan HIV ve Hepatit-B virüsü

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Burada daha sonraki yazacağımız ve yazdığımız yazıların şöyle bir özetini geçeceğiz. Hangi hastalıklar cinsel yolla bulaşır? Dilerseniz

Frengi Hastalığı Hakkında Temel Bilgiler
Frengi Hastalığı Hakkında Temel Bilgiler

Bu bölümde yine ters köşe yaparak daha önce bu satırlarda yer vermediğimiz bir hastalık hakkında bilgi vereceğiz. Adını duyduğumuz ama çok

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz