10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Diyabet

Paylaş
Tarih : 15 Mayıs 2014 - 7:23

c11a0080330164ad4c072c93ad595660Şeker Hastalığı (Diyabet)

   Diyabet diye de bilinen şeker hastalığı dünya genelinde olduğu kadar ülkemizde de oldukça yaygın bir hastalıktır. Üstelik bu hastalıkta ne yaş ne de başka önemli bir faktör fark etmektedir. Tip 1 ve Tip 2 olarak iki gruba ayrılan bu hastalık, kısa vadede olmasa bile uzun vadede insanlara oldukça zarar veren bir rahatsızlıktır. Şeker hastalığı kronik bir rahatsızlıktır. Gerekli önlemlerin alınmadığı takdirde ise hayati riskler taşımaktadır. Bu risklerden kasıt, komayla veya ölümle bile sonuçlanabilmesidir.

   Kan şekeri düzeyindeki ayarların bozulmasıyla oluşan bu hastalıkta, kilonun dengede tutulması çok önemlidir. Bu hastalığın uzun vadede sebep olduğu diğer rahatsızlıklar ise; dolaşım sistemi hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, böbrek yetmezliği ile ilgili sorunlar, görme yetisiyle alakalı sorunlar ve yaraların iyileşmesini geciktirici komplikasyonlardır.

   Sık sık idrara çıkma, çok sıvı tüketme ve kilo kaybının fazlalaşması en önemli diyabet belirtilerindendir. Bu belirtilerin bir veya bir kaçının görülmesi halinde derhal bir hekime gidilmesi gerekmektedir. Tip 2 diyabetin daha sinsi olduğu ve zor teşhis edildiği, Tip 1 diyabetin ise daha çabuk teşhis edilebildiği görülmektedir. Görme yetisindeki değişimler de şeker hastalığının önemli belirtileri arasındadır. Tip 1 diyabette görme bozukluğu daha hızlı ilerlerken, Tip 2 diyabette ise görme yetisinin zamana yayılarak kaybolduğunu görüyoruz. Mide bulantısı, istifra etme, genizden gelen aseton kokusu, karın ağrısı, sinirsel bozukluklar da rahatsızlığın diğer belirtileri arasındadır.

   Şeker hastalığının kesin tedavisinin olmaması ile birlikte, hasta kan şekerini devamlı kontrol altında tutmak zorundadır. Normal seviyelerde seyretmesi gereken şeker seviyesine, büyük hassasiyet ve önem verilmesi gerekmektedir. Hastaya diyabet eğitimi, egzersiz programları ve diyet programlarında yardımda bulunulması gerekmektedir. Şeker hastalarının; sigara kullanmamaları, kan basıncını kontrol altına almak için gerekirse ilaç kullanmaları, kolesterol ve kan basınçlarını kontrol altında tutmaları ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ensülin pompası ve kan şekerini ölçme cihazı da şeker hastalığının bir diğer tedavi yöntemlerindendir.

   Ayrıca pankreasın nakli veya kısmi nakli de bu hastalıkta uygulanan diğer bir tedavi yoludur. Ancak nakil durumlarında, yeni dokuya bağışıklık kazanılması için uzun süre ilaç kullanılması gerekebilir. Kök hücre tedavisi de bir başka umut verici tedavi yöntemlerindendir.

   Tip 2 diyabet hastaların da ise uygulanan gastrit bypass tedavisi ile kan şekerlerindeki seviyenin % 80–100 oranında normale döndüğü tespit edilmiştir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz