10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Depresyona Karşı Alınacak Önlemler

Ana Sayfa » Kadın Sağlığı » Depresyona Karşı Alınacak Önlemler
Paylaş
Tarih : 07 Mayıs 2014 - 8:07

depresyon
Depresyona Karşı Alınacak Önlemler

Depresyonun önlenebilir bir rahatsızlık olmadığı düşünülse de aslında yaşam tarzlarımızın depresyon üzerinde oldukça büyük etkisi vardır. Hayatımızda yapacağımız küçük değişikliklerin ruhsal dünyamıza pozitif katkı sağlayabileceği ve bizi depresyondan koruyabileceği bugün sağlık çevrelerince de kabul edilmektedir. Bu yazıda, depresyona karşı koruyucu bazı ipuçları bulacaksınız.

Fiziksel Egzersizler

Spor yapmak, fiziksel egzersizler, yürüyüş yapmak, sadece fiziksel sağlığınızı değil, ruh sağlığınızı da korur ve depresyona girmenizi önler. Bunun için çok yoğun bir şekilde spor yapmanıza da gerek yok; haftada beş gün 30 dakika yapacağınız bir yürüyüş depresyona karşı sizi koruyacaktır.

Sosyalleşmek

Sosyal hayata sahip olmak, sosyal bir çevre içinde insanlarla iletişim halinde olmak zihnimizi besler ve geliştirir. Sosyal olan insan aidiyet duygusunu deneyimlerken, aynı zamanda düşünce süreçlerini de geliştirir ve problemlerini çok daha kolay çözebilir. Yapılan araştırmalara göre sağlam ilişkilere ve arkadaşlara sahip olanlar çok daha az depresyona yakalanmakta, insanlardan kendini soyutlayan ve yalnız insanlar ise çok daha fazla depresyon riskiyle karşı karşıya kalmaktadırlar.

Destek Almak

Bazen sorunlarımızı çözmemizde arkadaşlarımız, ailemiz yeterli gelmeyebilmektedir. Bu gibi durumlarda, kendimizi kötü hissettiğimizde hemen destek almamız, problemlerin daha çabuk çözülmesini sağlayabilmekte ve olayın daha ciddi boyutlara ulaşmasını engelleyebilmektedir. Örneğin terapi alabilir ya da bir yoga kursuna katılabilirsiniz. Bu tür desteklerin depresyonu önemli ölçüde engellediği görülmüştür.

Sağlıklı Yaşamak

Sağlığımıza gereken önemi göstermemiz ruhsal sağlığımızı da koruyacaktır. Fiziksel açıdan zayıf düştüğümüzde ruhsal hastalıklara karşı da açık hale geliriz. Örneğin düzenli bir uyku ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek, bizi sağlıklı bir insan yapacağı gibi depresyona karşı da bir kalkan görevi görecektir.

Alkolden Uzak Durmak

Günümüzde çok sık alkollü içki tüketilmektedir. Çoğu insan alkolü rahatlamak için içer. Ancak alkol sinir sistemimizi dengesiz hale getirir ve düşünce yapımızı bozar. Sadece alkol almak bile kişileri depresyona sokabilmektedir. Bu yüzden alkolden uzak durmak depresyona karşı alınacak önlemlerden bir tanesidir.

Geleceği Planlamak

Hayatın getireceği değişikliklere karşı hazırlı olmak duygularımızı kontrol etmekte bize yardımcı olacaktır. İnsan hayatın elbette neler getireceğini bilememektedir. Ancak geleceğin olası durumları üzerinde düşünüp plan yapmak bizi depresyona girmekten koruyacaktır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri
Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri

Yaş: Bel ağrılarının sıklığı yaşla birlikte artar ve 40-60 yaşlarında en sık karşımıza çıkar. Cins: Kadınlarda bel ağrısının daha

Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri
Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri

Kadınlar fizyolojik yapıları gereği yaşamları boyunca pek çok hastalıkla karşı karşıya kalıyor. Kadınlara özel sağlık problemleri çoğunlukla

Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri
Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri

Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. Dünya Çapında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz