10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Çocuk sağlığı nedir ?

Ana Sayfa » Çocuk Sağlığı » Çocuk sağlığı nedir ?
Paylaş
Tarih : 14 Mayıs 2014 - 10:11

cocuk_sagligi_ve_hastaliklari_8‘Çocuk kokusu, cennet kokusudur’ diyen Peygamberimiz Hz. Muhammed, ‘Dünyada insanın en önemli işi, yüzünü ağartacak çocuklar yetiştirmektir.’ diyen Bernie Siegel ve daha onlarca kişi çocukların ne denli önemli olduklarını vurgulamıştır. Gerçekten de öyledir. Çocuklarımızın hem ruh hem de beden sağlığı itinayla korunmalıdır. Çünkü biz nasıl geçmişten geldiysek, onlarda geleceğe gidiyor. Bu yüzden de bizler çocuklarımız söz konusu olduğunda daha da dikkatli olmalıyız. Bu yazımızda kısaca çocuk sağlığının ne olduğundan bahsedeceğiz.

Elbette hemen her ebeveyn çocuklarının üzerine düşüp, onların sağlıklı bireyler olması için her şeyi yapıyordur. Ama her şeyin başı sevgi ve ilgidir diyerek yazımıza giriş yapalım.

İleriki yaşlarımızda sağlıklı bireyler olabilmemiz için sağlıklı bir çocukluk geçirmiş olmamız büyük önem taşımaktadır. Yani diyebiliriz ki geleceğin gençleri, geleceğin sağlıklı bireyleri de olmalı. Öncelikle çocuklarımıza arada bir genel sağlık taraması yaptırabiliriz. Bu sayede işitme kaybı ve demir eksikliği anemisi de çocukluk döneminde sağlık taramasıyla belirlenip, azaltılabiliyor. Göz kontrolleri de, çocuk sağlığı açısından önem taşımakta.

Erken yaşta çocuklarımıza spor eğitimi vermeliyiz. Çünkü sadece erişkinlerin yaşadığı düşünülen hipertansiyon, obezite, kalp-damar hastalıkları ve diyabet gibi hastalıklar çocuklarda da görülebiliyor ve bu rahatsızlıklar, uygun beslenme ve spor ile azaltılabilmekte.

 

Çocuk sağlığı için kontrolleri sıralayacak olursak eğer:

– Sağlıklı çocuk takibinde düzenli olarak boy, ağırlık ve baş çevresi ölçümleri,
– Göz, KBB ve diş muayenesi,

-Kan sayımları ve kan şekeri ölçümü,

-Psikolog muayenesi,
– İdrar ve gaita ölçümleri,
– Karın ultrasonografisi.
Ayrıca çocukluk döneminde doktorun öngördüğü ve yapılması gereken tüm aşılar zamanında ve tam olarak yapılmalıdır. Çünkü çocuklukta geçirilmeyen ve aşısı da yapılmayan hastalıklar yetişkin yaşlarda kişi için büyük tehlike oluşturur.
Bebeğinizin ağlaması ne yaparsanız yapın geçmiyorsa önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Muhakkak bir uzmana götürün.
Çocuğunuzda kusma, ateş gibi belirtiler gördüğünüzde ve olağanın dışındaysa yine vakit geçirmeden bir çocuk doktoruna danışmanızda fayda var.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi
Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi

Bu yazıda size çok tanıdık bir konudan bahsedeceğim.Tırnak yeme. Konu göründüğü kadar basit mi, değil mi? Hep birlikte uzmanların dediklerinden

Bebek ve Çocuklarda Düşmelere Karşı Alınacak Önlemler
Bebek ve Çocuklarda Düşmelere Karşı Alınacak Önlemler

Bebekler 5 aylık olmalarından itibaren yattıkları yerde dönebildiklerinden, yanları çocuğun düşebileceği biçimde açık olan masa veya sedir

Çocuklarda Kalp Hastalıkları
Çocuklarda Kalp Hastalıkları

Bebeklerde ve çocuklardaki kalp hastalıkları ya doğuştan olurlar ya da sonradan meydana gelirler. Çocukluk döneminde görülen kalp hastalıklarının

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz