10334352_10152440810354709_465065406890911542_n

Ellerde Uyuşma Nedeni Ve Tedavisi

Ana Sayfa » Genel Sağlık » Ellerde Uyuşma Nedeni Ve Tedavisi
Paylaş
Tarih : 14 Kasım 2014 - 13:52

ellerde uyusmaHiç başınıza geldi mi ya da hiç bir yakınınızda gördünüz mü? Bir anda bazı insanlar ellerin durup dururken ya da iş yaparken uyuştuğunu, titrediğini söylerler.  Bu durum dinlenme ile geçmiyor ve belli aralıklar ile tekrarlıyor ise, mutlaka bir uzmana gitmek gerekir.  Bunun değişik nedenleri olabilir o yüzden işi ciddiye almak gerekir. Öncelik bu durum karşısında aile hekiminize giderek, sizin yönlendireceği doktoru belirlemeniz gerekir.

İkinci aşamada doktora giderek, gerekli tedavilerin yapılması gerekir. Ellerde uyuşmanın birçok nedeni vardır ve en sık görülen iki tipi sinir sıkışması ve karpal tünel sendromudur. Bazen ise ALS gibi kimi kas hastalıklarının da belirtisi olabilmektedir. Zira ALS’de de ellerde güç kaybı ile başlayan bir süreç vardır.

Gidilen nöroloji uzmanı, yani beyin cerrahi eğer sinir sıkışması teşhisi koymuşsa yapılacak iş basittir. Basit yarım saatlik bir ameliyat ile sinir sıkışmasından kurtulmakta, el bir hafta sarılı kaldıktan sonra, kişi normal yaşamına dönmektedir.

AMa eğer karpal tünel sendromu varsa durum biraz daha farklıdır.. Karpal tünel sendromu,elin ve el bileğinin ağrılı bir hastalığıdır. Karpal tünel, el bileğindeki kemik ve diğer dokuların oluşturduğu dar bir kanaldır. Bu tünelin içinden median sinir geçer. Bu sinir başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının duyusunu alır ve başparmaktaki kaslara kumanda eder. Bu tünelin içerisindeki bağlar ve tendonlar şişin gerildiği zaman, median sinire baskı yaparlar. Bu baskı giderek karpal tünel sendromunu oluşturur.

Karpal tünel sendromu tedavisinde, ğer karpal tünel sendromunun nedeni başka bir hastalık ise, ilk önce o hastalık tedavi edilmeye çalışılır. Hastanın el bileğini dinlendirip dinlendirmediği veya el kullanım şeklinin değiştirilip değiştirilmediği anlamaya çalışılır. Ayrıca bileklik kullanıp kullanmadığı sorulur. Bileklik, bileği hareketlerden korur ve özellikle gece olan ağrıları azaltır. Bileğe buz koymak, masaj ve germe egsersizleri yapmak da faydalı olabilir.

Etiketler : ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları
Pirinç Suyunun Cilde Faydaları

Pirinç suyu ten rengini beyazlaştırır ve ciltteki kahverengi lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Özellikle cilt beyazlatmak isteyenler

Kuşkonmazın Faydaları
Kuşkonmazın Faydaları

Ülkemizde çok yenen bir yiyecek olmamakla beraber aslında oldukça faydalı bir yiyecektir kuşkonmaz. Biz de bu yazıda onun bilinen ve bilinmeyen

Nekrofobi Nedir
Nekrofobi Nedir

Bu yazıda işi çok uzatmadan Size hap bir bilgi vereceğiz. Birçoğumuzun bildiği ama adını koyamadığı nekrofobi konusunu kısaca açıklayacağız. Nekrofobi Ceset

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz