10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Damak neden kaşınır?

Ana Sayfa » Ağız Ve Diş Sağlığı » Damak neden kaşınır?
Paylaş
Tarih : 12 Mayıs 2014 - 9:30

damak kaşınmasıDamak kaşıntısı genellikle alerjik nedenlere bağlı olmakla birlikte üst solunum yolu iltihaplanmasına yakalanmış kişilerde görülebilir, üst solunum yolu enfeksiyonu henüz başlangıç aşamasında olsa bile damak kaşıntısıgörülebilir. Alerjik neden tükettiğimiz meyvelerden kaynaklanabilir fakat sadece tükettiğimiz maddelerden değil bulunduğumuz ortamda havada yer alan maddelerden de damak kaşıntısı meydana gelebilir. Damak kaşıntısıyaşadığımızda dilimizi ya da parmağımızı damak kaşımak için kullanmak maalesef kaşıntının geçmesine neden olmayacaktır, bunun için en etkili çözüm alerjik reaksiyon oluşturan maddenin tüketimini durdurmak ya da o maddenin havada bulunduğu ortamı terk etmek olacaktır. Üst solunum yolu hastalıklarından kasıt nezle veya grip gibi aslında sık sık duyduğumuz bildiğimiz hastalıklardır. Damak kaşıntısı üst solunum yolu iltihaplanmasına neden olmaz tam aksine nezle ya da grip olarak bildiğimiz üst solunum yolu iltihaplanması için belirti sayılabilmektedir.

    Damak kaşıntısını geçirmek için hemen her tedavi yönteminde olduğu gibi öncelikle nedenkaynaklandığını çok iyi belirlemek gerekmektedir. Havada bulunan ya da tükettiğimiz bir maddeden kaynaklı bir kaşıntı yaşıyorsak eğer öncelikle o ortamdan uzaklaşabilir, o maddeyi tüketmeyi bırakabiliriz. Ortamdan uzaklaştığımıza ve tüketimi bıraktığımıza rağmen kaşıntı devam ediyorsa damağı fiziksel olarak kaşımak yerine ağzı temiz ve bol su ile çalkalamak kaşıntının geçmesi için genellikle yeterli olmaktadır. Eğer nezle veya grip olarak duyduğumuz üst solunum yolu iltihaplanmasından kaynaklı kaşıntı yaşıyorsak adaçayı veya ıhlamur gibi yumuşatıcı etkisi olan doğal bitki çaylarını tercih etmeli ve kaşınan veya nedenolan bölge ile temas ettirmeliyiz, temas ettirmek adına bitki çaylarını sıcak değil ılık olarak tercih edebiliriz. Bu tür önlemlere rağmen aynı konuda şikâyet almaya devam ediliyorsa yapılacak en mantıklı hareket bir tıp merkezine yani hastaneye giderek kulak burun boğaz uzmanına görünmektir, yine merak edenler için genellikle hastanelerde sprey ya da anti alerjik haplarla ortadan kaldırılabilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri
Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri

1) Dokuyu Yakmak Aşırı sıcak içecekleri tüketmek damağı haşlayabilir. Aşırı fazla sıcak ve baharatlı yiyecekler de damağı tahriş edebilir.

Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar
Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar

Bazı insanlar dişleri çekilip protez taktırınca problemlerinin biteceğine inanırlar. Halbuki protez takan pek çok insanın da söyleyeceği gibi

Diş Apsesi
Diş Apsesi

Ne zordur diş ağrısı çekmek değil mi? Kişiyi yorar, yıpratır ama bu hastalığın nedenleri nedir? Neler yol açar? Neler yapmalı derseniz işte

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz