10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ana Sayfa » Ağız Ve Diş Sağlığı » Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
Paylaş
Tarih : 25 Eylül 2014 - 10:41

Yirmilik-dişler-çıkarken-yaşanan-ağrılarDiş çekimi kabus gibidir, değil mi? Öncesinde yaşanan diş ağrısı, uykusuz geceler, iş yaşamınızın etkilenmesi vb. durumlar tüm sinir sisteminizi bozar. Nitekim zaten son noktaya gelinir kimi zaman ve dişçiye gidilir. Diş çektirmek, kimilerimizin korkulu rüyasıdır.

Aslında en sağlıklı olanı, kuşkusuz kişinin kendi dişlerini kullanmasıdır ancak, bazen o noktaya gelinir ki, dişçi koltuğuna oturmak ve artık kendinden eser kalmayan o dişten kurtulmak gerekir. Zira, diş vücutta kaldığı sürece, zarar verecek ve başka rahatsızlıklara yol açacaktır.

Peki, diş çektirdikten sonra, yapılması gerekenler nelerdir derseniz, öncelikle doktorun kurallarına uymak, ne dediyse yapmak gerekir.

Diş çektirdikten sonra, çekilen dişin üzerine doktorun koymuş olduğu tampon veya pamuğu, en az 15 dakika ağızda tutmak, sonra atmak gerekir.

Yarım saat boyunca hiçbir şey yenilmemelidir.

Yarım saat sonra bir şeyler yenilirken çok soğuk, aşırı sıcak şeylerden uzak kalınmalı ve mümkün olduğunca katı değil, sıvı şeyler tüketilmelidir.

Çok ciddi ağrı olursa, aspirin dışında bir ağrı kesici doktor kontrolünde alınmalıdır zira, aspirin kanı sulandırdığından kanamayı artırabilir.

Mümkün olduğunca diş çekildiği gün, dinlenmeye çalışılmalıdır.

Sigara kullanımı var ise, birgün için sigaraya ara verilmelidir.

Diş çekimi sonrası 6 ile 24 saat arası kanamalar normaldir.  Bu kanama süresinin 24 saati geçmesi durumunda diş hekimine başvurulmalıdır. Ancak bu süre içinde de aşırı kanama var ise, bekletilmeden doktora danışılmalıdır.

 

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri
Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri

1) Dokuyu Yakmak Aşırı sıcak içecekleri tüketmek damağı haşlayabilir. Aşırı fazla sıcak ve baharatlı yiyecekler de damağı tahriş edebilir.

Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar
Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar

Bazı insanlar dişleri çekilip protez taktırınca problemlerinin biteceğine inanırlar. Halbuki protez takan pek çok insanın da söyleyeceği gibi

Diş Apsesi
Diş Apsesi

Ne zordur diş ağrısı çekmek değil mi? Kişiyi yorar, yıpratır ama bu hastalığın nedenleri nedir? Neler yol açar? Neler yapmalı derseniz işte

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz