10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Dünya Çocuk Hakları Günü

Ana Sayfa » GÜNCEL » Dünya Çocuk Hakları Günü
Paylaş
Tarih : 21 Kasım 2014 - 8:51

Smiling Girl with Hands Covered in Paint --- Image by © Royalty-Free/Corbis20 Kasım hem Ülkemizde, hem Dünya’da çocuk hakları günü. Bugün çocuk haklarına dikkat çekmek için belirlenmiş. Gelin önce dilerseniz tarihçesine bakalım:

Yirminci yüzyılın başlarında çocukların erişkinlerden farklı haklara sahip olduğu, dolayısıyla da bu hakların ayrıca tanınması gerektiği konusunda, değişik ülkelerde farklı hareketler ortaya çıkmaya başlamıştır. Leh eğitimci Janusz Korczak’ın 1919 yılında yayımlanan How to Love a Child (Bir Çocuğu Nasıl Sevmeli) adlı kitabında çocuk haklarından söz etmiştir. 1917 yılında, Ekim Devriminin ardından Proletkult örgütünün Moskova şubesi bir Çocuk Hakları Bildirgesi üretti.Ancak çocuk haklarını savunma konusunda ilk etkili girişim 1923 yılında Eglantyne Jebb tarafından taslağı hazırlanan ve 1924 yılında Milletler Cemiyeti tarafından kabul edilen Cenevre Çocuk Hakları Bildirisidir. Bu bildirge Birleşmiş Milletler tarafından kuruluşunda kabul edilmiş, 20 Kasım 1959 tarihinde Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirisi olarak güncellenmiş ve 20 Kasım 1989 tarihinde daha geniş olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile değiştirilmiştir. Bu sözleşme, BM üyesi ülkelerin ikisi hariç tamamı yani 193 ülke tarafından kabul edilmiştir.Amerika Birleşik Devletleri ve Somali hariç en fazla sayıda ülke tarafından onaylanan insan hakları belgesidir. Birleşmiş Milletler’in 1940’larda kuruluşundan bu yana çocuk hakları hareketi dünya üzerinde her zaman ilgi görmüştür. 20 Kasım günü günümüzde Evrensel Çocuk Günü (Universal Children’s Day) veya Çocuk Hakları Günü olarak kabul edilmiştir.

Ülkemizde her ne kadar 23 Nisan çocuk bayramı olarak kutlansa bile son yıllarda kimi çevreler ve çocuk dernekleri tarafından, bugün kutlanmaya başlamıştır. 23 Nisan’dan farkı çocuk haklarına dikkat çekmektir ki, ülkemizde bu konuda ciddi açmazlar vardır. Bizim Ülkemizde çocuk gelinler vardır. Bizim ülkemizde tecavüze uğrayan, işkence gören, suça itilen, aileleri tarafından sokaklarda dilendirilen, terazi ile tartıcılık yapması istenen, kısaca kendi istekleri dışında sömürülen, tercih hakları olmayan çocuklar vardır.  Ve çocuklardan ödün aldığımız bu dünyada onlara karşı ciddi sorumluluklarımız var. Çocuk Hakları Evrensel Beyannamesine göre hiçbir çocuk bunları yaşamayı hak etmez. O yüzden bugünlerde yapılacak vurgu önemlidir. Temelde her çocuğun eğitim hakkı vardır. 18 yaşından önce çalışmaması gerekmemektedir.

Unutulmamalıdır ki çocuklar bizlerin beklentilerini karşılamak zorunda değillerdir ve bize bir borçları yoktur. Onların dünyaya gelmesine vesile olmamız, bizim kölelerimiz olmasını, bize diyet ödemelerini gerektirmez.

Çocuk hakları günlerinin kutlanmayacağı yıllara olan inançla. Tüm çocukların bu özel günü kutlu olsun. Sevgiler çocuklar.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı
Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı

Güçlü kalemiyle tüm dünyada ün kazanmış olan yazar Chuck Palahniuk’ten tüketim kültürüne, hırs ve üstünlük duygusuna, güzellik idealine

Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere
Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere

Aren Perdeci ve Ela Akyamaç  iki genç sinemacı. Sinemaya olan büyük sevdalarını ilk filmleri olan Yitik Kuşlara ilmek ilmek işlemişler. İlk

13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri
13 Mart Ankara Katliamı ve Düşündürdükleri

Destina ismi farklı dillerde farklı anlamlara gelen ve farklı söyleniş biçimleri olan bir isim. Destinanın annesi de tıpkı Benim gibi ve birçok

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz