10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Doğum Kontrol Yöntemleri

Ana Sayfa » Kadın Sağlığı » Doğum Kontrol Yöntemleri
Paylaş
Tarih : 21 Mayıs 2014 - 12:28

doğum kontrol yöntemleri Kadınların en ciddi problemlerinden biri kuşkusuz doğum kontrolüdür. Kadınların büyük bir çoğunluğu kendi istekleri dışında hamile kalmak istemezler ve bu kadınların en doğal hakkıdır. Hiçbir hamilelik kadının isteği dışında gerçekleşmemelidir zira o zaman kadınlar çocuklarına gereken sevgiyi, ilgiyi gösterememektedir. Bu ise çocuğun psikolojisini etkilemektedir. İşte tüm bunların olmaması için, doğum kontrol yöntemleri uygulanmalıdır.

Hangi doğum kontrol yönteminin uygulanacağına karar vermek kadının tek başına verebileceği bir karar değildir. Eczanelerden rastgele  alınacak ilaç ve diğer yöntemler ile doğum kontrolü yapmak son derece ciddi riskler yaratabilir. İşte bu risklerin oluşmaması için,doğum kontrolü için uzman bir kadın doğum uzmanına gidilmeli ve bir muayaneden geçilmelidir. Kadın doğum uzmanı, kadının gerek psikolojik, gerek ise fiziksel yapısına bakarak, kadının yaşını da göz önüne alarak en doğru kararı verecektir.

Kadın doğum kontrol yöntemlerinden birisi kuşkusuz hamileliği önleyici haplardır. Bunlar doktorun öngördüğü biçimde kullanılmaktadır. Kimi kadın doğum haplarının mide bulantısı gibi yan etkileri olduğu göz önüne alınırsa kadınlar ilgili doktora gittiğinde jinekolog sormasa bile mutlaka eğer böbrek yetmezliği, ülser vb. sorunları varsa mutlaka belirtmelidir.

Bir başka doğum kontrol yöntemi kadının rahimine yerleştirilen ve spiral denen aparatlardır. Bu aparatların bazen faydalı olamadığı ve tek başına yetmediği ya da sağlık sorunlarına yol açtığı saptanmıştır. Bunun da önüne geçmek için doktor ile sürekli iletişim halinde olunmalı ve düzenli kontroller yaptırılmalıdır.

Doğum kontrol halkası ise son dönemlerde ortaya çıkan, en az risk barındıran yöntemlerdendir. Son dönemlerde kullanım kolaylığı açısından da düşünüldüğünde en sık tercih edilen yöntemlerdendir.

Eğer kadın bir daha asla anne olmak istemiyor ise tüplerini bağlatarak bu işten tamemen kurtulabilir. Ama bu da sonuçta cerrahi bir  yöntemdir ve kadının bu yönteme karar vermeden önce günün birinde yeniden anne olmak isteyip istemediğine kesinlikle karar vermelidir.

Diğer kullanılan yöntemler ise, aşı, diyafram ve erkek döl hücrelerini öldüren tablet  ve fitillerdir. Kadın cinsel ilişkiye girmeden önce vajinasına yerleştirir.

Hangi yöntem seçilirse seçilsin mutlaka doktor gözetiminde ve doktorla beraber karar verilmelidir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri
Kadınlarda Bel Ağrısı Problemleri

Yaş: Bel ağrılarının sıklığı yaşla birlikte artar ve 40-60 yaşlarında en sık karşımıza çıkar. Cins: Kadınlarda bel ağrısının daha

Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri
Kadınların En Sık Yaşadığı Sağlık Problemleri

Kadınlar fizyolojik yapıları gereği yaşamları boyunca pek çok hastalıkla karşı karşıya kalıyor. Kadınlara özel sağlık problemleri çoğunlukla

Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri
Rahim Ağzı Kanseri ya da Serviks Kanseri

Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. Dünya Çapında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz