10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Çocuk Gelişiminde Oyuncağın Önemi

Ana Sayfa » Çocuk Sağlığı » Çocuk Gelişiminde Oyuncağın Önemi
Paylaş
Tarih : 24 Şubat 2015 - 13:13

cocuk_oyuncak1Bu yazıda çocukların yaşamında oyuncağın önemi üzerine bilgiler vermeye çalışacağız. Unutulmamalıdır ki kişinin beden sağlığı ne kadar güçlü olursa olsun, ruh sağlığının da güçlü olması gerekir. Ancak kişinin ruh sağlığı için de ayrı bir önem vermek gerekir.

Ruh sağlığı da egzersiz ister, beslenmek ister, arada dinlenmek ve bakım ister ama tüm bunlar küçük yaşlardan itibaren başlar.

Kişinin bütün yaşamını çocuklukta aldığı şeyler belirlediğinden çocuklukta sağlıklı bir birey olmasına çocuğa dikkat edilmesi gerekir. Çocuklukta oyuncak her şeydir. Her çocuğun ama bez bebek ama naylon ayı bir oyuncağı mutlaka olmalıdır. İster kendiniz yapın, ister ünlü bir markadan bu tamamen size kalmış olsa da.

Çünkü oyuncak çocuğun hayal gücünü geliştirir bu ise yaratıcılık için son derece önemlidir. Bir başka şey çocuk oyuncak ile oynayarak seçme, değerlendirme kapasitesini geliştirir ve ilerleyen yıllarda karar verme konularında kendinden emin, güçlü, kendine yetebilen bir birey olur.

Ayrıca çocuk oyuncak ile oynarken merakını giderir ve kendi sınırlarını çözmeye başlar.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta çocuğa doğru yaşta, doğru oyuncağın verilmesidir. Aksi halde oyuncak yarar yerine zarar verebilir. Tüm bunların yanında çocuğa şiddet içeren, silah, tüfek gibi oyuncakların verilmemesi gerektiğidir. Eğer ebeveyn kendini bu konuda yeterli hissetmiyor ise mutlaka bir bilene danışarak karar vermelidir. Çocuğun yaratıcılığını, kas gelişimini ve zekasını geliştirecek oyuncaklar yaşına uygun biçimde tercih edilmelidir.

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi
Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi

Bu yazıda size çok tanıdık bir konudan bahsedeceğim.Tırnak yeme. Konu göründüğü kadar basit mi, değil mi? Hep birlikte uzmanların dediklerinden

Bebek ve Çocuklarda Düşmelere Karşı Alınacak Önlemler
Bebek ve Çocuklarda Düşmelere Karşı Alınacak Önlemler

Bebekler 5 aylık olmalarından itibaren yattıkları yerde dönebildiklerinden, yanları çocuğun düşebileceği biçimde açık olan masa veya sedir

Çocuklarda Kalp Hastalıkları
Çocuklarda Kalp Hastalıkları

Bebeklerde ve çocuklardaki kalp hastalıkları ya doğuştan olurlar ya da sonradan meydana gelirler. Çocukluk döneminde görülen kalp hastalıklarının

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz