10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Diş Tartarları

Ana Sayfa » Ağız Ve Diş Sağlığı » Diş Tartarları
Paylaş
Tarih : 14 Mayıs 2014 - 6:08

dis-tartari-nedirİnsanlar yaşamlarında en az bir kere ağız ve diş sağlığı problemi yaşamak durumunda kalırlar.  Bu bazen dişlerde yaşanırken, bazen de diş dışında ağız sağlığını ilgilendiren sorunlar yaşanır. İşte bunlardan birisi de halk arasında diş taşı olarak bilinen diş tartarlarıdır.

     Diş tartarları en basit ifadeyle, dişler üzerinde sertleşerek oluşan plaklardır. Bazen iki diş arasında yaşandığı da görülmektedir. Diş taşları yani tartarların temel oluşma nedenleri şunlardır:

  • Dişleri düzgün bir biçimde ve düzenli olarak fırçalamama
  • Yemekleri yerken yenilen yiyecekleri çiğnemeden yutma. Oysa tüm yiyeceklerin çok iyi çiğnenerek yutulması gerekmektedir.
  • Dişlerin sadece belli bölümlerinin kullanılması ve diğer dişlerin kullanılmaması da diş tartarlarının oluşmasının bir diğer nedenidir. Ağıza alınan tüm yiyecekler tüm dişler kullanılarak yenilmelidir.

       Diş tartarları eğer tedavi edilmez ise, ağız sağlığını ciddi biçimde etkilemekte ve dişlerin kaybına neden olabildiği gibi, diş etlerinin çekilmesine de neden olmaktadır. Tüm bunlar ise ağız sağlığını tehdit eden unsurlardır.

        Diş tartarları eğer oluştuysa yapılacak şey ise basittir. Konusunda uzman bir diş doktoruna giderek diş tartarlarını temizletmek. Bu bazen tek seansta olamadığından bir kaç seans sürmektedir. Diş temizleme işlemine detertraj denilmektedir ve özel aletler ile yapılmaktadır.

        Diş tartarlaını temizlettik iş biter mi dersiniz? Tabi ki bitmez. Önemli olan yeniden diş taşlarının yani tartarlarının oluşmasını engellemektir. Diş taşlarının oluşmasını engellemek için şunlar yapılabilir.

  • Diş ipleri düzenli olarak kullanılabilir.
  • Diş tartarlarının oluşmasını engelleyen özel diş macunları kullanılabilir.
  • Sağlıklı bir biçimde yemekler yenir ve tüm katı yiyecekler çiğnenerek yenir.
  • Ağıza alınan yiyecekler tüm dişler kullanılarak yenir.
  • Ağız içinde tartar oluşumuna neden olan yiyeceklerden uzak durulur.
  • Düzenli olarak günde en az iki kere yemeklerden sonra diş fırçalamak ise olmazsa olmaz temel kuraldır ve en az 2 dakika doktorun önerdiği biçimde dişlerler fırçalanmalıdır.
Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri
Damak Ağrısının Nedenleri ve Tedavileri

1) Dokuyu Yakmak Aşırı sıcak içecekleri tüketmek damağı haşlayabilir. Aşırı fazla sıcak ve baharatlı yiyecekler de damağı tahriş edebilir.

Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar
Diş Protezleri İle İlgili Sorunlar

Bazı insanlar dişleri çekilip protez taktırınca problemlerinin biteceğine inanırlar. Halbuki protez takan pek çok insanın da söyleyeceği gibi

Diş Apsesi
Diş Apsesi

Ne zordur diş ağrısı çekmek değil mi? Kişiyi yorar, yıpratır ama bu hastalığın nedenleri nedir? Neler yol açar? Neler yapmalı derseniz işte

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz