10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Diş Eti Şişmeleri

Ana Sayfa » Ağız Ve Diş Sağlığı » Diş Eti Şişmeleri
Paylaş
Tarih : 08 Haziran 2014 - 15:25

dis_eti-hastaliklariDişler var olmamamızı sağlayan en temel vücut organlarımızdır.  Dişleri olmadan insanın yapabileceği tek şey sıvı almaktır ki kişilerin sadece sıvı alarak beslenmesinin olanağı yoktur.

Ama dişlerde ve ağız içinde yaşanabilecek en ufak bir sorun kişinin tüm dengelerini değiştirebilir. Ağız ve dişlerde yer alan birçok sağlık problemi olabilir. Bu yazımızda çok fazla gündeme gelmeyen diş eti şişmelerinden bahsedeceğiz.

Diş eti şişmelerinin en temel nedeni kişinin yaşadığı ani bir üzüntü veya yoğun strestir. Halk arasında engi indi denilen bu durum kişinin yaşadığı ağır üzüntü ve acıyı kaldıramamasından kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Ama tek neden bu olmayabilir. Kişinin kullandığı diş macunun kalitesi, diş fırçasının açıkta kalması, sağlıksız ürünler ile beslenme, sigara ve aşırı asitli içeçeceklerin tüketilmesi, kalıtsal nedenler diş etşi şişmelerinin temel nedenleri arasındadır.

Diş eti şişmeleri sıklık ile hamileler, çocuklar ve farklı yaşlardaki kadınlar arasında görülmektedir.  Diş eti şişmelerinin olduğu durumlarda en sık yapılan yanlış, rastgele antibiyotik kullanımıdır.  Bir diş doktoruna danışmadan antibiyotik kullanmamalıdır.  Ağız için gargaraları bu dönemde son derece etkin olan bir yöntemdir. Ayrıca diş fırçasının ve macunun değiştirilmesi, stres yapan koşullardan uzaklaşma, gerekir ise kısa bir tatil, diş fırçalama tekniklerinin değiştirilmesi ve eğer tüm bunlar yeterli olmuyor ve bir haftadan uzun süre devam ediyor ise diş hekimine gitmek, önerilen tedavi yöntemleridir. Mutlaka ağız hijyenine dikkat edilmesi her dönem önem taşımaktır. Aksi halde bu tür hastalıklar kaçınılmaz olacaktır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri
Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri

1) Dokuyu Yakmak Aşırı sıcak içecekleri tüketmek damağı haşlayabilir. Aşırı fazla sıcak ve baharatlı yiyecekler de damağı tahriş edebilir.

Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar
Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar

Bazı insanlar dişleri çekilip protez taktırınca problemlerinin biteceğine inanırlar. Halbuki protez takan pek çok insanın da söyleyeceği gibi

Diş Apsesi
Diş Apsesi

Ne zordur diş ağrısı çekmek değil mi? Kişiyi yorar, yıpratır ama bu hastalığın nedenleri nedir? Neler yol açar? Neler yapmalı derseniz işte

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz