Bizi Takip Edin

GÜNCEL

Dünyanın En Ünlü Mart Festivalleri

Yayınlandı

on

BaliSpirit-Festivali11 Bali Spirit Festivali (29 Mart-3 Nisan 2016)

Ubud, Bali, Endonezya

Bali Spirit, Wanderlust festivali gibi hızla büyüyen yeni bir fenomen. Yemyeşil kent Ubud’ta 50’den fazla ülkeden katılımın gerçekleştiği festivalde tüm duyularınızı harekete geçirecek bir deneyime hazır olun. Sosyal ve ruhsal anlamda iyi hissettiren festival, aynı zamanda fiziksel ve duygusal olarak da rahatlatır.

Tanrı-insan-doğa uyumu

HIV ve AIDS farkındalığı, çok kültürlü eğitim ve çevreyi korumayı savunan BaliSpirit festivalinin misyonu; Bali Hindu “Tri Hita Karana”ya (Bali’nin geleneksel felsefesinde yer alan iyi olmanın 3 yolu) veya Tanrı, toplum ve doğa uyumuna dayanır.

Çocuklar için de seçenek bol

BaliSpirit’te, festivalin ana unsuru olan yogaya dair birçok ülkeden yoga hocaları bulabilir ve çeşitli sınıflarda gündüz veya gece katılım sağlayabilirsiniz. Müzik ve yemek ziyafetleri de, festivali en unutulmaz kılan özelliklerden. Müzik-sanat dersleri, yerel tapınaklar ile spiritüel alan turları, beslenme-sağlık workshopları, çocuklar için Bali dansı, sirk hileleri ve hikaye anlatımları gibi aile aktiviteleri festivalin diğer seçeneklerinden bazıları.


2 Beyond Wonderland (18-19 Mart 2016)

San Manuel Amfitiyatro, San Bernardino, California, ABD

Alice Harikalar Diyarında

Sahnede dev bir mantarın üzerinde nargile içen bir tırtıl, insan boyutunda beyaz bir tavşan, parıltılı köpüklü ve gökkuşağı renkli boncuklar gibi unsurlarla Alice Harikalar Diyarın’dan esinlenen Beyond Wonderland; Insomniac Events tarafından organize edilen bir elektronik dans festivalidir. 1 veya 2 gün süren etkinlik; bugüne kadar batı kıyıları boyunca Seattle, San Bernardino ve Mountain View gibi çeşitli yerlerde gerçekleştirildi.

Işıklı labirent dünyası

House, Trance, Dubstep, Drum-Bass ve ambient gibi müzik türlerinin çeşitli sanatçılar tarafından temsil edildiği festival; içerisinde birçok modern sanat heykelinin ve poi (ritmik-geometrik desenlerin oluşturulduğu performans sanatı) dansçılarının yer aldığı bir çeşit ışıklı bir labirentiyle de bilinir.

Beyond Wonderland’ın başlangıcı, 2010 yılında gerçekleşen açılış törenine uzanır. İlk etkinlik; Kaliforniya’ya bağlı San Bernardino’da yer alan National Orange Show Events Center’de gerçekleştirildi.


3 Byron Körfezi Bluesfest (24-28 Mart 2016)

Byron Bay, Avustralya

Müzik ve yemek ziyafeti

Eşsiz bir ortamda müzik, lezzetli yemekler ve içeceklerin kutlandığı Bluesfest festivalinde müzikal keşiflere tanıklık ederken hayat boyu unutamayacağınız anılar biriktireceksiniz.

Bluesfest, 27 yıldan uzun bir zamandır her yıl Easter Long Weekend (Hristiyan inancına göre İsa’nın yeniden dirilmesi her yıl Easter hafta sonunda kutlanır.) dönemlerinde kutlanır. 5 gün boyunca süren festivalde her gün 20 bin katılımcı ve 200’ün üzerinde sanatçı katılım gerçekleştiriyor.

 


4 FESTIMA 26 Şubat-5 Mart, 2016

Dedougou, Burkina Faso

Yüzlerce yıllık maske geleneği

Maskeli danslar yüzyıllardır Burkina Faso’da düğünler, cenazeler, hasat kutlamaları ve diğer ritüellerin bir parçası olmuş. Maske yapımı, bölgede yüzlerce yıllık bir gelenek. FESTIMA da bu geleneği korumayı ve teşvik etmeyi amaçlıyor. Katılımcıların birçoğu renkli ahşap maskelerle hayvanları temsil ederken, diğerleri de çalılarla ruhları temsil eder. Yerliler; gün boyunca atlayan, zıplayan, dönerek girdap oluşturan dansçıların büyülenmiş gibi hareket etmesi nedeniyle performansçıların maskeyi taktığı anda hayvan veya ruha dönüştüğüne inanırlar. Festivali izlemek için çoğu Burkina Faso’dan olmak üzere 100 bin kişi geliyor.

Batı Afrika’dan akın eden maskeli dans toplulukları FESTIMA’da yerel ruhlarla bağlantı kurmak için bir asırlık ritüelleri yerine getirerek sallanıyor, çıngırak çalıyorlar.

Timsah, maymun ve abanoz gagalı kuşlar şehre iniyor

Her iki yılda bir timsah, maymun ve abanoz gagalı kuşlar Dédougou şehrine iniyor. Bu demek oluyor ki Uluslararası Maske ve Sanat-Festivali International Festival of Masks and the Arts (FESTIMA) başladı. Burkina Faso köylerinden ve Fildişi Sahili, Mali, Nijerya, Togo ve Senegal gibi komşu Batı Afrika ülkelerinden gelen kostümlü topluluklar bir hafta boyunca törenler gerçekleştirir. Her bir grup müzisyenlerden ve maskeli usta dansçılardan oluşur.

5 Holi Festivali (23 Mart, 2016)
Mumbai, Hindistan

Renklerle kaynaşmanın bayramı

Dünyanın en eski ve en renkli festivallerinden biri olan Holi, (Bahar veya Renklerin Festivali de deniyor) her yıl Hindistan’da baharın kutlanışıdır. Festival; insanların kendilerini, diğer insanları ve sokakları rengarenk boyalarla ve sularla boyamasıyla kutlanır. Tıpkı baharın gelişi gibi sokaklar rengarenk ve cıvıl cıvıl olur. İnsanların “Gulal” adı verilen renkli toz boyaları birbirine atmasıyla Hindistan’da kast sistemi bir anda ortadan kalkar ve tanıdık tanımadık herkes bu oyuna dahil olur. Gruplar halinde müzik aletleri çalınıp şarkılar söylenir ve insanlar kendini müziğin ritmine kaptırır.

Kıskançlıkla başlayan hikaye

Efsaneye göre rengarenk tenli arkadaşı Radha’yı kıskanan soluk tenli Lord Krishna, annesi Yashoda ile derdini paylaşır. Yashoda oğlunu neşelendirmek için yüzünü boyamayı önerir ve Krishna sevinçle yüzünü çeşitli renklere boyar.

Her renk farklı bir anlam taşır

Festivalde kullanılan her renk ayrıca bir anlam taşır. Yeşil; canlılık ve enerjiyi temsil ederken, mavi sakinlik ve ağırbaşlılık, kırmızı masumiyet ve sarı dindarlığı sembolize ediyor. Festivalin son gününde halk, festival boyunca yakılan ateşlerin küllerinden alırlar. Böylece yıl boyunca kötülüklerden korunacaklarına inanırlar. Holi Festivali, birçok bayram gibi ailelerin bir araya gelmesi, birbirlerine özel yiyecekler ikram etmesi ve kırgınlıkların sonlandırılması gibi gelenekleri de barındırır.

Holi, her yıl ilkbaharın başladığı dolunaya denk gelen günlerde kutlanır.


6 Las Fallas Festivali (15-19 Mart 2016)

Valensiya, İspanya

 

Marangoz San Jose

Fallas Festivali’nin kökenine dair çeşitli rivayetlerden bir tanesi marangoz San Jose’nin atölyesinin bir yangında içindeki oyuncaklarla birlikte yanması üzerinedir. Bu olayın ardından Valensiyalılar her yıl mart ayında dev tahta kuklalar yapıp bunları meydanlarda yakarlar.

Valensiya marangozları

Bir diğer hikayeye göre ise, Valensiya marangozlarının uyguladığı bir gelenekle ilgilidir. Her yıl kış bitiminde şamdan malzemelerine artık ihtiyaçları kalmayan marangozlar, malzemelerini atölyelerinin önünde ve meydanlarda yakarlarmış. Daha sonra bu gelenek baharın gelişinin kutlandığı bir festivale dönüşmüş.

Dev kuklaların yanında çocuklar için ufakları da bulunuyor

Her yıl festival boyunca her gün sabah 08.00’de halk, havai fişek ve bando sesleriyle uyanır. 1 yıl önceden yapımına başlanan dev kuklalar haftalarca meydanlarda ve sokaklarda sergilenir. Her kuklanın önünde, çocuklar için daha küçük boyutu yer alır. 700’den fazla fallas son gece yakılır. İçlerinden sadece 1 tanesi en güzel kukla seçilerek Las Fallas Müzesi’ne ayrılır. Oyuncak bebek anlamına gelen ‘ninotlar’dan meydana getirilen rengarenk fallaslar, ünlü birini veya bir hikayeyi temsil eder. Sosyal ve eleştirel bir anlam da taşıyan festival, İspanya’nın en ünlü etkinliklerinden biridir.


7 Maha Shivaratri (Mart 7, 2016)

Kathmandu, Nepal

 

İnsanlığı kurtarmak için zehir içen Tanrı Shiva

‘Shiva’nın uzun gecesi’ anlamına gelen Maha Shivaratri, efsaneye göre Tanrı Shiva’nın; insanları yok etmek üzere olan denizden çıkan  bir zehiri ‘kalakuta’ (veya ‘halahala’) içmesi üzerinedir. Böylelikle insanlığı kurtaran Shiva, zehirin midesine inmesini engeller ve zehir boğazında kalır. Bu nedenle boyun bölgesi zehrin rengi olan mavi rengini alır. Hindu inancına göre sabah güneşin doğuşuyla kalkan halk, o gün yeni giysiler giyip oruç tutarlar. Akşam oruçlarını hurma, kuru yemiş ve pirinç ile açan Hindular, bütün gece uyumayıp Shiva’ya destek olmaya çalışırlar.

Her yıl ocak-şubat veya mart ayında yeni ay çıkmadan bir gece önceye denk gelen bir tarihte gerçekleşen festivalde Hindular gece boyunca mantra’lar ve ilahiler eşliğinde saat yönünün tersinde dönüp dualar ederler.

Kadınlar kocaları için dua eder

Özellikle kadınların daha fazla önemsediği bayramda, Shiva’nın karısı Parvati’nin kocası için dua ettiğine inanıldığından evli kadınlar da kocaları ve çocukları için dualar ederler. Bekar kadınlar ise Shiva gibi bir kocaları olması için dua ederler.


8 Erimiş demir fırlatma (Mart 2016)

Anquan, Çin

 

Çin Yeni Ay yılı festivalinin 15. son gününe denk gelen DaShuHua Ağacı Çiçeği Festivali, geleneksel havai fişek gösterilerine muhteşem bir alternatif oluşturuyor. Festival, Pekin’e 4 saat mesafede yer alan 17 bin nüfuslu NuanQuan kentinde antik bir gelenek olarak kutlanagelmektedir.

Kovalarda yer alan erimiş metal yağmuru, tuğla duvarlara doğru düşerken parlak çiçekleri andıran etkileyici bir havai fişek gösterisine dönüşüyor. DaShuHua olarak isimlendirilen bu etkinlik, çiçek oluşturması için ağaca vurmak anlamına geliyor. Metal döküntüleri ile fırlatanlar arasındaki tek bariyer ise; koyun postundan ceket, gözlükler ve hasır şapkadır.

Fakirlerin yarattığı havai fişek gösterisi

Festivalin kaynağı olan NuanQuan kentinde yaklaşık 300 yıl önce  birçok demirci dükkanı bulunuyordu. Çin Yeni Yılı boyunca fener festivali sırasında şeytanları korkutmak için havai fişek gösterileri gelenektir. Zenginler havai fişek satın alabilirken demirciler ve çiftçilerin buna gücü yetmiyordu. Demir çalışırken yayılan kıvılcımlardan esinlenerek bir grup cesur demirci şehir duvarlarına erimiş metal sıçratmaya karar verdi. Soğuyan demirler güzel çiçek şekilleri oluşturuyordu. Yıllar geçtikçe halk, DaShuHua havai fişek gösterisini izlemeyi tercih eder oldu. Performansçılar da gösteriyi gittikçe geliştirerek çiçeklere kırmızı, ardından da yeşil ve beyaz renkleri eklediler.


9 Ulusal Üzüm Hasadı Festivali 28 Şubat-8 Mart, 2016

Mendoza, Arjantin

Havai fişekler, şarap kraliçeleri ve bol bol şarap… İşte Andes eteklerinde kutlanan Ulusal Üzüm Hasadı Şenliği!

Arjantin’in en büyük şarap partisi

Temelleri 17. yüzyıla kadar uzanan dini kökenli Ulusal Üzüm Hasadı Festivali, resmi olarak bir sosyal etkinlik şeklinde 1936’da kutlanmaya başlandı. Tarlalarda çalışan işçiler, bağ sahipleri ve dünyanın tüm şarap severleri bir araya gelir ve böylece Arjantin’in en büyük şarap partisi gerçekleşir.

Hasat Kraliçesi seçim çalışmaları

Festivalde Hasat Kraliçesi seçmeleri de oldukça ciddeye alınır. Kendi hayranları ve grupları olan adaylar, bölgelerinde seçilmek için çalışmalar yürütürler.

Son zamanlarda Arjantin hükümeti etkinliğin 10 güne yayılması kararı aldı. Ancak asıl hareketlilik mart ayının ilk cuma akşamı Beyaz Kraliçe Yolu’ndan 18 Kraliçe adayının geçtiği geçit töreniyle başlar. Özenle dekore edilmiş arabalarla müzik ve renkli ışıklar eşliğinde gelen kostümlü güzeller genellikle kalabalığa üzüm ve meyve kümeleri atarlar. Şanslıysanız bir şişe şarap bile alabilirsiniz.

Sonraki günler erkeklerin savaş arabalarıyla geldiği geçit töreni, dans, müzik ve tabi ki şarap ile devam eden festival, genellikle 200 binin üzerinde seyirci topluyor.


10 Ulusal Payroteknik (Havai Fişek) Festivali (Mart 2016)

Tultepec, Meksika

Meksika’da gerçekleşen Ulusal Payroteknik (Havai Fişek) Festivali, ülkenin havai fişek üretimi ve kullanım geleneğini desteklemek için her yıl kutlanır. Meksiko kentinin eteklerinde yer alan Tulpetec, ülkedeki el yapımı havai fişeklerin yarısından fazlasının üretiminin yapıldığı yerdir.


11 Semana Santa 20-26 Mart 2016

Antigua, Guatemala

Güney Amerika’nın en önemli dini bayramı olarak değerlendirilen Semana Santa Festivali, İsa’nın çarmıha gerilişi ve tekrar dirilişinin anılması üzerine gerçekleşir. İsa ve Meryem Ana’nın heykellerinin çıplak ayaklarla şehrin sokaklarında gezdirildiği festivalde sokaklar meyve ve çiçeklerle donanır. Geçit töreninde yürüyen din adamları mor ve bordo renklerinde kıyafetler ve uzun sivri başlıklarıyla müzik ve davul eşliğinde anmaya katılırlar.


12 Aziz Patrick Günü 17-20 Mart 2016

Dublin, İrlanda

 

Yonca şöleni

Aziz Patrick Günü, İrlandalılar’ın; İrlanda’ya Hristiyanlığı getiren Aziz Patrick’in ülkeye gelişini kutladığı bayramdır. Anlatılanlara göre çocuk yaşta köle olarak İrlanda’ya getirilen Aziz Patrick, kaçmayı başarmış ve yıllar sonra ülkeye Hristiyanlığı getirmek için dönmüş. Bu dönüş, dünyanın birçok ülkesinde İrlandalılar ve kutlamak isteyen diğerleri tarafından kutlanıyor. Amerika’da Dublin’de olduğundan daha kalabalık ve coşkulu kutlanan festivalde her yer yeşile ve baba, oğul, kutsal ruh üçlemesini temsil eden yoncaya bürünür ve bolca bira içilir.


13 Ultra Müzik Festivali (18-20 Mart 2016)

Miami, Florida, ABD

Plajları ve partileriyle ünlü Miami’de gerçekleşen Ultra Müzik Festivali, Elektronik dans müziğinin en önemli festivallerinden biri. Biletlerin kısa sürede tükendiği festival, başarılı olma potansiyeli yüksek sanatçıları dinlemek için müthiş bir fırsat. Müzik ziyafetinin yanı sıra partilerle eğlencenin dibine vuracaksınız

RANA ARIBAŞ AMAÇ İşini yapması gerektiği gibi yapan, iş disiplini olan bir insanım, işimde en iyilerden biri olarak anılmak istiyorum ,topluma katkı koymak asli hedeflerimdendir. DENEYİM 1990–1993 Petkim Yarımca Sistem Yöneticisi  IBM Mainframe sistemlerin kurumu  Bilgisayarların bakım ve planlaması  PC lerin kurulması, Novell 2.20  Firma içi eğitimler . 1993–1999 Philip Morris SABANCI Adana-Diyarbakır Bölge Sistem Yöneticisi  Tüm elektronik sistemlerin kontrolü bakımı  Tüm bilgisayarların bakım plan ve teknik desteği  Firma içi eğitimler ve alımlar. 1999–2000 Annelik nedeniyle ara veriş 2000-2002 Mercedes Benz Aksaray Sipariş Proğram Mühendisi 2002- Kalite Güvence Danışmanlığı Kurumsal Danışmanlık &Eğitim- TQM ISO 9001:2000 , 16949,HACCP, OHSAS EĞİTİMLERİ VE AKTİF UYGULANMASI ve 14001 çevre belgesi.,TÜBİTAK-TEYDEB,KIRSAL KALKINMA, GEF-UNDP, FP7, CE, AB Projeleri , SMM faaliyetleri,CE UNDP ile yürütülen gönüllülük çalışmaları ,UNDP ve KALDER ile yürütülen Türkiye geneli CE eğitimleri (3 ay) 2006- Erişim Asansör Arıza bakım müdürü ve kalite yönetim temsilciliği EĞİTİM 1985-1990 YILDIZ Teknik Üniversitesi İstanbul  Kocaeli Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü  Mesleki amaçlı çeşitli seminer ve kurslar.  PLC, CNC, AS400, Novell, Windows NT, Handheld Computer, Autocad2000, FMEA,Kontrol Planları,PPAP,APQP,ERP,SAP,Kalkınma Ajansları Program Yazma Eğitimi, İş Güvenliği Eğitimi, ISO 9001:2000 eğitimi.Proje yazım eğitimi. İhracat ve dış ticaret uzmanlığı eğitimi,enerji yöneticisi eğitimi,ohsas iç tetkikçi eğitimi, asansör smm eğitimi, pcm eğitimi İLGİ ALANLARI Traking,sinema, fotograf, bilgisayarlar. DİL İngilizce : Çok iyi düzeyde Almanca : İyi düzeyde EĞİTİM TECRÜBELERİ Alınan Eğitimler * ISO 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Genel Eğitimi * İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirme ve Derecelendirme Eğitimi * ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi * ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Genel Eğitimi * İç Tetkik Eğitimi * Gerilla Pazarlama Eğitimi * İş Geliştirme Eğitimi * 22000 Eğitimi * NLP Eğitimi * Stratejik Yol Haritası (SHY) Hazırlama Eğitimi * MAP Eğitimi * 16949:2002 Eğitimi * Teknik Dosya Hazırlama Eğitimi * İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi * Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi * Yapay Zeka Eğitimi * Acil Durumlar Eğitimi * Tıbbi Atıkların Yönetimi Eğitimi * PCM Eğitimi * Proje Yazım Eğitimi * Yenilenebilri Enerji Eğitimi Enerji Yöneticisi Eğitimi Verilen Eğitimler Eğitim adı İlk Yardım Eğitimi Eğitim tarihi Şubat 2004 Eğitimi düzenleyen kurum Renk Ajans Eğitim adı FMEA;PPAP,APQP Eğitimi Eğitim tarihi Aralık-Mayıs 2008 Eğitimi düzenleyen kurum Modern otomotiv Eğitim adı CE, ISO 9001:2000 Eğitimi Eğitim tarihi Eylül 2007 Eğitimi düzenleyen kurum İMER LT Eğitim adı İŞ Güvenliği Eğitimi Eğitim tarihi Haziran 2006 , Temmuz 2007, aralık 2010 Eğitimi düzenleyen kurum MBS; Renk Ajans ,Erişim Asansör Eğitim adı PCM Eğitimi Eğitim tarihi Ekim 2011 Eğitimi düzenleyen kurum Renk Ajans Eğitim adı KOSGEB’e porhe hazırlama eğitimi Eğitim tarihi Eylül 2011 Eğitimi düzenleyen kurum Huzur Otogaz Seminer adı Motibasyon, Etkili İletişim, Beden ve Renk Dili Seminer tarihi Temmuz 2006 Semineri düzenleyen kurum Motaysan BAĞIMSIZ GÖREVLENDİRMELER Görevlendiren Kurum AHİLER KALKINMA AJANSI Görev Bağımsız Değerlendirici Tarih ARALIK 2010 Görevlendiren Kurum İSTKA Görev Bağımsız Değerlendirici Tarih EKİM 2011 Görevlendiren Kurum T.C. Güney Ege Kalkınma Ajansı / İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı Görev Bağımsız Değerlendirici Tarih Nisan 2011 PROJE TECRÜBELERİ Proje adı ve referans numarası Tarımsal sulamada Hibrid Enerji Proje fon kaynağı ve destek adı GEF/UNDP Proje tarih ve yeri Aralık 2008 Niğde Proje adı ve referans numarası Aksaray İçme Suyunun Temizlenmesi Proje fon kaynağı ve destek adı Ahiler, Kırsal Kalkınma Proje tarih ve yeri 2010 Aksaray Proje adı ve referans numarası Doğalgaz Dönüşümde teknolojik Yatırım Proje fon kaynağı ve destek adı KOSGEB Proje tarih ve yeri Temmuz 2010 Aksaray Proje adı ve referans numarası Kültürlerası Dialog Proje fon kaynağı ve destek adı MFİB Proje tarih ve yeri 2007 Aksaray Saratlı belediyesi Proje adı ve referans numarası Eski Aksaray Un Fabrikasının Sanayi Müzesine Dönüştürülmesi Proje fon kaynağı ve destek adı Ahiler Kalkınma Ajansı Proje tarih ve yeri 2011 Aksaray Proje adı ve referans numarası Renk Ajans Üretim Kapatesi Artırımı Proje fon kaynağı ve destek adı Ahiler Kalkınma Ajansı Proje tarih ve yeri 2011 Aksaray Proje adı ve referans numarası Plastik Şişedeki Ergonomik Ekolojik Yaklaşımlar Proje fon kaynağı ve destek adı TÜBİTAK TEYDEB Proje tarih ve yeri Aralık 2009 Aksaray Çeşitli danışmanlık firmalarına üretilen Ajans Projeleri,TÜBİTAK-TEYDEB AB,TKDK, KOSGEB Projeleri Doğum Yeri : Aksaray Doğum Tarihi : 29.05.1968 Adres : Minarecik Mah. Belediye Cad. Arı Apt. 16/1 68100 Aksaray tel: 0535 5122124

Okumaya devam et
Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anne ve Bebek

Sağlığına dikkat et

Sevdiklerin ve kendin için Sağlığına dikkat etmelisin

Yayınlandı

on

Fotoğraf : Sağlık için

Özel Sağlık Bilgileri

“Kendin ve Sevdiklerin için Sağlığına dikkat et”

Sizlere özel sağlık bilgileri hakkında bir takım bilgiler aktaracağız

Okumaya devam et

Genel Sağlık

Efsane Kitap ve Film Dövüş Kulübü’nden Hayatı Sorgulamanıza Sebep Olacak 25 Müthiş Alıntı

Dövüş Dövüş Kulübü Filminde efsane sahneler var

Yayınlandı

on

Film Dövüş Kulübü görsel

unnamedGüçlü kalemiyle tüm dünyada ün kazanmış olan yazar Chuck Palahniuk’ten tüketim kültürüne, hırs ve üstünlük duygusuna, güzellik idealine ve iş dünyasına ağır bir eleştiri olan Dövüş Kulübü, birçok kişi tarafından baş rollerini Brad Pitt ve Edward Norton’un oynadığı film ile biliniyor. İster kitabının, ister filminin bir hayranı olun, bu eserde bulunan bazı sözler insanın boğazına düğümleniyor ve yaşadığı anlamsız hayatı sorgulamasına sebep olarak her şeyden kaçıp uzaklara gitme isteği uyandırıyor.

1. Her gün işe gidiyorsun. Akşamları erken uyuyorsun. Ve bunun karşılığında aldığın tek şey koltuk takımı. Gerçekten acınası bir durumdasın.

Her gün işe gidiyorsun. Akşamları erken uyuyorsun. Ve bunun karşılığında aldığın tek şey koltuk takımı. Gerçekten acınası bir durumdasın.
2. Ancak her şeyini kaybettikten sonra gerçekten özgür olabilirsin.

Ancak her şeyini kaybettikten sonra gerçekten özgür olabilirsin.
Tyler diyor ki, ben henüz dibe vurmaya yaklaşmamışım bile. Ve eğer sonuna kadar düşmezsem, kurtulmam olanaksızmış. İsa çarmıha gerilerek yapmış bunu. Sadece para, mülkiyet ve bilgiden vazgeçmen yeterli değil, diyor Tyler. Bu bir hafta sonu tatili değil. Bu işi böyle yarım yamalak yapamazsın artık.
Seminerde miyiz?
“Daha dibe vurmadan çözülürsen,” diyor Tyler, “asla sonuna kadar götüremezsin.”
Ancak felaketten sonra yeniden doğabilirmişiz.
“Ancak her şeyini kaybettikten sonra,” diyor Tyler, “gerçekten özgür olabilirsin.

3. Dövüş bittiğinde hiçbir şey çözülmemişti, ama zaten hiçbir şeyin önemi yoktu.

Dövüş bittiğinde hiçbir şey çözülmemişti, ama zaten hiçbir şeyin önemi yoktu.
Tyler bana bir garsonluk işi buluyor, sonra ağzıma bir silah sokmuş ve diyor ki, sonsuza kadar yaşamak istiyorsan, ilk adım olarak ölmek zorundasın.

4. “Geri dönüştürme, sürat limitleri, hepsi palavra,” dedi Tyler. “Ölüm döşeğinde sigarayı bırakmaya benziyor bunlar.”

“Geri dönüştürme, sürat limitleri, hepsi palavra,” dedi Tyler. “Ölüm döşeğinde sigarayı bırakmaya benziyor bunlar.”
5. İnsan sevdiklerini öldürür diye bir söz vardır ya; aslında insanı öldüren de hep sevdiğidir.

İnsan sevdiklerini öldürür diye bir söz vardır ya; aslında insanı öldüren de hep sevdiğidir.
6. Bir zamanlar sahip olduğun şeyler gün gelir senin sahibin olur.

Bir zamanlar sahip olduğun şeyler gün gelir senin sahibin olur.
Yuva yapma iç güdülerine tutsak düşen tek ben değildim… Hepimizde Johanneshov markalı koltuktan var, yeşil çizgili Strinne deseniyle kaplı… Hepimizde Rislampa/Har markalı aynı kağıt lambadan var… Benimki artık bir konfeti… Çelik üstüne çinko kaplama Vild marka ayaklı saaatim. Tanrım ona sahip olmasam ölürüm…
Mobilya satın alırsınız. Kendinize dersiniz ki, bu hayatım boyunca ihtiyaç duyacağım son kanepe. Kanepeyi alırsınız ve sonraki birkaç yıl boyunca, hangi işiniz ters giderse gitsin, en azından kanepe sorununuzu çözmüş olduğunuzu bilirsiniz. Sonra aradığınız tabak takımı. Sonra hayallerinizdeki yatak. Perdeler. Halılar.
Sonra o güzel yuvanızda kısılıp kalırsınız. Bir zamanlar sahip olduğun şeyler gün gelir senin sahibin olur.

7. “Yirmi dört yaşındayken,” diyor Marla, “ne kadar hızlı düşebileceğin konusunda hiçbir fikrin yoktur, ama ben hızlı öğreniyordum.”

“Yirmi dört yaşındayken,” diyor Marla, “ne kadar hızlı düşebileceğin konusunda hiçbir fikrin yoktur, ama ben hızlı öğreniyordum.”
8. İnsanlar ölmekte olduğunuzu sanarlarsa, bütün dikkatlerini size veriyorlardı. Bugün sizi son kez görüyor olmaları gibi bir ihtimal varsa, sizi gerçekten görüyorlardı.

İnsanlar ölmekte olduğunuzu sanarlarsa, bütün dikkatlerini size veriyorlardı. Bugün sizi son kez görüyor olmaları gibi bir ihtimal varsa, sizi gerçekten görüyorlardı.
9. Hayatta hiçbir zaman sahip olamayacağım yağmur ormanlarını yakmak istiyordum. Uzaya klorofluorokarbon gazları pompalayıp ozon tabakasında koca koca delikler açmak istiyordum.

Hayatta hiçbir zaman sahip olamayacağım yağmur ormanlarını yakmak istiyordum. Uzaya klorofluorokarbon gazları pompalayıp ozon tabakasında koca koca delikler açmak istiyordum.
Dev tankerlerin boşaltma vanalarını açmak, açık denizlerdeki petrol kuyularının kapaklarını kaldırmak istiyordum. Yemeye paramın yetmediği bütün balıkları öldürmek, asla göremeyeceğim Fransız kumsallarını kirletmek istiyordum.

Bütün dünyanın dibe vurmasını istiyordum.

10. Kendini çok zorlama, güzel şeyler onları hiç beklemediğin anlarda olur.

Kendini çok zorlama, güzel şeyler onları hiç beklemediğin anlarda olur.
11. Hiçbir şey durağan değil. Mona Lisa bile dağılıyor. Her şey parçalanıp dağılıyor.

Hiçbir şey durağan değil. Mona Lisa bile dağılıyor. Her şey parçalanıp dağılıyor.
Dövüş kulübünden beri, ağzımdaki dişlerin yarısını ileri geri oynatabiliyorum.
Belki de kendini geliştirmek aranan cevap değildir.
Tyler babasını hiç tanımamış,
Belki de cevap, kendine zarar vermektir.

12. Tek bir an: Hayatta kusursuzluktan en çok bunu bekleyebilirdiniz.

Tek bir an: Hayatta kusursuzluktan en çok bunu bekleyebilirdiniz.
13. “Eğer ne istediğini bilmezsen.” diyor kapıcı, “bir bakarsın istemediğin bir sürü şeyin olmuş.”

“Eğer ne istediğini bilmezsen.” diyor kapıcı, “bir bakarsın istemediğin bir sürü şeyin olmuş.”
“Bugünkü gençlerin çoğu etrafa hava basma derdinde.” diyor kapıcı. “Çok fazla para harcıyorlar.”

“Bugünkü gençlerin çoğu ne istediklerini bilmiyor.”

“Bu gençler var ya, bütün dünya onların olsun istiyorlar.”

14. Bir gün öleceğinden kormak yerine, işe bu gerçeği kabullenerek başlayabilirsin.

Bir gün öleceğinden kormak yerine, işe bu gerçeği kabullenerek başlayabilirsin.
15. Diğer projektör görevi devralır. Film devam eder… Seyircinin hiç bir şeyden haberi yoktur…

Diğer projektör görevi devralır. Film devam eder… Seyircinin hiç bir şeyden haberi yoktur…
Çift projektörle film gösteren o eski sinemalarda, bir böbinin bitmesi ile öbürünün başlaması arasındaki boşluğu seyirciler fark etmesin diye, makinistin her saniye orada olup iki projektör arasında mekik dokuması gerekir. Tepede perdenin sağ üst köşesinde beliren beyaz noktaları beklersiniz. Meslekte bunlara “sigara yanığı” denir. İlk beyaz nokta, bitişe iki dakika kaldığını gösterir. İkinci projektörü başlatırsın ki, zamanı geldiğinde hızını almış olsun. İkinci beyaz nokta, beş saniye uyarısıdır. Gerilim artmıştır. İki projektörün arasında durmaktasındır ve makinist odası zenon lambasının ışığından hamam gibi ısınmıştır… İki elinle de birer kolu kavramış olarak iki projektörün arasında durur ve perdenin köşesine bakarsın. İkinci nokta görülüp kaybolur. Beşe kadar sayarsın. Projektörlerden birinin merceğini kapatırsın. Aynı anda, diğer projektörün mercek kapağını açarsın. Diğer projektör görevi devralır. Film devam eder… Seyircinin hiç bir şeyden haberi yoktur…

16. Bütün dünyevi mülklerinizden ve arabanızdan vazgeçip şehrin zehirli atık semtindeki kiralık bir eve yerleşin.

Bütün dünyevi mülklerinizden ve arabanızdan vazgeçip şehrin zehirli atık semtindeki kiralık bir eve yerleşin.
17. Uyanırsın ve hiçbir yerdesindir.

Uyanırsın ve hiçbir yerdesindir.
O bir dakika için çok uğraşmanız gerekiyordu ama bir dakikalık kusursuzluk, harcadığınız çabaya değerdi. Tek bir an. Hayatta kusursuzluktan en çok bunu bekleyebilirdiniz.

Uyanırsın ve uyanmış olmanız yeterlidir.

18. Hepimizin televizyondan öğrendiği eski bir Çin geleneğine göre…

Hepimizin televizyondan öğrendiği eski bir Çin geleneğine göre…
Tyler artık sonsuza kadar Marla’dan sorumlu olacak, çünkü Tyler Marla’nın hayatını kurtardı.

19. Bu senin hayatın ve anbean sona eriyor.

Bu senin hayatın ve anbean sona eriyor.
Hepimizin çaresizlik içinde öleceği, insan bedenlerinin uçağın gövdesinde sıkışıp kalacağı o anı düşünmek uykusuzluğuma ilaç gibi geliyordu, üstümü dayanılmaz bir uyku çöküyordu.

Başka bir yerde, başka bir zamanda uyanabilseydim, başka bir insan olarak uyanabilir miydim?

20. Dövüş kulübüne bir kez gittiniz mi, artık televizyonda futbol seyretmek, muhteşem bir seks yapma fırsatınız varken oturup porno seyretmeye benzer.

Dövüş kulübüne bir kez gittiniz mi, artık televizyonda futbol seyretmek, muhteşem bir seks yapma fırsatınız varken oturup porno seyretmeye benzer.
21. Özgürlük, bütün umutlarımızı kaybetmek anlamına geliyordu.

Özgürlük, bütün umutlarımızı kaybetmek anlamına geliyordu.
Sonra unutuluşun içinde kayboldum, o karanlık, sessiz ve kusursuz boşlukta.

22. Sevdiğiniz herkesin size sırt çevireceğini ya da öleceğini fark ettiğiniz zaman ağlamak kolaydır.

Sevdiğiniz herkesin size sırt çevireceğini ya da öleceğini fark ettiğiniz zaman ağlamak kolaydır.
Zaman aralığını yeterince uzun tutarsanız, herkesin hayatta kalma şansı sıfıra düşer.

23. O sarmalayıcı karanlıkta, başka birinin kolları arasına hapsolmuşken, hayatta elde edeceğiniz her şeyin sonunda çöpe gideceğini anladığınız zaman ağlamak çok kolaydır.

O sarmalayıcı karanlıkta, başka birinin kolları arasına hapsolmuşken, hayatta elde edeceğiniz her şeyin sonunda çöpe gideceğini anladığınız zaman ağlamak çok kolaydır.
Hayatta sizi gururlandırmış ne varsa hepsi çöpe gidecek. Ve ben içeride kaybolmuş durumdayım.

24. Neyi neden yaptığını bilmiyor, sonra da ölüp gidiyorsun.

Neyi neden yaptığını bilmiyor, sonra da ölüp gidiyorsun.
Bulutlu bir gün, bu kadar yüksekte bile. Burası dünyanın en yüksek binası ve bu yükseklikte hava her zaman soğuk. Bu yükseklikte etraf o kadar sessiz ki, insan kendini o uzay maymunlarından biri sanıyor. Sana öğrettikleri küçük görevi yerini getiriyorsun.
Bir kolu çek.
Bir düğmeye bas.
Neyi neden yaptığını bilmiyor, sonra da ölüp gidiyorsun.

25. Hiçbir zaman tamamlanmış olmayayım, ne olur!

Hiçbir zaman tamamlanmış olmayayım, ne olur!
Hiçbir zaman halimden memnun olmayayım. Hiçbir zaman kusursuz olmayayım. Kurtar beni Tyler, kusursuz ve tamamlanmış olmaktan kurtar beni!

Okumaya devam et

GÜNCEL

Yitik Kuşlar Filmi: Tüm Son Sesini Duyamayacağımız Seslere

Yayınlandı

on

090417.png-c_300_300_x-f_jpg-q_x-xxyxxAren Perdeci ve Ela Akyamaç  iki genç sinemacı. Sinemaya olan büyük sevdalarını ilk filmleri olan Yitik Kuşlara ilmek ilmek işlemişler.

İlk filmler genelde hep şüphe uyandırır ama bu sıcacık bir film ki bu yazının ilk başında hemen bunu belirtmek gerekiyor.

Ama bu filmin elbette bir diğer önemli olan konusu 1915 yılına dair göndermeler yapması. 1915 Ermeni Tehciri’ne dair öncesinde yapılan 2 film daha var. Bunlardan ilki Fatih Akın’ın kendi sinema diliyle çektiği Cut-Kesik ve hemen akabinde Özcan Alper’in çektiği Rüzgarın Hatıraları.

Bu iki film, 2 farklı yerden konuya bakarken Aren Perdeci Ermeni ve erkek bakış açısıyla, Ela Akyamaç kadın ve  Türk bakış açısıyla filme bakmışlar ve ortaya harika bir iş çıkmış.

Bir ilk film bu kadar naif, bu kadar güzel, bu kadar samimi olabilir. İçten bir film. Söylemek istediklerini öyle güzel bir yerden söylüyor ki, insan empati yapmakta zorlanmıyor.

1915 yılında yaşananları siyasal söyleme dönüştürmeden ama en gerçekçi biçimde yansıyor ve de  duygu sömürüsü yapmıyor.

Bu filmi izlemek için illa Ermeni olmanıza gerek yok çünkü bir sinema filmi ve sinema dili, müzikleri, Aksaray ve Kapadokya görüntüleri olağanüstü.

Lakin Sizin aileniz de göç etmek zorunda kalmışsa o dönemde, sizin de ailenizden birileri isim değiştirmek zorunda kalmışsa, sizin de tanıdıklarınız evlerini bırakıp göçmüş ve sonra döndüklerinde o evlerde yaşayan başkalarını bulmuşlar ve siz gözlerindeki o ifadeye denk gelmişseniz, filme bir yerlerden sızacaksınz.  Evet, belki babanızı, belki yarım kalan şarkının notlarını, belki elinizden alınan köklerin içinizde bıraktığı tozlarıyla karşılacaksınız ki işte o an, içinizdeki mumlar filmdeki gibi sönerken gözyaşlarınız sizi derin bir yüzleşmeye çağıracak. Sersemleyeceksiniz ama buna değecek.

Okumaya devam et

Trend

Copyright © 2016 Bilgi Sağlık. Theme by KKtmr - webtasarimi.gen.tr