10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Doğum Sonrası Anne Sağlığı

Ana Sayfa » KADIN » Doğum Sonrası Anne Sağlığı
Paylaş
Tarih : 16 Mart 2015 - 11:09

dogum-sonrasi-depresyon-nasil-anlasilirDoğum başlı başına bir milattır. Kadın yaşamında özelikle ilk doğum hangi yaşta olursa olsun, bir devrim niteliğindedir. Nitekim bütün anneler kendi yaşamlarını doğumdan önce ve doğumdan sonra diye ikiye ayırır.

Doğum öncesi, sabırsız, telaşlı birçok anne doğumdan sonra daha sakin, daha sabırlı olduklarını söylerler. Çünkü annelik süreci başka bir yoldur. Bazı anneler ise doğumdan hemen sonra loğusalık döneminde depresyon yaşayabilmektedir.

Olayın duygusal ve ruhsal yönleri dışında bir de bedensel yönü vardır. Sonuçta dokuz ay karnında bir bebek taşıyanın kadının vücudunda kimi değişimler kaçınılmazdır.

Doğum sonrası çatlaklar ilk söylenebilecek olanlardır örneğin. Bunun dışında anne daha kilolu, çok ender de olsa daha zayıf olabilmekte ve ideal kilosundan uzaklaşabilmektedir.

Ne olursa olsun kadın için başta da belirtildiği gibi doğum bir milattır.

Annenin bebeği de emzirdiği düşünülürse bu süreçte yapması gerekenler şöyle sıralanabilir:

1: Aslında her şeyden önce anne bu çocuğa gerçekten hazır olduğunda hamile kalırsa, işleri daha kolaylaşacaktır. Annenin anneliğe beyinsel olarak hazır olması, doğum sonrası yaşanabilecek tüm sorunların en aza indirgenmesini sağlayacaktır.

2: Kadın mutlaka bu dönemde sağlıklı beslenmeli, sigara, alkol, çay gibi hem kendi sağlığına, hem de bebeğe zarar verecek  yiyeceklerden uzak kalmalıdır.

3: Üç beyaz denen un, şeker ve tuzdan uzak kalmalıdır. Aşırı tatlı, aşırı tuzlu yiyeceklerden ve hamur işlerinden uzak durun. Kilo sağlık değildir, asıl olan sağlıklı kilo almalıdır.

4: Mutlaka sebze, meyve tüketilmeli, et ızgara ya da fırında pişirilmelidir.

5: Anneliğin olumlu yönleri sürekli düşünülmelidir.

6: Bebek ile yapılacak yürüyüş hem bebeğin hava alması, hem de annenin sağlığı açısından önemlidir.

7: Ve asla çocuğa kendini kaptırarak, tamamen kişi kendini unutmamalı, bakımını ihmal etmemelidir.

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kadınların Kalbi Neden Erkeklerden Daha Fazla Yoruluyor?
Kadınların Kalbi Neden Erkeklerden Daha Fazla Yoruluyor?

Aşağıdaki yazı ntv’nin web sitesinden. Biz kadınlar daha mı duygusalız? Ondan mı oluyor bunlar? Bakalım ve görelim Kalp, antik dönemden

Sigaranın Kadın Sağlığına Etkisi
Sigaranın Kadın Sağlığına Etkisi

Bilim insanları sigaranın insanlara verdiği sayısız zararı anlatıyor ancak çoğu tiryaki dikkate almıyor. Sigaranın kadınlar üzerindeki etkileri

Bugün 8 Mart
Bugün 8 Mart

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Sömürülen, ezilen, yok sayılan, hem kadın, hem anne olması istenen ve 7 gün 24 saat

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz