10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Deniz Seki Olayı Nezninde Toplumda Kadın Olmak

Ana Sayfa » GÜNCEL » Deniz Seki Olayı Nezninde Toplumda Kadın Olmak
Paylaş
Tarih : 17 Kasım 2014 - 9:12

ds“Bütün renkler hızla kirleniyordu

Birinciliği beyaza verdiler”

Yılmaz ODABAŞI

Bu söz nedense bana bugünlerde Deniz Seki olayını anımsatıyor.  Bir kadın katil değil, hırsız değil ama hapse giriyor. Altı yıl. Üstelik o bir sanatçı. Besteleri olan, şarkı sözü yazan ve şarkılarını güzel icra eden bir kadın. Yaşamı hep üreterek geçmiş. Hepimizin yaşamında izleri olan şarkıları var. Unut demek dile kolay demiş mesela, biz tam unutmalarda zorlanırken o muhteşem sesi ile bize iyi gelmiş.

Masum mu? Hapse girmesin mi? Evet suçu varsa, sanatçı diye ona kesinlikle özel muamele yapılmasın ve çeksin cezasını. Ama tam da burada amalar giriyor devreye.

Ülkemizde değil uyuşturucu, bonzai kullananlar var. Ülkemizde azılı hırsızlar, azılı katiller var. Emek sömürüsü yapanlar var ama dışarıdalar. Bir biçimiyle aklanıyorlar. Ortada bir haksızlık var. Bizlerin tepkisi adalet terazisinin kantarının kaçmasında. Suç ve cezada adalet sistemi eşit işlemiyor sanki biz buna tepkiliyiz aslında. Herkese bu kadar adil tepkiler verse bizler gıkımızı çıkarmayacağız.  Ama sanki değil  buradan öyle görünmüyor.

Bir de bu hapis nedeninin altında Deniz SEKİ’nin evli bir adamla ulu orta aşk yaşaması söyleniyor ki cezanın böyle artırılmasında buna inanmak istemesek de eğer böyle ise bu bel altı vurmak oluyor ki, bu örf ve adetlerimize yakışmıyor.  Kimse ne zaman kime aşık olacağını bilemez ve bir aşk en çok imkansızı yaşayanı vurur. İkili ilişkileri yargılayıp engizisyon mahkemesi kurmak da bize  düşmez, düşmemeli. Kendimizi taraf olmak durumunda hissetmemeliyiz.

Üstelik kadın masum olduğunu söylüyor. Neden onu sahice dinlemeye çalışmıyoruz? Tamam katil çoğu zaman ben katilim demez ama bu sefer ya doğruysa bilemeyiz. Ortada görünmeyen yargılarımızla mahkum ettiğimiz bir kadın var. Erkek olsa böyle olur muydu, bilemiyoruz. Evli bir adama aşık olmasa bunu yaşar mıydı bilemiyoruz ama evet bütün renkler hızla kirleniyor ve biz belki de kendimizi temizlemek için Deniz Seki’yi kurban ediyoruz.

 

Etiketler : , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı
Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı

Güçlü kalemiyle tüm dünyada ün kazanmış olan yazar Chuck Palahniuk’ten tüketim kültürüne, hırs ve üstünlük duygusuna, güzellik idealine

Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere
Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere

Aren Perdeci ve Ela Akyamaç  iki genç sinemacı. Sinemaya olan büyük sevdalarını ilk filmleri olan Yitik Kuşlara ilmek ilmek işlemişler. İlk

13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri
13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri

Destina ismi farklı dillerde farklı anlamlara gelen ve farklı söyleniş biçimleri olan bir isim. Destinanın annesi de tıpkı Benim gibi ve birçok

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz